XVI Kolędowanie z Janem Pawłem II
6 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 w Operze Krakowskiej wybrzmią dźwięki kolejnego już koncertu z cyklu „Kolędowanie ze świętym Janem Pawłem II. Śpiewajmy i grajmy Mu!”. To unikatowe wydarzenie zapewni nie tylko artystyczne przeżycia na najwyższym poziomie, lecz również przywoła najpiękniejsze wspomnienia wigilijnych wieczorów przepełnionych radością wspólnego kolędowania.
Na scenie pojawi się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz artystycznych dokonań. Zespół dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Głównym nurtem działalności artystycznej zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. W repertuarze zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców.
Nieodłącznym elementem polskiej tradycji bożonarodzeniowej są kolędy i pastorałki. Żaden inny naród nie może poszczycić się takim ich bogactwem. Najstarsze polskie kolędy sięgają początku XV wieku. Tworzyli je artyści tej miary co Karol Kurpiński, Feliks Nowowiejski czy Witold Lutosławski.
Kolędy i pastorałki to również ważna część repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć je w klasycznym opracowaniu na solistów, chór męski i orkiestrę symfoniczną.
W narracji słownej przypomniane zostanie w jaki sposób żołnierze polscy na przestrzeni stu lat od czasu odzyskania niepodległości, często w warunkach wojennych, obchodzili Boże Narodzenie i pielęgnowali tradycje z nim związane.
Podczas koncertu można będzie podziwiać wykonawców w efektownych kontuszach szlacheckich. Tradycyjnie nie zabraknie kolędników, w których wcielą się artyści baletu. Całości tego niezwykłego widowiska dopełni wspaniała gra świateł.
Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc – tel.: 12 422 03 44; e-mail: instytut@idmjp2.pl.