Ogrodnictwo miejskie cieszy się zainteresowaniem krakowian
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się rekrutacja do ogrodu parcelowego „Pod gwiazdami” przy ul. Orlej. Na 47 miejsc zgłosiło się aż 277 osób z całego miasta, które chciały wynająć jedną z parcel w tym ogrodzie. 9 czerwca, w obecności przyszłych ogrodników to miejsce otworzył prezydent miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

Pomysł na realizację ogrodu parcelowego zaczerpnięty został z krajów Europy Południowej, gdzie jest on najczęstszym modelem ogrodnictwa miejskiego. Ogród usytuowany jest w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego UJ, stąd jego nazwa „Pod gwiazdami”.
– Podoba mi się idea tego ogrodu. Wierzę, że stworzy się tutaj społeczność, która przez to, że nie jest odizolowana od siebie, wspólnie zbuduje przestrzeń i będzie dzielić się zarówno doświadczeniami, jak i obowiązkami – mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– Ten ogród parcelowy jest takim eksperymentem i testowaniem nowego modelu ogrodnictwa miejskiego, gdyż jest to pierwszy w Polsce taki ogród, jeżeli się sprawdzi i mieszkańcy go przyjmą, to będziemy szukać takich miejsc więcej – dodał Łukasz Pawlik, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Co to jest ogród parcelowy?
Ogród parcelowy to połączenie idei ogrodu działkowego i ogrodu społecznego. Składa się z szeregu poletek, w tym przypadku o rozmiarach 5x5 m, które za niewielką opłatą wynajmowane są mieszkańcom. Mogą oni na nich uprawiać warzywa i owoce według uznania, w zgodzie jednak z przyjętymi w danym ogrodzie zasadami.
To co odróżnia taki ogród od ogrodów działkowych, to współdzielenie zasobów tj. narzędzia, woda, teren do piknikowania i rekreacji. Wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach. W opisanym modelu użytkowania niezwykle istotną rolę odgrywa operator takiego ogrodu, czyli wyłoniona organizacja pozarządowa.
Teren ogrodu „Pod gwiazdami” został podzielony na 3 główne strefy: jest zadrzewiona górna część działki z bramą wjazdową i z toaletami, poniżej znajduje się mini farma, sąsiadująca z kompostownikami, a obok niej jest strefa ogrodnicza z wydzielonym parcelami. Na styku mini farmy i strefy ogrodniczej ulokowana została altana ze stołami piknikowymi oraz domek narzędziowy. Na terenie ogrodu jest też kilka ujęć wody oraz prąd.
Osobną część działki przeznaczono na plac zabaw, o który zabiegali mieszkańcy, a którego budowę sfinansowała rada dzielnicy.
Ogrodnictwo miejskie w Krakowie
Ogrodnictwo miejskie po okresie pandemii przeżywa odrodzenie. Potwierdzają to doświadczenia ogrodników nie tylko z Europy, ale także z USA. Troska o własnoręcznie hodowane warzywa daje poczucie niezwykłej sprawczości, która przenosi się na różne sfery życia. To właśnie ta „mikrosprawczość” okazuje się kluczem do budowania społeczności zaangażowanej. W Krakowie miejskie ogrodnictwo jest bardzo rozwinięte, a potwierdzeniem tego jest 25 funkcjonujących ogrodów społecznych oraz plany na kolejne.
W obliczu globalnych wyzwań: zmian klimatycznych, kryzysów gospodarczych i społecznych, miasta na nowo odkrywają wartość lokalności, a jedną z nich są ogrody społeczne. Ogrodnictwo miejskie, to już nie tylko trend, ale konieczność, staje się bowiem uniwersalną przestrzenią integracji, edukacji i bezpieczeństwa żywieniowego.
Ogród parcelowy powstał w ramach projektu unijnego.