Budowa Ośrodka Ruczaj: podsumowanie 2024 roku
Od robót konstrukcyjnych przy pierwszej kondygnacji po kompletną bryłę budynku, wraz z dachem i kolorową elewacją. Jak prezentuje się 2024 rok na budowie Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza?
Rok 2024 to drugi rok budowy Ośrodka Ruczaj, nowego miejsca spotkań dla mieszkańców osiedli położonych w południowo-zachodniej części Krakowa. Obecnie inwestycja jest już mocno zaawansowana, a realizacja kontraktu zbliża się do końca. Oto jak prezentowała się budowa Ośrodka Ruczaj w mijających roku.
W styczniu, po wcześniejszym wykonaniu fundamentów i podziemnych kondygnacji, wykonawca – firma Łęgprzem – przystąpił do prac konstrukcyjnych w zakresie ścian i stropów kondygnacji +1 i +2. Równolegle prowadzone były roboty żelbetowe związane z konstrukcją balkonu widowni w sali wielofunkcyjnej, a także montaż instalacji na dwóch kondygnacjach podziemnych.
Od marca wykonawca wszedł na kolejny, trzeci poziom budynku, a miesiąc później ruszyła budowa stropodachu. Jednocześnie zakończyły się prace żelbetowe na niższych kondygnacjach, powstały m.in. balkony widowni w sali wielofunkcyjnej i ruszył montaż stalowej konstrukcji nad widownią. Wewnątrz wykonawca zaawansował też roboty murarskie i instalacyjne. Rozpoczęła się termoizolacja ścian zewnętrznych na niższych kondygnacjach. Wszystkie te prace kontynuowane były sukcesywnie w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, rozpoczął się montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
Ważny z punktu widzenia zaawansowania inwestycji okazał się sierpień. Wtedy to zdemontowany został ostatni żuraw wieżowy, a to dzięki temu, że zakończyły się główne roboty związane z dachem budynku. Położona została hydroizolacja, a dach przeszedł pozytywne testy szczelności. Zakończono też szklenie wszystkich okien zewnętrznych oraz fasady szklanej. Wykonawca kontynuował układanie tynków zewnętrznych, na fasadzie pojawiły się już pierwsze kolorowe światłołamacze – najbardziej charakterystyczny element zewnętrzny gmachu. Wewnątrz montowane były wszystkie instalacje, w poszczególnych pomieszczeniach układane były tynki i wylewki.
Miesiące jesienne poświęcone były dalszemu układaniu światłołamaczy. Kontynuowane były prace wykończeniowe dachu, a więc obróbki blacharskie, montaż konstrukcji pod urządzenia do wentylacji. Zakończyło się szklenie okien zewnętrznych i fasady szklanej. W środku sukcesywnie układane były kolejne elementy instalacji, mocno zaawansowano roboty tynkarskie, układanie gładzi i wstępne malowanie poszczególnych pomieszczeń.
W grudniu wykonawca zakończył wszystkie prace przy poszczególnych warstwach poszycia dachowego. Na dachu zamontowano bariery oraz system asekuracji. Urządzenia zamontowane na dachu były spinane z instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. Zakończono wszystkie prace związane z elewacją Ośrodka Ruczaj – zdjęte zostało rusztowanie, przez co kolorowe światłomałacze prezentuję się już w pełnej okazałości. Wewnątrz wykonawca skupiał się na dokończeniu instalacji elektrycznych i sanitarnych. Zakończono roboty tynkarskie, a w ponad 50 proc. wykonano gładzie na ścianach. Rozpoczęło się już wstępne malowanie, a w części pomieszczeń jest już układana okładzina z płytek. Ponadto zakończono instalowanie dźwigu hydraulicznego oraz rozpoczęto montaż windy osobowej. Jeśli chodzi o salę wielofunkcyjną, zamontowano konstrukcję stalową oraz stalowe podesty nad widownią i sceną.
Zgodnie z planem, wiosną 2025 roku budynek ma być zgłoszony do odbiorów. Wcześniej konieczne będzie zakończenie wszystkich prac. Wykonawca zajmie się także aranżacją otoczenia Ośrodka Ruczaj. Nasadzana będzie roślinność, zamontowane elementy małej architektury. Teren wokół budynku zostanie połączony z układem komunikacyjnym osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków.
Przypomnijmy: umowa na realizację Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza została podpisania 1 lutego 2023 r. Kontrakt ma się zakończyć w połowie 2025. Wartość umowy to 55 592 023 zł, w tym 30 mln zł to środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Budynek posiada cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Centralną część obiektu zajmuje wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.