Rodzinny piknik forteczny w Mistrzejowicach
W ramach Dni Twierdzy Kraków dziś odbędzie się rodzinny piknik w forcie Mistrzejowice. W programie aktywności i zabawy dla najmłodszych oraz zwiedzanie fortu z przewodnikiem.
Piknik odbędzie się w godz. 11.00–17.00 na terenie fortu 48a „Mistrzejowice”, który znajduje się na os. Piastów. Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi, dla których nie zabraknie atrakcji:
- gra terenowa,
- gry plenerowe,
- zabawy i animacje o charakterze artystycznym,
- strzelnica elektroniczna,
- spotkania z rekonstruktorami.
Zapisy na zwiedzanie fortu z przewodnikiem
Dodatkową, ważną częścią wydarzenia będzie zwiedzanie fortu z przewodnikami z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Spacery odbędą się w dwóch turach: o godz. 10.00 i 12.30. Zapisy są prowadzone na stronie www.rawelin.org.
Ponadto, wycieczkę poprowadzi także Tomasz Jamróz-Piłsudski:
- o godz. 11.00 – zapisy przez stronę www.dni-twierdzy-krakow.pl;
- o godz. 15.00 (udział nie wymaga rezerwacji).
Wydarzenie jest częścią Dni Twierdzy Kraków oraz Zajrzyj do Huty 2024. Jest organizowane ze środków i z inicjatywy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice.
Fort 48a „Mistrzejowice” / Gz. Mistrzejowice (pośredni, pancerny obrony bliskiej) powstał w latach 1895–1897. Wraz z fortem 49a „Dłubnia” miał za zadanie zamknąć otwartą przestrzeń międzypola od Batowic po Zesławice. Fort reprezentuje standardowy układ elementów i cechy dzieła obronnego do walki bliskiej ze stosunkowo małymi rozmiarami, fosą o stoku spłaszczonym i umieszczeniem głównego uzbrojenia w artyleryjskich wieżach pancernych, a wreszcie charakterystycznym przemieszczeniem materiału konstrukcyjnego w strukturze bloku kazamatowego. Tę wzorcową formułę międzypolowego fortu pancernego obrony bliskiej wprowadził w 1894 roku do austriackiej szkoły fortyfikacyjnej wybitny polski inżynier wojskowy – Emil Gołogórski. Główny element założenia obronnego to obwodowy wał ziemny, w który od przodu włączono budynek koszarowo-bojowy. Od południa wprowadza na dziedziniec wjazd, przecięty w bastei szyjowej wału, strzeżony kaponierą obrony wjazdu.