Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spacery po Dzielnicy III i okolicy

Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Młodzieżowy Dom Kultury – al. 20 Listopada 102 organizują w sobotę, 26 października, i niedzielę, 27 października, spacery historyczno-kulturalne po Dzielnicy III i okolicy.

Fot. materiały prasowe

Celem spacerów jest przybliżenie mieszkańcom Dzielnicy III Prądnik Czerwony historii i dziedzictwa kulturowego dawnych podkrakowskich wsi – Olszy, Prądnika Czerwonego i Rakowic, których tereny w większości tworzą obecną Dzielnicę III Prądnik Czerwony. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

„O podróżnikach, fortach, sportowcach i lotnikach”

  • sobota, 26 października, godz. 11.00
  • zbiórka: skwer pilota Pirxa przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stanisława Lema
  • prowadzenie: Henryk Łukasik

Pogranicze Rakowic i Czyżyn w ciągu ostatnich 150 lat uległo znacznym przekształceniom. Na łąkach i pastwiskach tych dawnych podkrakowskich wsi położonych przy trakcie sandomierskim wybudowano fort „Pszorna”, kolej Kocmyrzowską, lotnisko Rakowice-Czyżyny oraz młyn i łuszczarnię na Wieczystej. W okresie Polski Ludowej powstały tu: al. Planu 6-letniego i linia tramwajowa łączącą Kraków z Nową Hutą, osiedle mieszkaniowe na Wieczystej, park Kultury i Wypoczynku, kampusy Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego oraz Muzeum Lotnictwa i Astronautyki. W obecnym wieku powstały: Lotniczy Park Kulturowy, nowe osiedla mieszkaniowe i TAURON Arena Kraków. Podczas spaceru usłyszeć będzie można historię o przeszłości i teraźniejszości tych miejsc.

„Rakowickie miasto zmarłych”

  • niedziela, 27 października, godz. 11.00
  • zbiórka: brama główna cmentarza Rakowickiego – ul. Rakowicka 26
  • prowadzenie: Anna Stalmach

Zabytkowy cmentarz Rakowicki został założony w 1803 r. na gruntach folwarku Bosackie na terenie wsi Prądnik Czerwony, które należały do karmelitów bosych z Czernej. Nekropolia jest miejscem pochówku krakowian, zarówno zwykłych mieszkańców miasta, jak i tych zasłużonych, m.in.: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych. Na cmentarzu istnieją m.in. wydzielone kwatery uczestników powstań listopadowego, styczniowego, krakowskiego, I wojny światowej (z wszystkich trzech armii zaborczych), członków Legionów Polskich, uczestników szarży pod Rokitną, robotników zabitych podczas strajków w 1923 r. i 1936 r. Nekropolia jest zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej. Wiele nagrobków jest dziełem znanych rzeźbiarzy i architektów.

spacer po Dzielnicy III

spacer po cmentarzu Rakowickim

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-24
Data aktualizacji: 2024-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź