Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezdomni. Jak pomóc gdy przyjdzie mróz?

W Krakowie liczbę bezdomnych szacuje się na około dwa tysiące. Mężczyźni, kobiety, starsi i młodzi ludzie w sile wieku, którzy wylądowali na bruku. Bezdomność to wiele ludzkich tragedii i nieszczęść, ale również nałogów, uzależnień. Jest to problem zauważalny niestety w skali całego kraju. Dworce, mosty, pustostany, podziemne przejścia i przystanki są miejscami, w których najczęściej przebywają bezdomni.

Dla osób pozbawionych własnego dachu nad głową, szczególnie niebezpieczna jest zima. Szukający schronienia w prowizorycznych chatkach, nocujący w nieogrzewanych pomieszczeniach, pozbawieni choć jednego ciepłego posiłku bezdomni, są szczególnie narażeni, gdy temperatury spadaj do minus kilku czy kilkunastu stopni.

Kraków jako jedno z nielicznych miast w Polsce dysponuje dostatecznie rozwiniętą bazą miejskich noclegowni. Bezdomni, mogą również korzystać z przytulisk, łaźni i punktów wydawania ciepłych posiłków i odzieży.

Jak pomagać
Przede wszystkim, należy zapamiętać numer bezpłatnego telefonu alarmowego 986. Dyżurni obsługujący linię, przyjmują zgłoszenia o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne. Pracownicy MOPS razem z funkcjonariuszami Straży Miejskiej docierając do potrzebujących, informują ich o formach pomocy, z których mogą skorzystać oraz zachęcają do skorzystania z noclegowni.

To nie jest jedyna forma pomocy z jakiej mogą skorzystać osoby pozbawione własnego dachu nad głową. Na terenie Krakowa znajduje się ponad 20 placówek zapewniających schronienie czy ciepły posiłek. Lecz również i te instytucje bardzo chętnie przyjmują jakąkolwiek formę wsparcia. – Polski Czerwony Krzyż organizuje w wyznaczonych wcześniej terminach akcje zbiórki odzieży, ale warto pamiętać, że przez cały rok można przynieść do nas ubrania, które później trafiają do potrzebujących – mówi Aleksander Szczepanik, pracownik placówki PCK, znajdującej się przy ulicy Studenckiej 19.

Łaźnie i przytuliska chętnie przyjmą ręczniki, koce i śpiwory. Również możemy wesprzeć jadłodajnie –Nasze Stowarzyszenie Przyjaciół im. Św. Brata Alberta prowadzi kuchnie, w której wydajemy bezdomnym paczki żywnościowe. Pomóc można przynosząc artykuły spożywcze tj.: cukier konserwy, herbatę, drzemy – tłumaczy prezes organizacji Anna Janas .

Gdzie szukać pomocy
W Krakowie bezdomni mogą skorzystać z 637 całorocznych miejsc czasowego schronienia. W okresie zimowym ilość ich wzrasta do 760. Ponadto w nadchodzącym okresie zimowym Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1 uruchamia ogrzewalnię dla osób bezdomnych.

Samotne matki mogą znaleźć pomoc i schronienie miedzy innymi w Domu Samotnej Matki na ul. Przybyszewskiego 39, który przyjmuje również kobiety w ciąży oraz z noworodkami.
Posiłki dla potrzebujących wydawane są w 4 barach mlecznych oraz jadłodajni na os. Krakowiaków. Obecnie korzysta z nich blisko 300 osób dziennie. Jednocześnie pomoc w formie posiłków realizowana jest przez organizacje otrzymujące z Gminy Miejskiej Kraków dotacje do prowadzonej przez nie działalności charytatywnej. W Krakowie codziennie wydawane jest ok. 1600 gorących posiłków, w tym ok. 1000 finansowanych ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

MOPS przypomina, że osoby bezdomne, przebywające w Krakowie w zimie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym na osiedlu Teatralnym 24.
tel. 12 425-78-09 e-mail: db@mops.krakow.pl.

W załączeniu podajemy listę placówek, w których będzie można skorzystać z pomocy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-26
Data aktualizacji: 2014-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź