Otwarci na świat
Ma już sześć lat i spore grono przyjaciół. Poza tym jest ciekawski i otwarty na nowe wyzwania. Młodszy brat Magicznego Krakowa – wortal „Kraków Otwarty na Świat" – świętuje kolejne urodziny i prezentuje nową porcję ciekawostek na temat współpracy międzynarodowej naszego miasta.
Chociaż prawdziwy szał na punkcie tzw. „twinningu" – mniej lub bardziej usankcjonowanego partnerstwa miast z różnych zakątków świata – był domeną lat 90. ubiegłego wieku, idee współpracy międzynarodowej, międzykulturowego dialogu i porozumienia wydają się dzisiaj szczególnie aktualne. Dziedzina, która na pierwszy rzut oka kojarzyć się może z dostępnymi w Biuletynach Informacji Publicznej urzędowymi dokumentami i ogólnym hasłem „wymiana doświadczeń", dotyczy przecież niemal wszystkich obszarów nowoczesnego zarządzania miastem i życia jego mieszkańców. W Krakowie – niegdyś siedzibie polskich królów i ważnym przystanku na trasie orientalnych szlaków handlowych, obecnie zaś czołowym europejskim ośrodku turystyki, kultury i zagranicznych inwestycji – jest to szczególnie widoczne. O pozycji naszego miasta na arenie międzynarodowej świadczą nie tylko liczne przyjaźnie Krakowa z zagranicznymi miastami, ale także odbywające się u nas wydarzenia kulturalne, kongresy i konferencje, spotkania naukowe i branżowe, wizyty przedstawicieli świata polityki i dyplomacji. A że jest tego sporo, zrodził się pomysł przedstawienia informacji z zakresu międzynarodowej aktywności Krakowa w ramach jednej, rzetelnej, a zarazem ciekawej dla odbiorcy strony internetowej. Tak właśnie powstał działający w ramach Miejskiej Prezentacji Internetowej Magiczny Kraków wortal „Kraków Otwarty na Świat".
Strona, na którą można trafić, klikając zakładkę „Współpraca międzynarodowa" (www.krakow.pl), oficjalnie zaczęła funkcjonować 12 stycznia 2009 r. Znajdują się tu newsy na temat aktualnych wydarzeń; szczegółowa historia kontaktów Krakowa z jego zagranicznymi „bliźniakami" i partnerami; informacje o międzynarodowych organizacjach, do których przynależy nasze miasto; działy poświęcone międzynarodowym konferencjom, targom czy zagranicznym mediom. Uzupełnienie komunikatów na temat wizyt zagranicznych gości u Prezydenta Miasta Krakowa stanowią galerie zdjęć oraz unikatowa Wirtualna Księga Pamiątkowa, w której można zobaczyć wpisy znanych polityków, arystokratów i innych VIP-ów. Nie brakuje także jakże praktycznych danych teleadresowych działających w Krakowie konsulatów i zagranicznych instytutów kultury.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów i najnowszych trendów, dwukrotnie zmienialiśmy szatę graficzną strony „Kraków Otwarty na Świat". Obecnie ma ona charakter responsywny (dostosowuje wyświetlanie treści do używanego nośnika) i jest dostępny także w wersji mobilnej, ma własny profil na Facebooku, kod QR i newsletter. Aby skutecznie docierać do zagranicznych internautów, strona jest dostępna w sześciu językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim i hiszpańskim. To właśnie dlatego – jak wynika z badań statystycznych użytkowników wortalu – „Kraków Otwarty na Świat" czytany jest nawet na Antypodach!
A czytać naprawdę warto, gdyż poza rzetelnością redakcja „Otwartego" stawia także na dodatkowe atrakcje dla użytkowników strony – konkursy i tematyczne artykuły prezentujące ciekawostki z różnych zakątków świata. Warto zmierzyć się z naszymi quizami, nadesłać zdjęcie czy pracę plastyczną – na zwycięzców konkursów czekają cenne nagrody, niekiedy kursy językowe czy wycieczki do zaprzyjaźnionych miast. Z kolei zamieszczane artykuły prezentują rozmaite oblicza partnerstwa i miejsca, które warto odwiedzić. W ubiegłym roku pisaliśmy m.in. o ciekawostkach historycznych (cykl „Dawno temu w pewnym mieście"), kulturalnych („Międzynarodowy kalejdoskop kulturalny") czy innowacjach („Miasto przyszłości"). W 2015 r. będziemy kontynuować cieszący się popularnością cykl wywiadów z przedstawicielami krakowskiego korpusu konsularnego („Zawód dyplomata"), ale ruszamy także z kilkoma nowinkami. Polecamy m.in. pierwszą odsłonę nowego tematycznego przewodnika, w którym przedstawimy wybrane miasta według różnych kluczy tematycznych. Na początek – „Miasto dla Smakosza". W cyklu „Przystanek Kraków" zaprezentujemy sylwetki sławnych osób, które niegdyś odwiedziły dawną stolicę Polski. Zaprosimy także mieszkańców i gości naszego Miasta Literatury do współtworzenia powieści o tematyce krakowskiej... Pierwszy odcinek „Krakow Story" i wiele innych niespodzianek znajda państwo na stronie www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dzielenia się opiniami na temat działalności naszej strony. Chętnie poznamy wszelkie pomysły i propozycje! Czekamy na nie pod adresem krakow.swiat@um.krakow.pl.