Dziś święto patrona Krakowa – świętego Józefa
Dziś, 19 marca, imieniny obchodzi Józef. Z tej okazji w naszym mieście odbywają się uroczystości upamiętniające postać patrona Krakowa – świętego Józefa.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjechały na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.
Biało-niebieskie flagi pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych.
O godz. 12.00 pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie zostały złożone kwiaty. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek wraz z uczniami krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla.
O godz. 12.30 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 wręczone zostały Medale św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. W tym roku Medale otrzymali: Dominik Jaśkowiec, poseł na Sejm RP, za podejmowanie licznych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w skali ogólnopolskiej oraz Stanisław Skarbiński, mistrz kamieniarstwa. – Od wielu lat pracuje na rzecz samorządu gospodarczego. Jego działalność jest bezcenna dla krakowian w trwających czasach niedoboru kompetentnych fachowców – czytamy w uzasadnieniu Kapituły Medalu.
Prezydent Aleksander Miszalski podkreślił rolę cechów rzemieślniczych – dobrze zorganizowanych społeczności branżowych, które od ponad pięciu stuleci wpływają na rozwój naszego miasta.
– Korzystając z okazji chcę wszystkim członkom i partnerom Cechu, a także znakomitym laureatom podziękować za pracę zawodową i działalność społeczną, która tak dobrze służy Miastu. Dziękuję Państwu za przyczynienie się do poprawy standardów życia, podnoszenia atrakcyjności i konkurencyjności Krakowa jako miejsca pracy, zamieszkania i inwestycji – powiedział prezydent Krakowa.
Medal św. Józefa autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego jest kontynuacją Medalu wręczonego 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II i jest przyznawany corocznie – jeden dla członków organizacji oraz dla osób zasłużonych dla organizacji i Małopolski. Ustanawiając Medal św. Józefa, Cech Rzemiosł Budowlanych przypomniał mieszkańcom, że troska o Kraków i jego mieszkańców wciąż stanowi jedną z powinności pracujących tutaj mistrzów i czeladników.
W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku po najazdach obcych wojsk oraz wyludnieniu z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Krakowa świętemu Józefowi. Obraz, przed którym rada miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).
Józef Dietl, imiennik świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.