Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Ten weekend będzie stał pod znakiem kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Już po raz 26. na ulice wyjdą nie tylko wolontariusze z puszkami, ale i muzycy, którzy zagrają charytatywne koncerty. Poza tym polecamy Wam wizytę w Barakah oraz Łaźni Nowej, a dla kinomanów mamy kilka ciekawych propozycji na spędzenie czasu w wygodnym fotelu i przy dobrym filmie. Więcej szczegółów znajdziecie w kulturalnym rozkładzie jazdy!
W niedzielę czeka nas 26. Finał WOŚP! Tradycyjnie z tej okazji na Rynku Głównym odbędzie się wielki koncert plenerowy. Już od 16 rozgrzewać nas będą ze sceny takie rockowe grupy, jak Pull The Wire, Krzywa Alternatywa, Killsorrow. Jednak gwiazdami muzycznymi tego dnia będą Enej (godz. 20:05) i Elektryczne Gitary (godz. 19:15), kapele, które grały już wcześniej na finale WOŚP w Warszawie. Doskonale zatem znają klimat tej imprezy. Punktualnie o 20 wystrzelimy Światełko do Nieba. Tam po prostu tego dnia trzeba być!
W ramach finału WOŚP na specjalny pokaz filmowy zaprasza w niedzielę kino Agrafka. Dokładnie o godz. 14 zobaczymy wspaniały film „Maudie”, czyli opowieść opartą na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. To niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (w tej roli Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (świetna Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Wstęp na pokaz jest za dowolną opłatą, a cała zebrana kwota zostanie przekazana dla WOŚP. Warto pomagać choćby przez obejrzenie dobrego filmu!
Już od piątku Kino pod Baranami zaprasza na Nowe Horyzonty Tournee. Będzie to trwający tydzień (do 18.01.) przegląd najciekawszych filmów 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W programie znalazło się siedem produkcji, które gościły na festiwalu. Będą to zarówno nagradzane błyskotliwe debiuty, jak i nowatorskie dzieła znanych twórców filmowych. Na pierwszy ogień w piątek pójdzie film „Jeannette. Dzieciństwo Joanny D’Arc” Bruno Dumonta, znanego francuskiego reżysera lubiącego surrealistyczne klimaty. To spojrzenie na ikoniczną postać w formie musicalu. W sobotę zobaczymy „Zimowych braci”, czyli mroczną opowieść o islandzkich robotnikach. Obydwa seanse rozpoczną się o godz. 19:05. Z kolei w niedzielę o godz. 15 obejrzymy „Kobietę, która odeszła”, niemal 4-godzinne dzieło Filipińczyka Lava Diaza. Dla wytrwałych!
Krakowskie kina rozpieszczają nas ostatnio liczbą pokazów przedpremierowych. Nie inaczej będzie w Arsie w najbliższą niedzielę, gdzie zobaczymy „Cudownego chłopaka” z Julią Roberts, Owenem Wilsonem i znanym z filmu „Pokój” Jacobem Tremblayem w rolach głównych. To porywająca opowieść o tym, że niełatwo być innym. Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica, która dostrzeże w nim coś więcej niż wygląd. Koniecznie weźcie chusteczki, będzie wzruszająco! Seans rozpocznie się o godz. 17, a film do kin trafi oficjalnie 19 stycznia.
Przenosimy się do Filharmonii, bo tam czeka nas niezwykły weekend z… operą! Będzie to „Peleas i Melizanda” Claude’a Debussy’ego, która zostanie wystawiona w setną rocznicę śmierci tego wybitnego francuskiego kompozytora. To niemal trzygodzinne dzieło oparte jest na symbolicznym dramacie Maeterlincka, a wyróżnia się subtelną orkiestracją i sposobem śpiewu solistów bliskim recytacji. Operę wykona Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą maestra Ryszarda Chmury w piątek o godz. 19:30 i w sobotę o godz. 18. Zapowiada się muzyczna uczta!
Nie zawodzi komediowa Bagatela! Od piątku do niedzieli na Scenie na Sarego 7 możemy tam oglądać spektakl pt. „Za rok o tej samej porze". Zrodzony z przypadku romans Doris i George'a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz zdradzają nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku. Ten nietypowy romans zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 19:15, a w niedzielę o godz. 17.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl „Za rok o tej samej porze" w Bagateli na Sarego 7. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Kto zagrał główne role w filmowej adaptacji sztuki? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 12 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Ciekawe propozycje na ten weekend ma też Teatr KTO. W piątek możecie obejrzeć „Kredyt zaufania", w którym Iza Kała wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Kobiecość, miłość, zazdrość, relacje rodzinne to tylko niektóre z tematów poruszanych w spektaklu. Można potraktować godzinę w teatrze jak namiastkę prawdziwego coachingu – z tą różnicą, że coaching Izy jest z przymrużeniem oka – na wesoło i z dystansem. Z kolei w sobotę i niedzielę KTO pokaże spektakl „Leon i Matylda". To osobliwa, pełna humoru a zarazem emocjonalnego napięcia opowieść o pewnym małżeńskim związku. Historia zaczyna się w naszych czasach, a kończy w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wszystkie spektakle rozpoczną się o godz. 19.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl „Kredyt zaufania" oraz niedzielny „Leon i Matylda" w Teatrze KTO. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jakie są Wasze ulubione duety filmowe/teatralne? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 12 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR KTO oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
W piątek warto połączyć pasję do literatury i muzyki spędzając ten wieczór w Artcafe Barakah. Wystąpi tam zespół Angellus z koncertem „Dwoje ludzieńków. Tribute to Leśmian”. Będzie to forma muzycznie opracowanych utworów Bolesława Leśmiana tworząca spójne plastyczno-muzyczne mini-widowisko. Koncert dopełnią bliskie klimatem i tematem rysunki Kosmy Woźniarskiego. Angellus w swojej twórczości porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Początek koncertu o godz. 20.
Rewelacyjna Lidia Bogaczówna w roli Simony Kossak to nasza teatralna rekomendacja na ten weekend. Spektakl „Simona, gdzie jesteś?” będziemy mogli oglądać od piątku do niedzieli o godz. 19 w Łaźni Nowej. Tytułowa bohaterka to córka Jerzego Kossaka, trzeciego w kolejności narodzin, przedstawiciela krakowskiego rodu malarzy batalistów. Miała być „czwartym Kossakiem” i kontynuować rodzinne tradycje. Jednak sam fakt, iż urodziła się dziewczynką, sprawił, że nie spełniła pokładanych w niej nadziei i oczekiwań. Simona przez całe życie starała się iść swoją własną drogą. Poświęciła trzydzieści pięć lat swojego życia Puszczy Białowieskiej, w sercu której zamieszkała, a potem broniła go przed dewastacją. Niezwykła biografia silnej kobiety - tego nigdy za wiele!
Z kolei w Akademii Sztuk Teatralnych możemy oglądać spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. „Prawie my” podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich inspirowana jest wywiadami aktorów z własnymi rodzicami, a druga jest fantazją na temat przyszłości pokolenia, do którego aktorzy należą. Młodzi artyści pokażą dylematy swojego pokolenia związane z upływem czasu, stawaniem się dorosłym i coraz bardziej podobnym do swoich rodziców. Stopniowe oddalanie się od czasów dzieciństwa przeradza się we wkraczanie w odpowiedzialne role i podejmowanie decyzji. Jesteśmy ciekawi, jak studenci AST podjęli ten temat! Jeśli Wy też, macie szansę przekonać się w sobotę o godz. 18.
Taka impreza odbywa się tylko raz w roku! Już w sobotę w Alchemii czeka nas Bałkański Sylwester z Pannoniką i Off Radiem Kraków! Dlaczego sylwester 13 stycznia? A dlatego, że między innymi w dużej części Bałkanów obowiązuje kalendarz juliański, według którego Nowy Rok wypada właśnie 13 dni później. A jak Bałkany to też żywiołowa muzyka i zabawa do białego rana! Zagrają Balkansambel, czyli jeden z najpopularniejszych na Słowacji brass bandów oraz Balkan Valkan, czyli DJ, który w swoich setach miksuje muzykę takich artystów, jak Goran Bregovic, Esma Radzepova czy Boban Markovic. Początek zabawy o godz. 21. Będzie się działo!
W piątek o godz. 18 możecie wziąć udział w kolejnym Salonie All in UJ. Tym razem gościem spotkania będzie Anna Dymna. To człowiek-orkiestra, nie tylko świetna aktorka filmowa i teatralna, ale też założycielka Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Z wieloma sukcesami pomaga ludziom niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie, chorymi, cierpiącymi. Jest przykładem osoby pełnej ciepła i współczucia dla innych, a także niezwykle inteligentnej i utalentowanej. Warto posłuchać rozmowy z nią, tym bardziej, że będzie możliwość zadawania też pytań z publiczności! Na wydarzenie obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Szczegółów szukajcie na Facebooku, a swoje kroki kierujcie do Auditorium Maximum UJ.
Na cykl zimowych spacerów zaprasza Muzeum Żydowskie Galicja. Dzięki muzealnym przewodnikom w najbliższą niedzielę o godz. 10 będziemy mogli cofnąć się o dokładnie 110 lat wstecz w historii Krakowa. Poznamy historię ówczesnej krakowskiej zimy, historie i opowieści, których nie wyczytamy na pierwszych stronach encyklopedii. Warto wziąć udział w tym bezpłatnym spacerze, następny planowany jest za miesiąc. Szczegóły na Facebook'u.