Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]
Nadszedł wrzesień, ale wciąż możemy korzystać z plenerowych wydarzeń kulturalnych - m.in. koncertów przed Klubem Studio czy seansów filmowych w ogrodach i parkach. Poza tym polecamy Wam narodowe czytanie “Balladyny” i ciekawe wystawy. Więcej w naszym kulturalnym przewodniku!
Wkrótce na ekrany kin wejdzie najnowszy film Agnieszki Holland pt. “Szarlatan”. Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę. Przedpremierowe pokazy możecie dorwać już w ten weekend w Kinie Mikro - od piątku do niedzieli o godz. 18, a także w KICE w piątek o godz. 21 i sobotę o godz. 19. Zapraszamy!
Zderzenie nowoczesnej architektury z przeszłością utrwaloną na starych fotografiach Krakowa – jeśli jeszcze nie byliście w Centrum Kongresowym ICE Kraków, teraz musicie przyjść koniecznie! Foyer ICE posłużyło tym razem do zaprezentowania dawnych obrazów miasta utrwalonych na zdjęciach ze zbiorów prywatnych i publicznych archiwów. Bezpłatna wystawa, która będzie dostępna od 2 września do 4 października, jest częścią projektu „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Polecamy!
W Parku Zaczarowanej Dorożki możecie w weekend załapać się na kino plenerowe! W piątek zobaczymy polską komedię „Exterminator. Gotowi na wszystko”. Piątka oddanych przyjaciół miała od dzieciństwa wielkie marzenie – chcieli wstrząsnąć polską sceną metalową i gromadzić na koncertach tłumy jako zespołu EXTERMINATOR. Czas jednak pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Wiele lat później postanawiają się reaktywować. Z kolei sobotni wieczór będzie należeć do kryminalnej komedii “Na noże”. Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw, Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem całej jego, dość szczególnej, rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Pokazy o godz. 20.
W ramach serii plenerowych koncertów Antrakty na Lato, Klub Studio zaprasza do siebie w piątek i sobotę. Pierwszego dnia zagra tam Rusty Buddies, czyli krakowska formacja blues-rockowa założona w 2013 roku po to, by grać bluesa inaczej niż wszyscy. Z kolei sobotni wieczór należeć będzie do Empty Ashtray. Sami określają się tak: Zespół wykonuje muzykę instrumentalną, brak wokalu próbując uzupełnić tworzonymi do każdego utworu wizualizacjami. Klasyczne trio (bębny + gitara + bas), muzycznie: okolice rocka. Obydwa koncerty rozpoczną się o godz. 20.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na zorganizowane zwiedzanie wystawy “Andrzej Wajda. Japoński notes”. Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 16.30. Rysunki i szkice Andrzeja Wajdy z podróży po Japonii to interesujący przykład polskiego japonizmu. Unikatowy zbiór prac na papierze pozwala nam spojrzeć oczami artysty na kulturę, sztukę i życie codzienne mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. To nie tylko wizualna opowieść o Japonii, ale także opowieść o malarzu-reżyserze, jego inspiracjach, odkryciach i preferencjach artystycznych.
Muzeum Narodowe zaprasza do Pawilonu Francuskiego Kina Letniego. W sobotnie wrześniowe wieczory będziemy mogli oglądać filmy w Pawilonie Józefa Czapskiego. W najbliższy weekend obejrzymy film “Hipokrates”. Benjamin jest przekonany, że zostanie świetnym lekarzem. Niestety jego pierwszy stażu na oddziale ojca nie idzie zgodnie z planem. Praktyka okazuje się trudniejsza niż teoria. Odpowiedzialność jest przytłaczająca, ojciec jest wiecznie nieobecny, a jego zastępca, Abdel, jest dużo bardziej doświadczonym lekarzem niż szef oddziału. Benjamin brutalnie zmierzy się ze swoimi ograniczeniami, obawami, pacjentami, ich rodzinami, pozostałymi lekarzami i personelem medycznym. Seans o godz. 19:30.
Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W sobotę o godz. 15 na placu Szczepańskim krakowscy aktorzy, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury będą czytali fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Krakowski Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. Narodowy Stary Teatr przedstawi sceniczny dialog w reżyserii Aleksandry Skorupy pod tytułem „Szekspir Słowackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” Szekspira zostaną opowiedziane w dwóch językach – polskim i rosyjskim.
Plenerowy koncert muzyki brazylijskiej w Forum Designu? Dlaczego nie! PapugaZu to wielokulturowy zespół (tworzą go muzycy z Brazylii, Holandii i Polski), który w swojej twórczości łączy wiele różnych gatunków muzycznych. Tworzą głównie pod wpływem rytmów i dźwięków Brazylii i Ameryki Łacińskiej, dostosowując je do swojego, jak to sami muzycy określają, "tropikalnego stylu". W najbliższą sobotę o godz. 19 w Artsferze MNK.
Od piątku do niedzieli Rynek Główny, Rynek Podgórski, aleja Róż, dziedziniec Muzeum Archeologicznego, kompleks Dolne Młyny zamienią się w niecodzienne teatralne sceny, na których odbędzie się 33. ULICA Festiwal Teatrów Ulicznych. Podczas festiwalu zaprezentują się zespoły z Polski, Chile, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Niemiec oraz Ukrainy. Na Rynku Głównym lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia pokaże „Wiśniowy sad” - jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa przełożone na język teatru ulicznego, z charakterystycznymi dla niego elementami: szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, przejmującą muzyką, żywym ogniem i efektami specjalnymi. Z kolei Angie Hiesl i Roland Kaiser zaprezentują w kompleksie Dolne Młyny instalację performatywną „x-times people chair” ukierunkowaną na seniorów. Wypatrujcie spektakli podczas spacerów!