Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wygraj bilety do Łaźni Nowej!

Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety na „Wszystko o mojej matce” (6 stycznia) i „Nazywam się Anna Walentynowicz” (10 stycznia). Zaprasza Łaźnia Nowa!

  • „Wszystko o mojej matce”, 6 stycznia, godz. 19.00

Reżyser spektaklu Michał Borczuch wraz z Krzysztofem Zarzeckim, grającym jedną z głównych ról, postanowili opowiedzieć o swoich prawdziwych matkach, odwołując się do słynnego obrazu Almodovara o tym samym tytule. O ile hiszpański maestro opowiada w swoim filmie o żyjącej matce z perspektywy nieżyjącego syna, o tyle Borczuch z Zarzeckim – odwrotnie. Oddają hołd swoim zmarłym na raka matkom, jednocześnie opowiadając nam o sobie. Dzielą się szczegółami ze swojego życia, odsłaniają intymne kulisy dorastania czy wreszcie mierzą się z doświadczeniem śmierci i utraty najbliższej osoby, wszystko to jednak w konwencji teatru. Pojawiają się więc pytania: czy to w ogóle prawdziwy proces?

Pokaz spektaklu w sobotę 6 stycznia odbędzie się z napisami w języku angielskim. Więcej o spektaklu na stronie teatru.

KONKURS

W związku z wydarzeniem mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest podwójne zaproszenia na spektakl. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: kiedy odbyła się premiera spektaklu? Odpowiedzi ślijcie na adres e-mail: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 stycznia, do godz. 8.00. W tytule dopiszcie MATKA. Laureatów poinformujemy indywidualnie.

„Nazywam się Anna Walentynowicz” to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Urodziła się w małej, ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 r. związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa. Poznała Lecha Wałęsę, Edwarda Gierka, Jana Pawła II i George’a Busha. Była więziona, zwalniana i inwigilowana. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia '80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Mówiono o niej „niezłomna”, „uparta” i „ambitna”. Podziwiano ją i piętnowano. Przez całe życie zmagała się z osamotnieniem, skrywając przed światem wiele tajemnic. Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? Kogo kochała? Komu ufała? O czym marzyła? I wreszcie, jaki był najszczęśliwszy dzień w jej życiu?

Więcej o spektaklu na stronie teatru.

KONKURS

W związku z wydarzeniem mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest podwójne zaproszenia na spektakl. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: dlaczego to właśnie Ty powinieneś wygrać? Odpowiedzi ślijcie na adres e-mail: konkurs.mk@um.krakow.pl do niedzieli, 7 stycznia, do godz. 20.00. W tytule dopiszcie ANNA. Laureatów poinformujemy indywidualnie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-03
Data aktualizacji: 2024-01-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź