Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Oddalić przejście od skrzyżowania

W sprawie przejścia dla pieszych interpeluje Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, w sprawie komunalizacji działki w Czyżynach radny Wojciech Krzysztonek, a radny Marek Sobieraj pyta o budowę lecznicy dla dzikich zwierząt. Wspólną interpelację złożyli radni Michał Drewnicki i Włodzimierz Pietrus. Dotyczy ona aplikacji na budowę, odbudowę lub modernizację przystanków lub linii kolejowych w ramach rządowego programu Kolej+.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec złożył interpelację w sprawie przejścia dla pieszych na ul. Reduta, przy skrzyżowaniu z ul. Franciszka Bohomolca. – Obecne usytuowanie przejścia dla pieszych stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Powodem jest brak miejsca dla samochodów oczekujących na skręt w lewo z ul. Bohomolca w ul. Reduta. W sytuacji, gdy na ul. Reduta znajduje się już kilka samochodów, kierowca skręcający w lewo ma już bardzo ograniczoną widoczność, szczególnie nie widzi pieszych idących od strony CH Serenada w kierunku Parku Reduta. (..) Zwracam się z prośbą o możliwość poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie np. poprzez zmianę umiejscowienia przejścia dla pieszych przy u. Reduta – oddalając go od skrzyżowania, aby co najmniej jeden pojazd mógł się zatrzymać przed przejściem, po zjeździe ze skrzyżowania – pisze radny Dominik Jaśkowiec.

Radny Wojciech Krzysztonek interpeluje w sprawie zintensyfikowania działań zmierzających do komunalizacji działki nr 78/2 obręb 49, jednostka ewidencyjna Nowa Huta przy ul. Franciszka Wężyka, celem przeznaczenia jej na powiększenie istniejącego w sąsiedztwie ogródka jordanowskiego. Obecnie na działce znajduje się stary budynek przepompowni MPWiK. O jej przejęcie przez miasto od kilku lat zabiega Rada Dzielnicy XIV Czyżyny, która planuje wybudować na niej m.in. siłownię dla osób starszych.

Wspólną interpelację złożyli radni Michał Drewnicki i Włodzimierz Pietrus. Wnioskują w niej o przekazanie informacji, czy złożony został wniosek na budowę, odbudowę lub modernizację przystanków lub linii kolejowych w ramach rządowego programu Kolej+? Termin składania wniosków minął 26 sierpnia br. - Rządowy program został stworzony z myślą o rozwoju połączeń kolejowych, a m.in. gminy mogły starać się uzyskać dofinansowanie wynoszące nawet 85 proc. całości kosztów stworzenia projektu lub inwestycji. W szczególności interesuje nas odpowiedź na pytanie, czy Prezydent wystąpił o dofinansowanie w ramach tego programu budowy/odbudowy przystanków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, których istnienie jest niezbędne do funkcjonowania sprawnej kolei w mieście. Chcemy zauważyć, że według miejskich dokumentów, w tym studium wykonalności szybkiej kolei w Krakowie oraz Strategii Rozwoju Krakowa jest to jeden z priorytetów rozwoju niskoemisyjnego transportu w naszej gminie. Dlatego prosimy o szczegółowe informacje w tym zakresie, które pozwolą nam stwierdzić, czy powyższe zadania są realizowane - piszą radni w interpelacji. Michał Drewnicki dopytuje też Prezydenta Miasta Krakowa o koszty wyjazdów związanych z działalnością Przewodniczącego RMK w 2019 roku.

W sprawie lecznicy dla dzikich zwierząt interpeluje radny Marek Sobieraj. – Dlaczego, pomimo tego, że Uniwersytet Rolniczy rozpoczyna budowę lecznicy dla dzikich zwierząt w Rząsce koło Krakowa. – Miasto podjęło decyzję o budowie takiej samej inwestycji za pieniądze krakowskich podatników. Dlaczego na sesję RMK, podczas której dyskutowano o ośrodku rehabilitacji dla dzikich zwierząt nie zaproszono przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego? - pyta radny w interpelacji i jednocześnie sugeruje, aby zaprosić ich na kolejną sesję, tak by mogli przedstawić swoje plany w tej sprawie.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-09-03
Data aktualizacji: 2020-09-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź