Sprawy ważne dla mieszkańców
Zakaz używania fajerwerków, kontakt placówek oświatowych z Sanepidem, prześwietlenie drzewostanu w pobliżu pasów drogowych – między innymi w tych sprawach interpelują radni: Agata Tatara, Tomasz Daros, Marek Sobieraj, Bolesław Kosior i Łukasz Gibała.
Radny Tomasz Daros interpeluje w sprawie wprowadzenia zakazu używania fajerwerków.
- Fajerwerki i emitowany przez nie hałas stanowią namacalne zagrożenie dla zabytków. Ostatnie pożary obiektów światowego dziedzictwa pokazuje, jak wielkim zagrożeniem mogą być używane w zabytkowych centrach miast fajerwerki, zwłaszcza podczas wydarzeń z udziałem dużej grupy ludzi. Fajerwerki powodują ryzyko pożaru, a dodatkowo są też źródłem poważnego stresu i zagrożenia dla zwierząt domowych oraz wolnożyjących. Są także powodem wypadków związanych z brakiem ostrożności i umiejętności ich odpalania. Wnoszę zatem o analizę możliwości wpisania do uchwały nr CXV/1547/10 Rady Miasta Krakowa z 3 listopada 2010 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto zapisu o zakazie używania fajerwerków na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto oraz podjęcie takiej inicjatywy uchwałodawczej. Jednocześnie proszę o wdrożenie akcji informacyjnej o wpływie huku wystrzałów i odpadów chemicznych na dziedzictwo Krakowa – pisze do Prezydenta Miasta Krakowa radny Daros. Druga z interpelacji radnego dotyczy uzupełnienia informacji zawartych w odpowiedzi na interpelację z 12 maja 2020 r. w sprawie placu Nowego. Radny prosi o odpowiedzi na pytania: Jakie remonty generalne zostały przeprowadzone przez dzierżawcę placu? Na jaką kwotę zostały wycenione te remonty? Czy Gmina Miejska Kraków przeprowadzała lub finansowała remonty lub inwestycje na terenie placu Nowego?
Radna Agata Tatara interpeluje w sprawie kontaktów dyrektorów placówek oświatowych z powiatowym Sanepidem w obliczu COVID-19. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem MEN w sprawie BHP w szkołach i placówkach, zajęcia w związku z epidemią można zawiesić wyłącznie na podstawie pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. - Z informacji, które otrzymujemy – w tym oficjalnego pisma skierowanego do Komisji Edukacji – wynika, że decyzje w Krakowie w sprawie zmiany formy nauczania wydawane są znacznie dłużej. Najwięcej zastrzeżeń budzi bardzo utrudniony kontakt telefoniczny – czytamy w interpelacji radnej Tatary. Radna prosi Prezydenta o podjęcie wszelkich działań mających na względzie usprawnienie kontaktu pomiędzy Sanepidem a placówkami oświatowymi.
Radny Marek Sobieraj interpeluje w sprawie lecznicy dla dzikich zwierząt, której powstanie planowane jest w Lasach Tynieckich. Radny przekazuje w interpelacji obawy mieszkańców związane z powstaniem w ich sąsiedztwie tego typu placówki oraz oburzenie w związku z formą przeprowadzenia konsultacji w sprawie powstania ośrodka. Do interpelacji dołączona jest lista ponad 500 podpisów mieszkańców.
Radny Bolesław Kosior zwraca się do Prezydenta z prośbą o zlecenie Zarządowi Zieleni Miejskiej przejrzenia drzewostanu w pasach drogowych w mieście. Wniosek dotyczy przede wszystkim prześwietlenia drzew, tak aby nie zasłaniały oświetlenia ulic. Radny interpeluje też w sprawie uzupełnienia interpelacji złożonej na sesji 30 września, a dotyczącej upamiętnienia ofiar KL Plaszow. Radny dopytuje, m.in. czy na terenie dawnego obozu, jak i w materiałach promocyjnych użyte zostanie godło i barwy narodowe? Radny pyta też, czy autorzy scenariusza upamiętnienia tego miejsca zidentyfikowali z imienia i nazwiska więźniów tego obozu?
Radny Łukasz Gibała interpeluje w sprawie wprowadzenia do zamówień publicznych kryterium „Fair Trade“. - Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to oddolny, międzynarodowy ruch społeczny tworzony przez organizacje pozarządowe i wolontariuszy, którego celem jest poprawa warunków życia drobnych producentów z Azji, Afryki, czy Ameryki Łacińskiej. Dzięki realizacji tej idei ci ostatni mogą godnie pracować, otrzymywać uczciwe stawki za wytwarzane dobra i nawiązywać sprawiedliwe stosunki handlowe z bogatszą częścią świata – pisze w interpelacji radny i pyta, czy Gmina Miejska Kraków planuje wprowadzenie do Zamówień Publicznych kryterium związanego z produktami Fair Trade, a jeśli tak, to w jakiej formie? Łukasz Gibała interpeluje też w sprawie funkcjonowania miejskiej komunikacji autobusowej. - Czy prawdą jest, że obecny tabor autobusowy jest niewystarczający do sprawnej i oczekiwanej przez mieszkańców obsługi komunikacji miejskiej? Jeśli tak, jaka jest liczba dodatkowych pojazdów, które zapewniłyby taką obsługę? W jakim stopniu podejmowane od początku 2019 r. decyzje o zawieszeniu linii autobusowej, skróceniu jej trasy czy zmniejszeniu częstotliwości kursowania spowodowane były niedoborami taborowymi? – takie pytania zadaje radny w interpelacji.