Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uchronić drzewa przed wycinką

Interpelacje międzysesyjne do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Małgorzata Jantos, Dominik Jaśkowiec, Łukasz Maślona oraz Łukasz Wantuch.

Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, interpeluje w sprawie finansowania badań na obecność przeciwciał koronawirusa przez Gminę Miejską Kraków dla nauczycieli żłobków, przedszkoli i nauczycieli klas I-III. – Z informacji podawanych przez media wynika, że nie zostali uwzględnieni nauczyciele pracujący w 11 Młodzieżowych Domach Kultury prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków, którzy też prowadzą zajęcia z dziećmi i obawiają się o bezpieczeństwo swoje i podopiecznych – pisze radny w interpelacji i prosi, by nauczycieli z MDK-ów również uwzględnić w badaniach.

Dominik Jaśkowiec interpeluje też w sprawie kontynuacji remontu parkingu przy ul. Kazimierza Chałupnika (wzdłuż zakładów Herbapol), dokończenia remontu chodnika przy ul. Mariana Raciborskiego oraz wykonania nowej nakładki asfaltowej na tych ulicach. – Wymienione prace pozwolą na kompleksowe dokończenie remontu tego ciągu – pisze radny w interpelacji.

W nawiązaniu do odpowiedzi na interpelację z 14 sierpnia 2019 r. w sprawie budowy nawrotek pod estakadą w ciągu ul. Lublańskiej i Opolskiej Dominik Jaśkowiec pyta Prezydenta, czy w związku z niezrealizowaniem przedmiotowego działania inwestor zapłacił i w jakiej wysokości kary umowne? Czy Gmina Miejska Kraków zamierza zlecić to zadanie Zarządowi Inwestycji Miejskich lub innej jednostce, a następnie domagać się od inwestora zwrotu poniesionych nakładów? Przewodniczący Jaśkowiec interpeluje też w sprawie wymiany lamp sodowych na LED przy ul. Jerzego Bajana oraz terenów przyległych pomiędzy ul. Bajana, a ul. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Radny ponownie zwraca się z prośbą o ich pilną wymianę, która miała nastąpić w 2020 r. Przewodniczący RMK złożył też interpelację w sprawie rozważenia możliwości zwolnienia przedsiębiorców gastronomicznych z opłaty koncesyjnej związanej z udzielonym zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

W sprawie konkursu na teledysk - wykonanie piosenki z domów dla uczniów szkół podstawowych i średnich – interpeluje radna Małgorzata Jantos. - Nauka w domach staje się coraz trudniejsza. Nauczyciele są coraz sprawniejsi, ale uczniowie są już bardzo znużeni. Dlatego też proponuję dodatkowe akcje, inicjowane  przez urząd miasta. W Internecie znajdują się nagrane przez uczniów piosenki z domów. Dzieci, uczniowie w domach włączają się do nagrania, potem materiał się składa i powstają całkiem interesujące produkcje. Można by ogłosić nagrodę dla najlepszego teledysku wykonanego przez krakowską szkołę podstawową i średnią. To będzie wymagało przygotowań. Nagrodą może być przeznaczenie sumy pieniędzy na wycieczkę uczestników po pandemii. Akcja pod tytułem „Po pandemii do Pragi” . Praga blisko, hasło się zapamięta. Jestem przekonana, że będzie to świetna sprawa, angażująca twórczo uczniów i nauczycieli – pisze radna w interpelacji.

- Corocznie w Krakowie, z terenów miejskich usuwanych jest kilka tysięcy drzew. Znakomita większość to drzewa kwalifikujące się do wycinki, ze względu na zły stan zdrowia, a powodem ich usunięcia nader często używanym przez wnioskujący o ich przeprowadzenie Zarząd Zieleni Miejskiej jest bezpieczeństwo krakowianek i krakowian. Wielokrotnie zdarzało się, że decyzje te spotykały się ze sprzeciwem mieszkańców, gdyż świadomość ludzi co do zbawiennej roli drzew w mieście z roku na rok rośnie. Skutkuje to często działaniami, które mają zapobiec usuwaniu wiekowych drzew.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, proponuję, aby ZZM wytypował drzewa, które zdaniem urzędników kwalifikują się do wycinki w 2021 r. ze względu na zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców. Po dokonaniu takiej inwentaryzacji należałoby te drzewa poddać szczegółowej ocenie, wzbogaconej o testy obciążeniowe. Z metody tej w 2020 r. skorzystała Warszawa, gdzie wytypowano 100 okazów, które poddano właśnie takiej wieloaspektowej analizie. W efekcie podjętych działań udało się ocalić wiele drzew, które początkowo były przeznaczone do wycinki. Proszę o podjęcie działań celem wdrożenia takich dobrych praktyk w naszym mieście. Apeluję o przebadanie w ten sposób drzewa przy ul. św. Anny, które jest przeznaczone do usunięcia – interpeluje do Prezydenta radny Łukasz Maślona.

Radny Łukasz Wantuch złożył interpelację, w której prosi podanie rodzaju wierzytelności przysługujących każdej spółce miejskiej oraz Urzędu Miasta Krakowa, które egzekwowane są w  egzekucji sądowej. 

- W związku z wieloma zadaniami dotyczącymi monitoringu w tegorocznym budżecie proszę o przesłanie danych wszystkich firm, które w ciągu ostatnich dwóch lat zgłaszały się do przetargów i zapytań ofertowych w sprawie monitoringu organizowanych przez gminę Kraków (wydziały i spółki).  Proszę o podanie: nazwy firmy, adresu email do kontaktu, gdyż chciałbym zorganizować spotkanie w sprawie nowych technologii monitoringu, zwłaszcza bezprzewodowego – pisze radny Wantuch w kolejnej interpelacji.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-01
Data aktualizacji: 2021-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź