Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W sprawie giełdy spożywczej i pola golfowego

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Michał Drewnicki, Łukasz Maślona, Łukasz Gibała oraz Łukasz Wantuch. Zwracają w nich m.in. uwagę na: śliską nawierzchnię na wyremontowanym placu, remont ul. Fabrycznej, budowę szkoły na os Ruczaj oraz powstanie w Krakowie pola golfowego.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

- Do radnych dochodzą słuchy, że udziały w spółce zarządzającej giełdą spożywczą na Rybitwach zostały sprzedane, co w połączeniu z projektowanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Nowe Miasto” powoduje duże obawy handlarzy, jak i przedsiębiorców, którzy w tym miejscu zaopatrują się w produkty spożywcze. „Rybitwy” są jedyną tego typu giełdą w Krakowie, która stanowi zaplecze dla mniejszych placów targowych, sklepów osiedlowych, czy restauracji – pisze w interpelacji radny Michał Drewnicki i pyta Prezydenta, czy posiada informacje na temat przyszłości giełdy na Rybitwach i czy miasto posiada koncepcję zlokalizowania podobnego obiektu w innym miejscu?

- W sierpniu 2020 r. Zarząd Zieleni Miejskiej oddał do użytku plac Maksymiliana Marii Kolbego na os. Tysiąclecia w Mistrzejowicach. Mieszkańcy i radni dzielnicy zgłaszają do mnie, że problemem jest śliska nawierzchnia, którą pokryto plac, a także brak poręczy przy schodach. Mimo spotkań w terenie i obietnic nie udało się tego naprawić – pisze radny Drewnicki w kolejnej z interpelacji i prosi Prezydenta o interwencję w tej sprawie.

Radny interpeluje też w sprawie doboru taboru na linii nr 52. – Zgłosili się do mnie mieszkańcy, którzy twierdzą, że niskopodłogowy tabor jest coraz rzadszy na tej linii - pisze radny i prosi Prezydenta o informacje w tej sprawie.

Radny Łukasz Maślona interpeluje w sprawie remontu ul. Fabrycznej. - Mieszkańcy Grzegórzek zwracają uwagę na prowadzone prace związane z remontem ul. Fabrycznej. Czy wykonawca został przez Urząd Miasta Krakowa zobowiązany do wykonania chodników z kostki niefazowanej? Problem ten podnoszony jest od kilku lat, Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę kierunkową w tej sprawie, tworzone są standardy piesze, o które wielokrotnie wnioskowałem, jednak praktyki wykonawców wskazują, że niestety nadal stosuje się rozwiązania nieprzyjazne dla pieszych, a przede wszystkim osób z ograniczoną możliwością komunikacyjną oraz użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego. Czy można wymusić na wykonawcy wymianę zastosowanej kostki fazowanej? – pyta radny w interpelacji.  - Ponadto mieszkańcy chcą wiedzieć, kiedy ma być zrealizowana na mocy porozumienia z deweloperem Eko park budowa ronda Fabryczna/Cystersów? Czy projekt ronda wykonany jeszcze przed wprowadzeniem SPP jest adekwatny do tempa 30 km/h wprowadzonego wraz ze strefą? Mieszkańcy podnoszą, że inwestycja od kilku lat nie może się doczekać finalizacji, a wyrazem ich zniecierpliwienia dla postawy władz miasta i dewelopera była przeprowadzona prawie 2 lata temu akcja malowania pasów i ronda. Proszę o podjęcie działań w tej sprawie i przedstawienie konkretnych terminów rozpoczęcia i zakończenia inwestycji – dodaje radny Maślona.

W sprawie budowy szkoły na Ruczaju interpeluje radny Łukasz Gibała. - Wraz ze wzrostem zabudowy na osiedlu Ruczaj przybyło nowych mieszkańców, w tym wiele rodzin z dziećmi. Problemem są tam jednak przepełnione szkoły, które nie są już w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Dzieci muszą zatem uczyć się w systemie zmianowym lub dojeżdżać w inne części miasta. W odpowiedzi na moją interpelację dotyczącą infrastruktury społecznej w rejonie osiedla Ruczaj, w lipcu 2019 roku, uzyskałem informację, że „poszukiwany jest odpowiedni teren w celu wybudowania szkoły/przedszkola”. Proszę o udzielenie informacji, jak obecnie przedstawia się ta kwestia? – pisze radny w interpelacji.

- W Stanach Zjednoczonych w golfa gra 50 mln osób, w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii - kilka milionów. W Polsce golf  traktowany jest jako symbol luksusu. Wynika to z wysokiej ceny uprawiania tego sportu. Same kije i piłeczki nie są drogie, zwłaszcza że można je wypożyczyć, potrzebne są jednak hektary gruntu. W Małopolsce są tylko dwa pola golfowe, ale niektóre miasta, jak na przykład Tychy, zaczynają popularyzować ten sport. W Krakowie mogło powstać profesjonalne pole golfowe. Została wykonana połowa prac, ale inwestor okazał się niewiarygodny. Zamiast dokończyć prace, my będziemy budować park od nowa. Przecież pole golfowe to jest w pewnym sensie park - można ustalić, że w określonych godzinach wstęp jest wolny, a w pozostałych teren jest zarezerwowany dla gry w golfa. Mam nadzieję, że jeżeli nie znajdzie się inwestor, to miasto samo dokończy budowę pola golfowego i zostanie jego operatorem. Tak samo zrobiliśmy z ICE, kiedy pojawiały się problemy. Jestem pewny, że takie pole golfowe będzie ogromnym sukcesem i będzie masowo odwiedzane przez mieszkańców. Zwracam się z wnioskiem, aby nasze miasto zostało operatorem pierwszego w Polsce miejskiego pola golfowego – pisze w interpelacji radny Łukasz Wantuch.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-03-29
Data aktualizacji: 2021-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź