Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pytania o zadania z Budżetu Obywatelskiego

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Łukasz Gibała, Michał Drewnicki oraz Łukasz Sęk. Poruszają w nich m.in. sprawy zadań z Budżetu Obywatelskiego czy budowy w okolicach Stawu Dąbskiego.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie Szkoły Podstawowej im. Bogdana Jańskiego na os. Niepodległości 19. Budynek ten jest dzierżawiony od gminy na cel prowadzenia szkoły publicznej. - Na tym terenie znajdują się boiska, które posiadają betonową nawierzchnię. Od wielu lat nie była ona remontowana i jest w coraz gorszym stanie. Mieszkańcy zgłosili projekt rewitalizacji tych boisk do Budżetu Obywatelskiego jednak został on odrzucony z uwagi na podpisaną umowę dzierżawy. Zwrócili się jednak do mnie z pytaniem, czy skoro Gmina Miejska Kraków dalej jest właścicielem infrastruktury, to czy nie mogłaby zainwestować na tym terenie, a potem podpisać odpowiednie umowy najmu czy dzierżawy nowych boisk – pisze radny Łukasz Sęk.

Radny Łukasz Gibała złożył zapytanie w sprawie projektu z Budżetu Obywatelskiego 2019 pod nazwą „Chodnik przy Kwartowej”. - W edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa na rok 2019 jednym ze zwycięskich zadań była budowa chodnika przy ul. Kwartowej w Krakowie. Jako podstawowy cel tego zadania zostało wskazane zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, przemieszczających się pomiędzy przystankami komunikacji zbiorowej a intensywnie zabudowanymi terenami w rejonie ulic Dobrego Pasterza i Reduta. - Z jakiego powodu nie przystąpiono do realizacji zadania, mimo iż od chwili rozstrzygnięcia minęło ponad dwa lata? Na jakim etapie są prace? – pyta Prezydenta radny Gibała. Radny złożył też interpelację w sprawie realizacji inwestycji budowlanej przy ul. Myśliwskiej. - Na terenie działki ewidencyjnej 403 obręb 19 Podgórze w Krakowie, położonej przy ulicy Myśliwskiej 5, zostało utworzone zaplecze budowlane na potrzeby prowadzonej na sąsiedniej działce inwestycji mieszkaniowej wielorodzinnej i dojazdu do niej. Sama zaś działka pozostaje własnością Skarbu Państwa. Co istotne, przez teren działki przebiega ciąg ciepłowniczy oraz usytuowany jest na niej tzw. kolektor płaszowski. Realizowane przez inwestora prace budowlane, zarówno na działce stanowiącej przedmiot inwestycji, jak i na działce należącej do Skarbu Państwa, doprowadziły do wycięcia szeregu drzew, a nadto uszkodzenia rurociągu ciepłowniczego. Dodatkowo zachodzi ryzyko, że prowadzone na działce Skarbu Państwa czynności, a także składowanie na jej powierzchni sprzętu i zaplecza budowlanego, mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia kolektora ściekowego. – Czy możliwe jest dalsze prowadzenie inwestycji budowlanej w oparciu o wydane przez Wydział Architektury UMK pozwolenie na budowę w zaistniałej sytuacji, to jest gdy inwestor utracił możliwość korzystania z terenu wykorzystywanego na potrzeby dojazdu do budowy i zaplecza budowy? Czy na etapie wydawania zgody na zajęcie działki Skarbu Państwa na potrzeby dojazdu do inwestycji i zaplecza budowy Wydział Architektury UMK nie posiadał wiedzy o lokalizacji kolektora i rurociągu ciepłowniczego na terenie działki 403 obręb 19 Podgórze w Krakowie? – pyta radny Łukasz Gibała.

Radny Michał Drewnicki interpeluje w sprawie Strefy Aktywności Gospodarczej oraz przyszłości działek, które są w posiadaniu spółki Kraków – Nowa Huta Przyszłości. – Czy spółka posiada inwestorów? Jakie są dotychczasowe efekty pracy spółki? Ile miejsc pracy w sektorze prywatnym wygenerowało działanie spółki przez ostatnie lata? Czy planowane jest przekazywanie aportem kolejnych gruntów spółce? Jakie działania spółka planuje podjąć w tym roku? – pyta w interpelacji radny Drewnicki.

Druga z interpelacji radnego dotyczy postępowania o wydanie pozwolenia na budowę w rejonie użytku ekologicznego „Staw Dąbski”. W tej sprawie do radnego zwrócili się zaniepokojeni mieszkańcy. – Obecnie Wydział Architektury UMK prowadzi postępowanie w zakresie wydania pozwolenia na budowę dla działki 49/30 obręb Śródmieście. Na działce znajdującej się 25 metrów od Stawu Dąbskiego planowana jest budowa 6-kondygnacyjnego budynku. (…) Zaniepokojenie mieszkańców budzi ingerencja planowanej inwestycji w przyrodę – pisze w interpelacji radny i prosi Prezydenta o dokładną weryfikację projektu, uzgodnienie wydawanej decyzji z Wydziałem Kształtowania Środowiska i ewentualne pozyskanie dodatkowych ekspertyz, tak by Wydział Architektury nie opierał się jedynie na dokumentacji środowiskowej przygotowanej i opłaconej przez inwestora, która nie obejmuje wpływu inwestycji na obniżenie poziomu wód podziemnych i zwierciadła wody w Stawie Dąbskim.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-06-09
Data aktualizacji: 2021-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź