Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kamery na mundurach strażników miejskich, czyli radni interpelują

Radni Łukasz Maślona i Łukasz Wantuch złożyli interpelacje, a radny Łukasz Gibała dwa zapytania do Prezydenta Miasta Krakowa. Zwracają się w nich m.in. w sprawie zakłócania ciszy nocnej czy hałasu na Zakrzówku.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

- Na wniosek mieszkańców zwracam się ponownie w sprawie zakłócenia ciszy nocnej w rejonie ul. Starowiślnej 16. Temat ten był już poruszany przeze mnie zarówno w interpelacji, jak również na Komisji Praworządności RMK we wrześniu 2020 r. Padła wtedy deklaracja - cytuję za portalem miejskim Kraków.pl: „Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Bogdan Kilimek stwierdził, iż niejednokrotnie lokale znajdujące się w centrum Krakowa, w starym budownictwie, oprócz nieprzestrzegania wspomnianych zasad, mają również problemy z zachowaniem bezpieczeństwa gości. Lokale nie maja oznaczeń przeciwpożarowych, a ich stan techniczny niejednokrotnie nie spełnia norm. Dlatego jak zapowiedział dyrektor Klimek, będą przeprowadzane kontrole w tego typu miejscach, zarządzający otrzymają także nakazy przestrzegania ciszy, co zapewne w jakimś stopniu spowoduje zamiany na lepsze dla mieszkańców.” Problem ten nadal istnieje, dlatego mam pytanie, jakie działania udało się podjąć od tego czasu przez UMK? Czy w ramach prowadzonego pilotażowego programu można przekierować tam, szczególnie w weekendy,  tzw. city helpersów? – pyta w interpelacji radny Łukasz Maślona.

Pierwsze z zapytań radnego Łukasz Gibała dotyczy budowy zjazdu z drogi publicznej przy ul. Feliksa Wrobela. - Mieszkańcy posesji o numerach porządkowych 85, 87, 87a, 87b, i 95 przy ul. Wrobela po przebudowie drogi wykonanej w oparciu o decyzję ZRID z 2013 r. nie posiadają aktualnie dostępu do drogi publicznej. Na skutek realizacji projektu doszło do przebudowy między innymi zjazdu w ciągu ulicy Wrobela, który został zaprojektowany jako zjazd indywidualny. Przed przystąpieniem do przebudowy wjazd ten służył jako wjazd do drogi wewnętrznej, prowadzącej do wyżej wymienionych nieruchomości. Aktualnie wyremontowany zjazd nie spełnia minimalnych parametrów, jakie przepisy prawa stawiają zjazdom z drogi publicznej w drogę wewnętrzną, stąd mieszkańcy wskazanych nieruchomości nie mają prawnej możliwości remontu czy też rozbudowy posiadanych przez siebie nieruchomości. Mieszkańcy podejmowali interwencję u zarządcy drogi, niemniej ZDMK wskazywał, iż dojazd do wskazanych nieruchomości ma być zapewniony poprzez drogi wyznaczone w planie zagospodarowania, ale niezrealizowane w rzeczywistości – tłumaczy radny w interpelacji i dopytuje, czy planowana jest przebudowa wspomnianego zjazdu i dostosowanie jego parametrów do potrzeb mieszkańców oraz czy planowana jest rozbudowa układu komunikacyjnego na terenie objętym MPZP Rybitwy Północ, w szczególności o drogi oznaczone w planie jako KDD47 i KDD51?

Radny Gibała złożył też zapytanie w sprawie działalności „Jednostki Paintballowej” w parku Zakrzówek. - Na terenie graniczącym bezpośrednio z parkiem od około dwóch lat prowadzona jest działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie organizowania strzelania sportowego z broni pneumatycznej wystrzeliwującej pociski z farbą. Mimo iż teren, gdzie obywają się strzelania znajduje się w pewnym oddaleniu od budynków mieszkalnych, to emitowane w trakcie strzelań dźwięki utrudniają normalne funkcjonowanie mieszkańcom okolicznych osiedli. Hałas jest szczególnie uciążliwy w porze wiosennej i letniej, a jego intensywność jest na tyle duża, że – jak informują mieszkańcy – uniemożliwia otwarcie okien. Zdaniem części mieszkańców istniejąca siatka ogrodzeniowa, mająca na celu ochronę przed przypadkowym postrzeleniem podczas odbywających się strzelań, nie stanowi wystarczającej ochrony dla przechodniów. Czy w związku z planowanym otwarciem parku Zakrzówek rozważane jest dodatkowe zabezpieczenie terenu parku oraz okolicznych osiedli przed negatywnym oddziaływaniem dźwiękowym ze strony działającej „Jednostki Paintballowej”? Czy teren, gdzie prowadzona jest ww. działalność jest bezpieczny i należycie zabezpieczony przed przypadkowym postrzeleniem osób postronnych? – pyta Prezydenta radny Gibała.

- Czy w związku z przyjętą nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, wprowadzającą obowiązek przyjmowania gotówki, konieczna będzie wymiana biletomatów KMK nie posiadających opcji płatności gotówką? – pyta w interpelacji radny Łukasz Wantuch.

Radny interpeluje też w sprawie budynku tzw. Żabiego Młynu przy Parku Zaczarowanej Dorożki. - Miała tam powstać siedziba rady dzielnicy. Zabrakło pieniędzy, dlatego miasto planowało sprzedaż budynku. Czy udało się sprzedać budynek czy też nadal jest własnością miasta? Jakie były koszty zabezpieczenia budynku przed dewastacją, czyli ile do tej pory wydaliśmy na utrzymanie tego budynku? Jakie są plany miasta wobec tego budynku? Jak wygląda ochrona konserwatorska tego budynku w razie pojawiania się koncepcji jego wyburzenia i przeznaczenia gruntu na cele publiczne? – te pytania w sprawie nieruchomości zadaje radny Łukasz Wantuch.

- Na moim osiedlu znajduje się stary budynek, który straszy swoim wyglądem od wielu lat. Należy do osób prywatnych, które od wielu lat toczą spór o podział majątku po śmierci rodzica. Takich budynków w naszym mieście jest sporo, w tym również gruntów. Czy miasto dysponuje możliwościami, aby na drodze sądowej uzyskać prawo własności do takich budynków i gruntów? Chodzi o pozbawienie własności na rzecz gminy, żeby takie budynki można było rozebrać lub wyremontować, aby po prostu nie szpeciły otoczenia czy też nie stanowiły zagrożenia dla ludzi – pyta radny Wantuch w kolejnej interpelacji.

- W tym tygodniu miało odbyć się spotkanie dyrekcji Szpitala Narutowicza z Andrzejem Kuligiem zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przechodzenia osób wzdłuż torów kolejowych i ogrodzenia terenu szpitala. Samo otwarcie furtki będącej na przedłużeniu ulicy Konecznego nie rozwiązuje problemów mieszkańców Żabińca. Czy udało się coś ustalić w tej sprawie? – pyta radny Wantuch w kolejnej interpelacji.

Radny prosi też o podanie, czy na terenie dzielnic I Stare Miasto, II Grzegórzki, III Prądnik Czerwony i V Krowodrza znajdują się jakieś grunty, które spełniają łącznie wszystkie trzy warunki: mają ponad 1 hektar (nie musi to być geodezyjnie jedna działka, może być kilka koło siebie, tworzące całość); należą do Gminy Miejskiej Kraków, Skarbu Państwa, województwa lub spółki, w której 100% udziałów ma Skarb Państwa (na przykład PKP), nie są parkami lub lasami. - Jeżeli są takie działki, proszę o podanie ich szczegółowej charakterystyki. Jeżeli nie ma żadnych działek o podanych parametrach to proszę o podanie działek znajdujących się w  bliskim pobliżu tych czterech dzielnic (do 1 km od granic) – pisze w kolejnej interpelacji radny Wantuch.

- W Biuletynie Informacji Publicznej znajduje się ciągle druk nr 1994 dotyczący przekształceń Międzyszkolnych Ośrodków Sportowych. Był on już parę razy nie wprowadzany do porządku obrad albo z niego usuwany na początku sesji. Powodem jest brak poparcia wśród radnych i z tego co wiem, nie będzie on już procedowany. Druk powinien być albo przegłosowany (pozytywnie lub negatywnie) albo całkowicie wycofany z obiegu. Proszę o podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie tego druku – czytamy w interpelacji radnego Łukasza Wantucha

- Czytałem artykuł na temat Straży Miejskiej w Warszawie i kamer na mundurze strażników miejskich. Przypomniała mi się sytuacja z 2012 r., kiedy z Przewodniczącym Dzielnicy III Prądnik Czerwony Rafałem Misiem chcieliśmy wprowadzić taki system w Krakowie. Znalazłem informację, że w Warszawie już 300 funkcjonariuszy ma takie kamery. Zastanawiam się nad złożeniem poprawki do budżetu na rok 2022 na zakup  trzech takich kamer w formie pilotażu. Chciałbym, żeby kamery miały możliwość przesyłania  obrazu on-line na ekran komputera w siedzibie Straży Miejskiej przy pomocy LTE ( a za rok lub dwa pewnie już 5G).  Prosiłbym o przekazanie tej interpelacji do SM z prośbą o zajęcie stanowiska – pisze w ostatniej interpelacji radny Wantuch.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-08-16
Data aktualizacji: 2021-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź