Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Oznakowanie poziome i raport z konsultacji

Radni Łukasz Maślona oraz Łukasz Gibała złożyli interpelacje i zapytania do Prezydenta Miasta Krakowa. Dotyczą one m.in.: uchodźców z Afganistanu i konsultacji społecznych w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pn. „Łąki na Klinach”.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Radny Łukasz Maślona zwraca się z prośbą do Prezydenta Miasta Krakowa o interwencję i apel do Rządu RP o przyjęcie uchodźców z Afganistanu, a także by Gmina Miejska Kraków zdecydowała się na przyjęcie uchodźców i wsparcie ich pobytu w naszym kraju. - Z doniesień medialnych wiemy, iż jest tam wiele osób, które pracując na rzecz przyszłości własnego narodu zdecydowały się na wsparcie działań Zachodu. Niestety wskutek dokonanego tam przejęcia władzy przez talibów osobom tym grozi niebezpieczeństwo, z czym zostały zostawione tam samymi sobie. Świat obiegają zdjęcia zrozpaczonych mieszkańców Afganistanu, którzy próbują wydostać się z kraju, licząc na wsparcie krajów zachodnich. Uważam, że Polska, która uczestniczyła w prowadzonych tam działaniach wojennych, powinna wziąć odpowiedzialność za los tych Afgańczyków, którzy nie czują się bezpieczni w swoim kraju. Liczę na Pana inicjatywę w tej sprawie, podobnie jak miało to miejsce w przypadku uchodźców i uchodźczyń z obozu Moria, kiedy to wspólnie Prezydenci Miast – Sygnatariuszy Deklaracji o współdziałaniu Miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji wystosowali apel do prezydenta RP, rządu, marszałków Sejmu i Senatu – argumentuje radny Łukasz Maślona.

Radny Łukasz Gibała na wniosek mieszkańców porusza sprawę braku dogodnego dojścia z rejonu Galerii Bronowice i przystanku Chełmońskiego Pętla do ulicy Chełmońskiego, przy której znajduje się duże osiedle mieszkaniowe. - We wskazanym rejonie brakuje chodnika, więc po opadach deszczu niemożliwe jest dotarcie „suchą stopą”. Jedna z dostępnych nieutwardzonych ścieżek prowadzi przez teren oznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Bronowice – Rejon Koncentracji Usług” jako ZP.2 - teren zieleni urządzonej o podstawowym przeznaczeniu pod publicznie dostępny park, druga natomiast (przedept) oznaczona jest w ww. planie jako ciąg pieszy KDX.1, biegnący od przystanku do skrzyżowania ulic Piaskowej i Chełmońskiego – pisze radny Gibała w interpelacji i dopytuje, czy planowane jest utwardzenie wspomnianych ścieżek, a jeśli tak, to kiedy. Radny chciałby także wiedzieć, kiedy przewidywane jest utworzenie parku na terenie ZP.2.

Kolejna interpelacja radnego Gibały porusza sprawę konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pn. „Łąki na Klinach”. Radny chciałby wiedzieć, kiedy zostanie udostępniony raport z konsultacji społecznych, dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pn. „Łąki na Klinach”. - Wspomniane konsultacje zakończyły się w dniu 9 lipca br. Raport powinien zostać ogłoszony w terminie 30 dni od tej daty, jednak nie został opublikowany do dnia dzisiejszego. Tymczasem w przyszłą środę, tj. 25 sierpnia br., projekt uchwały w sprawie użytku ekologicznego „Łąki na Klinach” będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Krakowa. Raport z konsultacji jest niezbędny do jego dalszego procedowania – argumentuje radny w interpelacji.

Radny zwraca się także do Prezydenta z zapytaniem w sprawie zalania terenów sąsiadujących z budową Trasy Łagiewnickiej. - Deszcze nawalne, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Kraków, doprowadziły do zalania piwnic domów i ogródków. Straty, jakie wystąpiły na skutek gwałtownych zjawisk pogodowych, dotknęły nie tylko tereny, które zgodnie z dostępnymi opracowaniami hydrograficznymi ocenione zostały jak zalewowe, ale także takie, które do tej pory wolne były od podtopień. W szczególności fakt podtopienia zaniepokoił mieszkańców Łagiewnik, których nieruchomości zlokalizowane są w bezpośredniej bliskości realizowanej inwestycji – Trasy Łagiewnickiej, w rejonie ulic Hoffmanowej, Do Wilgi, Ludwisarzy, Tokarskiej i Piaseckiego. Co istotne, już na etapie projektowania Trasy Łagiewnickiej mieszkańcy wskazywali na negatywne konsekwencje, jakie dla środowiska przyrodniczego, ale także dla ich codziennego życia może stanowić przesunięcie koryta rzeki Wilgi – pisze radny w interpelacji i dopytuje m.in.: Czy w związku z dokonanym w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej przełożeniem rzeki Wilgi do nowego koryta, projektanci i sprawdzający projekt posiadali stosowne uprawnienia hydrotechniczne? Czy celem zapobieżenia występowania rzeki Wilgi z koryta przy średnich i dużych opadach deszczu zostały wykonane zabezpieczenia przeciwzalewowe i przeciwpowodziowe, zgodne z rozwiązaniami stosowanymi w hydrotechnice? Czy w trakcie realizacji projektu nowe koryto rzeki Wilgi zostało zabezpieczone przesłoną przeciwfiltracyjną od warstwy wodoszczelnej w podłożu do korony uformowanego wału? Jaką technologię zastosowano i jaki przyjęto współczynnik filtracji? Czy prowadzone są działania w przedmiocie ustalenia przyczyn powtarzających się podtopień, związanych z wylewami rzeki Wilgi? Radny wnioskuje także o udostępnienie przedmiotowych ustaleń wraz z rekomendacjami dotyczącymi działań naprawczych.

Kolejne zapytanie radnego Łukasza Gibały dotyczy budowy budynków socjalnych przy ul. Melchiora Wańkowicza. - Na działce przy ul. M. Wańkowicza zrealizowana została budowa gminnych budynków socjalnych. Oddano je do użytku już jakiś czas temu, a pierwsi mieszkańcy otrzymali przydział pod koniec zeszłego roku i na początku roku bieżącego. Co istotne, lokale mieszkalne we wspomnianym budynku nie są w pełni zasiedlone. W każdej klatce znajduje się około dwunastu lokali, a zamieszkałych jest od czterech do sześciu mieszkań. Dodatkowo projekt zakładał budowę budynków z balkonami, a zrealizowana inwestycja ich nie posiada. Brak także dodatkowego wejścia do inwestycji od strony ul. Wańkowicza. Lokatorzy wskazują, że postępuje niszczenie niezamieszkałych lokali, a to wobec braku należytej wentylacji oraz zalewań najniższej kondygnacji, do jakich dochodziło w trakcie ostatnich deszczy nawalnych – wylicza radny w piśmie do Prezydenta i dopytuje: Czy w związku ze wskazanymi nieprawidłowościami, takimi jak brak balkonów czy niedziałająca bądź niewydolna wentylacja, planowana jest interwencja u wykonawcy w celu naprawienia wskazanych usterek? Czy dokonuje dokonywane są regularne przeglądy niezamieszkałych lokali pod kątem bezpieczeństwa? W szczególności w celu wykonywania regularnego wietrzenia i zweryfikowania, czy nie dochodzi do zalewań pomieszczeń? Czy polegają na prawdzie twierdzenia o braku zapełnienia wszystkich lokali w inwestycji przy ul. M. Wańkowicza, co budzi zaniepokojenie zwłaszcza w kontekście bardzo długich list osób oczekujących na przydział lokalu socjalnego z zasobu Gminy Miejskiej Kraków? Czy pozostaje w zgodzie z polityką Miasta utrzymywanie pustych lokali socjalnych? Z jakiego powodu do lokali nie są kierowani najemcy?

Ostatnia interpelacja radnego Łukasza Gibały dotyczy malowania oznakowania poziomego na terenie Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia. - Prowadzone prace, w szczególności w zakresie pokrywania znacznych połaci chodników i jezdni jaskrawą, intensywną w barwie farbą, spotkały się z szerokim protestem ze strony mieszkańców i osób odwiedzających Kraków. Działania te w powszechnym odbiorze prowadzą do istotnego zeszpecenia historycznej substancji tej części Krakowa. Co istotne, Miasto nie było zobowiązane do wprowadzania oznakowania poziomego na tych terenach. Jak wynika z przywoływanych w mediach wypowiedzi podległych Panu urzędników, oznakowanie to zostało wcześniej usunięte w wyniku decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z listopada 2018 roku. Ministerstwo nakazało w niej likwidację tego rodzaju oznakowania na obszarach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak na skutek zainicjowanego przez Gminę postępowania odwoławczego doszło do zmiany – obiektywnie korzystnego z punktu widzenia zachowania walorów historycznych – rozstrzygnięcia w przedmiocie braku konieczności realizowania oznakowania na płaszczyźnie poziomej. Warto dodać, że nowe rozstrzygnięcie wciąż nie nakazuje bezwarunkowo stosowania oznakowania poziomego, pozostawiając dowolność w tym przedmiocie zarządcy drogi, względnie inżynierowi ruchu – argumentuje radny Gibała. Radny chciałby się dowiedzieć, z jakich powodów urzędnicy zdecydowali się zakwestionować korzystną z punktu widzenia estetyki zabytkowej tkanki miasta decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także czy planowane jest odstąpienie od oznaczania miejsc parkingowych i miejsc dla osób niepełnosprawnych za pomocą oznakowania poziomego na terenach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i przywrócenie do stanu poprzedniego miejsc, w których takie oznakowanie zostało już wykonane?

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-08-19
Data aktualizacji: 2021-08-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź