Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zwiększony ruch samochodowy

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Rafał Komarewicz, Mariusz Kękuś, Bolesław Kosior oraz Łukasz Wantuch. Interweniują m.in. w sprawie remontu schodów czy uciążliwości dla pielgrzymów w związku z budową Trasy Łagiewnickiej.

Fot. Anna Duda / krakow.pl

Radny Rafał Komarewicz złożył trzy interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy wyznaczenia przejścia dla pieszych na ul. Tynieckiej na odcinku między ul. Skwerową a Szwedzką. - Z prośbą o interwencję zgłosiła się do mnie mieszkanka Krakowa informując o problemie, jakim jest znaczna odległość pomiędzy przejściami dla pieszych. Kolejne przejście jest przy Rynku Dębnickim w odległości 250 metrów, co sprawia, że piesi przekraczają jezdnię w miejscu niedozwolonym. W okolicy znajduje się również SP nr 110 i Przedszkole przy ul. Skwerowej. Przy ul. Tynieckiej mieści się również Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie – pisze radny i prosi, by przejście zostało wyznaczone na wskazanej na załączonym do interpelacji zdjęciu. Druga z interpelacji radnego dotyczy braku chodnika i stanu nawierzchni ul. Czarodziejskiej. - Wraz z rozbudową infrastruktury zwiększył się ruch samochodowy na ul. Czarodziejskiej. Jezdnia jest wąska, samochodom ciężko się wyminąć, a piesi nie mają chodnika. Stan nawierzchni tej jest fatalny – duże dziury są co jakiś czas doraźnie zasypywane żwirem, niestety pomaga to najwyżej przez tydzień. Stan ul. Czarodziejskiej jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców – zarówno dorosłych, jak i dzieci, które na odcinku między Czarodziejską, a Parkiem Dębnickim nie mają odpowiednich zabezpieczeń między chodnikiem, a jezdnią na dziecięcej trasie rowerowej. Proszę o oszacowanie kosztów, jakie Gmina miejska Kraków musiałaby ponieść, by poprawić infrastrukturę na ul. Czarodziejskiej – czytamy w interpelacji radnego. Radny Komarewicz złożył też interpelację w sprawie remontu schodów znajdujących się u wylotu ul. Skwerowej. - Schody są w fatalnym stanie, a jest to miejsce reprezentacyjne, z widokiem na klasztor Norbertanek. Mieszkańcy Dębnik zgłosili tę sprawę we wniosku w ramach Budżetu Obywatelskiego, jednak projekt nie zdobył wystarczającej ilości głosów. Obecny stan schodów stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, szczególnie tych starszych. Proszę o pilny remont schodów – pisze radny do Prezydenta.

- Otrzymałem dzisiaj emaila od Zbigniewa Błockiego, dyrektora Narodowego Centrum Nauki, który w tym roku obchodzi 10-lecie – pisze w interpelacji radny Łukasz Wantuch. Prosi on radnego o wyświetlenie załączonej treści (związanej z obchodami 10-lecia instytucji) na płycie Rynku Głównego, kładce Ojca Bernatka oraz Tauron Arenie 9 września w godzinach od 18.30 do 20.30.

Radny Mariusz Kękuś interpeluje w sprawie możliwości udostępnienia dla ruchu pieszego przejścia łączącego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II, niezależnie od terminu zakończenia realizacji całości inwestycji. – Opóźnienia w budowie Trasy Łagiewnickiej w znacznym stopniu skomplikowały funkcjonowanie tych miejsc i ograniczyły ich dostępność dla ruchu pielgrzymkowego. Pielgrzymi wielokrotnie byli kierowani na alternatywne trasy, niestety znacznie dłuższe i bardziej uciążliwe. W związku z przyspieszonymi w ostatnim czasie pracami dotyczącymi w szczególności budowy terenu rekreacyjnego łączącego obydwa Sanktuaria w mojej ocenie pojawiła się szansa na udostępnienie tego teren w najbliższym możliwym terminie niezależnie od realizacji całej inwestycji – pisze radny Kękuś w interpelacji.

Radny Bolesław Kosior złożył dwie interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy pomocy dla artysty Jana Oberbeka. Obecny stan artysty uniemożliwia mu opuszczanie mieszkania, które znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku, w którym nie ma windy. – Rozwiązaniem byłoby zamiana mieszkania na lokal na parterze – pisze radny i prosi dodatkowo Prezydenta o możliwość zorganizowania przez  Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego koncertu Jana Oberbeka. Druga z interpelacji radnego dotyczy prośby wspólnoty mieszkaniowej z ul. Kordiana 34. - Chodzi o rozliczanie poboru wody przez mieszkańców i ponadnormatywnego zużycia wody w dwóch okresach w 2020 r. Wodociągi Miasta Krakowa stoją na stanowisku, że są zobligowane do wystawiania faktur wyłącznie w oparciu o wskazanie wodomierza – czytamy w interpelacji radnego.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-08-26
Data aktualizacji: 2021-08-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź