Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkańcy zgłaszają radni interpelują

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz oraz radny Łukasz Maślona. Poruszają w nich m.in. sprawy dotyczące kąpieliska Przylasek Rusiecki, czy punktów mobilności.

Fot. Anna Duda

- Na moim ostatnim spotkaniu z mieszkańcami osiedli: Branice, Wyciąże, Chałupki, Przylasek Rusiecki i Ruszcza został poruszony temat utrzymania czystości na kąpielisku Przylasek Rusiecki. Mieszkańcy zwrócili uwagę na ciągle przepełnione kosze i wszędzie zalegające śmieci, które później zanieczyszczają zbiornik wodny – informuje radny Rafał Komarewicz i prosi prezydenta o przekazanie do operatora, który dba o utrzymanie czystości terenu kąpieliska, informacji o licznych skargach mieszkańców. Radny chciałby także wiedzieć, jak  często sprzątany jest ten teren oraz jakie konsekwencje Miasto może wyciągnąć w przypadku zaniechań ze strony operatora?

Kolejna sprawa przekazana przez mieszkańców dotyczy braku oznakowania dojazdu do niedawno otwartego kąpieliska Przylasek Rusiecki, co wiąże się z nieustającym błądzeniem osób chcących skorzystać z tego terenu. - Lokalna społeczność w swoim zakresie ustawia znaki i tabliczki, ponieważ przy tak dużym zainteresowaniu jakim cieszy się kąpielisko, brak oznakowania jest dla nich uciążliwą codziennością. Zwracam się z prośbą o podjęcie działań i oznakowanie dojazdu do kąpieliska Przylasek Rusiecki – pisze Rafał Komarewicz

- Odbyłem spotkanie z mieszkańcami Woli Duchackiej. Jednym z poruszonych tematów była inwestycja dotycząca budowy połączenia ul. Przykopy z ul. Beskidzką. Wśród mieszkańców żadna z przedstawionych koncepcji nie znalazła akceptacji. Liczny sprzeciw został wyrażony nie tylko w rozmowie i na spotkaniu, ale również wcześniej w pismach lokalnej społeczności do Rady Dzielnicy XI oraz, jak wynika z informacji od mieszkańców, na przeprowadzonych w ostatnim czasie konsultacjach społecznych. W związku z tym, zwracam się z prośbą o zaprzestanie dalszych prac nad przedstawionymi wariantami budowy połączenia ul. Przykopy z ul. Beskidzką – możemy przeczytać w kolejnej interpelacji radnego Rafała Komarewicza.

Ostatnia z interwencji radnego dotyczy nowej organizacji ruchu na ul. Macedońskiej. - W zeszłym roku został zatwierdzony ostateczny projekt, jednak do dzisiaj nie został on wprowadzony w terenie. W związku z tym, proszę o informację na jakim etapie jest realizacja projektu i kiedy planowane jest rozpoczęcie jego realizacji – pisze do prezydenta Komarewicz.

Radny Łukasz Maślona złożył kilka interpelacji. Jedna z nich dotyczy tworzenia nowych użytków ekologicznych. - Minęły ponad 2 lata od deklaracji Zarządu Zieleni Miejskiej dotyczącej tworzenia nowych użytków ekologicznych. Wychodziła ona naprzeciw wieloletnim postulatom ekologów, naukowców i społeczników, którzy podnoszą potrzebę tworzenia różnych form ochrony przyrody. Tymczasem pod obrady Rady Miasta nie trafił żaden projekt uchwały w tej sprawie. Ponad 2 miesiące temu pojawił się raport z konsultacji społecznych dotyczących terenów kamieniołomu Liban, który udało się uchronić przed nadmierną rewitalizacją planowaną przez władze Krakowa – pisze radny Maślona i pyta, jak długo mieszkańcy będą jeszcze czekać na wniesienie przez Prezydenta Miasta Krakowa stosownych uchwał pod obrady Rady Miasta Krakowa. Radny prosi także o udostępnienie opracowań przyrodniczych dotyczących planowanych użytków obejmujących: murawy kserotermiczne Bielany, murawy kserotermiczne Bogucianka, Kamieniołom Bogucianka, Wzgórze Wielkanoc, Kamieniołom Libana, starorzecze w Mogile.

- Zwracam się z prośba o weryfikację informacji przekazanych mi przez mieszkańców Krakowa o zmniejszonej liczbie kursów autobusowych MPK w związku z niedoborem pracowników tego przewoźnika. Jak donoszą mieszkańcy codziennie widoczny był brak przynajmniej kilkudziesięciu planowanych w rozkładzie kursów, a problem braku pełnej obsługi transportowej narasta – możemy przeczytać w kolejnej interpelacji radnego. Łukasz Maślona prosi także o informację: w jaki sposób UMK kontroluje realizację podpisanych umów z MPK, czy przewoźnicy, zarówno MPK, jak i Mobilis raportują wykonane lub nieodbyte kursy, jaka jest przyjęta praktyka, ile dokładnie kursów nie zostało zrealizowanych od początku 2022 r.

Radny dopytuje także o szczegóły wynajmu ośrodka Jordanova w terminie 17-20 czerwca.  Chciałby wiedzieć na  ile osób został wynajęty obiekt, czy pobyt przewidywał jedynie nocleg, czy też opcję wyżywienia, a także jakie były koszty związane z noclegami i ewentualnymi dodatkowymi usługami (m.in. wyżywienie).

Kolejna interpelacja radnego Maślony dotyczy punktów mobilności i informacji przekazanej przez mieszkańców o ich likwidacji. - Jeszcze niedawno pojawiały się informacje, że takowych punktów powstało w naszym mieście 260. Jakie były łączne koszty ich stworzenia? Ile ich finalnie powstało? Dlaczego teraz Urząd Miasta Krakowa się z nich wycofuje? – dopytuje radny Maślona.

- Mieszkańcy informują mnie o fatalnym stanie toalety w parku Krakowskim im. Marka Grechuty. Proszę o doprowadzenie toalety do właściwego stanu, a także o odpowiedź na pytanie, dlaczego nieczynna jest toaleta, która funkcjonowała w rejonie parku od lat? Jak długo jeszcze będzie w zastosowaniu rozwiązanie tymczasowe typu toi-toi – pisze radny Maślona. Chciałby także wiedzieć, na jakim etapie jest plan budowy miejskich toalet, o który pytał w interpelacji rok temu? Jakie prace zostały zrealizowane w tym zakresie od lipca 2021 r. i kiedy konkretnie oraz w jakich nowych lokalizacjach pojawią się publiczne toalety?

W kolejnej interpelacji radny prosi o przesłanie całościowej wersji aplikacji złożonej przez Gminę Miejską Kraków do organizatorów konkursu mającego na celu wyłonienie Zielonej Stolicy Europy.

- W nawiązaniu do artykułu Gazety Wyborczej „Po co Krakowowi dwie miejskie telewizje? Kosztują nas przeszło pół miliona złotych miesięcznie”  proszę o udostępnienie całościowego wniosku/wniosków o grant złożonego/złożonych przez spółkę Kraków 50.20, o którym/których mowa w artykule. Proszę również o informację, ile kosztowało przygotowanie tego/tych wniosku/wniosków i kto był jego/ich autorem – możemy przeczytać w ostatniej interpelacji radnego Maślony.

pokaż metkę
Autor: MK
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-06-17
Data aktualizacji: 2022-06-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź