Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W kwestii ważnej dla lokalnej społeczności

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni Łukasz Gibała oraz Łukasz Wantuch dwie, w tym jedną wspólną z radnymi: Małgorzatą Kot, Jerzym Ziętym i Janem Stanisławem Pietrasem. Piszą w nich m.in. o rozbudowie budynku na os. Teatralnym, czy wystawie sprzętu zniszczonego podczas walk w Ukrainie.

Tauron Arena dron, Arena Garden
Fot. materiały prasowe

Radny Łukasz Gibała złożył interpelację w sprawie rozbudowy budynku przy os. Teatralnym 19. - W lipcu 2018 roku intensywne protesty mieszkańców Nowej Huty doprowadziły do wstrzymania przebudowy i nadbudowy dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego przy os. Teatralnym 19. Sprawa miała swój początek w 2007 r. - deweloper uzyskał zgodę na przekształcenie tego jednopiętrowego budynku w czteropiętrowy blok mieszkaniowy, przewyższający rozmiarami sąsiednią zabudowę mieszkalną. Plany rozbudowy i nadbudowy dawnej stołówki wzbudzały uzasadnione obawy lokalnej społeczności, także w kwestii już wówczas utrudnionego parkowania – dla 69 nowych mieszkań przewidziano parking na zaledwie 30 samochodów. Starania protestujących przeciwko naruszeniu przemyślanego układu urbanistycznego tego terenu przyniosły skutek i rozpoczęcie prac zostało wstrzymane aż do 2018 roku. (…) Zgłosili się do mnie zaniepokojeni mieszkańcy, którzy poinformowali mnie, że Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 22 marca 2022 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz decyzje organów obu instancji w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji pozwalającej na zabudowę terenu przy os. Teatralnym. Wzbudziło to uzasadnione obawy mieszkańców, którzy ponownie rozpoczęli protest. Zgodnie z wyrokiem sądu sprawa dotycząca wygaśnięcia decyzji ma być ponownie rozpoznana przez Prezydenta Miasta Krakowa, w związku z czym apeluję o podjęcie wszelkich starań przeciwko zabudowie tego terenu oraz objęcie postępowania wnikliwym nadzorem, gdyż jest to kwestia wyjątkowo ważna dla lokalnej społeczności. W szczególności konieczne jest pilne przeprowadzenie ponownego postępowania zleconego przez Naczelny Sąd Administracyjny – pisze w interpelacji radny Gibała.

- W wielu miastach w Polsce organizowane są wystawy sprzętu rosyjskiego zniszczonego podczas walk w Ukrainie. Czy strona ukraińska zwracała się do władz Krakowa z propozycją takiej wystawy, tak jak była w Warszawie, Gdańsku czy Rzeszowie? Jeżeli nie, czy w razie wystąpienia z taką propozycją Kraków byłby zainteresowany taką akcją w miejscu i terminie do wspólnego ustalenia? – pytają Prezydenta we wspólnej interpelacji radni Łukasz Wantuch, Małgorzata Kot, Jerzy Zięty oraz Jan Stanisław Pietras.

- W ostatnich dniach pojawiła się informacja o koncercie Rogera Watersa w Tauron Arenie Kraków. Informacja ta wzburzyła mnie, podobnie jak wiele innych osób, co wyraźnie widać w mediach społecznościowych. (…) Nie mam absolutnie żadnych pretensji do kierownictwa Tauron Areny Kraków, gdyż decyzja o koncercie w tym miejscu  zapewne zapadła miesiące temu, być może nawet przed wybuchem wojny. Ale po skandalicznym liście Watersa do prezydentowej Żeleńskiej, musimy odstąpić od umowy ze względu na straty wizerunkowe i moralne, jakie może ponieść nasze miasto. Nie mamy obowiązku udostępniania tej przestrzeni każdej osobie, która się zgłosi. (…) Apeluję do Pana, Panie Prezydencie, aby zajął Pan stanowisko w tej sprawie i stwierdził, czy Gmina Miejska Kraków powinna angażować się w wspieranie, nawet pośrednio, takich osób i opinii. Tauron Areną Kraków zarządza spółka miejska i do niej należy ostateczna decyzja w tej sprawie. Mam nadzieję jednak, że odpowiedni sygnał wyjdzie również z Urzędu Miasta Krakowa – czytamy w drugiej z interpelacji radnego Wantucha.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-09-12
Data aktualizacji: 2022-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź