Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jakie są możliwości prawne, czyli radni interpelują

Radny Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz radny Łukasz Maślona złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Pytają w nich m.in. o spotkania informacyjne związane z budową tramwaju do Mistrzejowic, remont ul. Agatowej czy rzeźbę przy Zalewie Nowohuckim.

Fot. Pixabay.com

- W imieniu mieszkańców zebranych 2 czerwca na proteście dotyczącym wycinki drzew pod planowaną inwestycję zwaną budową tramwaju do Mistrzejowic (KST IV) proszę o zorganizowanie zaplanowanych spotkań informacyjnych bez użycia formy wideokonferencji. Wiele osób wyrażało wolę bezpośredniego spotkania z urzędnikami i przede wszystkim projektantami tej inwestycji z ramienia partnera prywatnego. Temat wycinki 1059 drzew budzi zainteresowanie krakowian, dlatego moim zdaniem najlepszą formą do wyjaśnienia wątpliwości jest jak najszerszy dostęp do spotkań informacyjnych. Internet ogranicza dostęp do spotkań dla znacznej części mieszkańców, zatem apeluję o weryfikację podjętych decyzji w tym aspekcie. Ponadto należy w mojej opinii przeprowadzić wraz ze stroną społeczną lokalną wizję w terenie, by wytłumaczyć krakowianom ewentualną zasadność podjętych decyzji. Oprócz spotkań informacyjnych nalegam więc, by odbyła się takowa wizja terenowa, o której będą wiedzieć szczególnie ci mieszkańcy, którzy mieszkają w sąsiedztwie planowanej wycinki drzew. Proszę również, aby do czasu zakończenia spotkań informacyjnych i wypracowania kompromisu co do liczby kolidujących rzeczywiście drzew z budową linii tramwajowej, nie przekazywał Pan terenu budowy wykonawcy i tym samym wstrzymał wycinkę drzew – czytamy w interpelacji złożonej przez radnego Łukasza Maślonę.

Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa złożył sześć interpelacji. W pierwszej z nich pyta, kiedy zabytkowy stary Dwór Bemów zostanie zabezpieczony po pożarze. - Według informacji mieszkańców nadal, nawet w sposób prowizoryczny nie zadbano o zabezpieczenie wnętrza. Strawiony ogniem dach da się odbudować, ale to zajmie sporo czasu. W tej chwili przydałoby się usadowić prowizoryczne instalacje, które zapobiegną dalszej degradacji zabytku znajdującego się we władaniu miasta. To ważne dla ludzi, którzy tam mieszkają i przeżywają do jakiego stanu doprowadzono budowlę – pisze radny.

Złożył on też interpelację w sprawie remontu ulicy Agatowej. – Ruch został zorganizowany w taki sposób, że wyjazd z osiedla w godzinach porannych ulicą Domagały i dalej do Półłanki potrafi zająć 1,5 godziny. Prosiłbym o przeanalizowanie czy nie da się usprawnić ruchu poprzez zmianę organizacji lub inne działania. Po drugie, mieszkańcy czują się rozżaleni opowiadając mi, że prezydent obiecywał wybudowanie nowej linii tramwajowej na Złocień, jednakże zaprezentowane w konsultacjach warianty tego nie zakładają. Wnioskuję, by przygotować warianty tramwaju, którego przebieg nie kończyłby się przy węźle Rybitwy, ale biegł dalej w miarę możliwości, tak by mieszkańcy Złocienia mogli korzystać z dużo lepszym skutkiem - czytamy w kolejnej interpelacji radnego Drewnickiego.

- Otrzymałem prośbę o interwencję od mieszkańców bloków zlokalizowanych przy ulicy Kutrzeby 3 i 5 oraz Krasickiego 17. Proszą oni o pielęgnację zieleni, ze szczególnym uwzględnieniem przycinki niektórych konarów drzew. Chodzi o dwa zasadnicze powody: po pierwsze w zeszłym roku kilka okazów w tej okolicy w czasie burzy pękło dość mocno uszkadzając zaparkowane samochody, uderzając konarami również w chodnik – mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo. Po drugie – jak argumentują – drzewom i krzewom przydałaby się pielęgnacja, bo niektóre nie są estetyczne (np. stare i w połowie obumarłe bzy) czy iglaki lub robinie akacjowe. Dodatkowo zieleń jest tak gęsta, że blokuje dostęp do światła dla ludzi mieszkających na parterze. Prosiłbym o sprawdzenie tego w terenie przez ekspertów i w miarę możliwości pielęgnację zieleni – pisze radny do Prezydenta.

Radny otrzymał także pytanie od zarządcy jednej z większych wspólnoty mieszkaniowej odnośnie do odpadów, ich segregacji i wywozu. Opisał on sytuację, gdy jeden z mieszkańców tej wspólnoty porankami przywozi samochodem odpady budowlane i wyrzuca je do kontenerów przy klatce. Z jednej strony jest mieszkańcem, opłaca standardowe opłaty za segregację śmieci, z drugiej strony to, co wrzuca nie spełnia zupełnie wymagań, a z tego tytułu cierpi cała wspólnota, bo niestety w takich przypadkach liczą się odpady w kubłach i krakowski system stosuje odpowiedzialność zbiorową. - Prosiłbym o informację, co wspólnota ma robić w takim przypadku? Jakie są możliwości prawne, by odpowiedzialność za brak segregacji czy też wyrzucanie odpadów, których nie można wyrzucać nie obciążała wszystkich pozostałych? – pyta radny Drewnicki.

Prosi też o informację w sprawie zniżek z tytułu karty dużej rodziny, które przysługują również na wywóz śmieci. - Z jeden strony karta i zniżki powinny obowiązywać dla rodziców/rodziny także po wyprowadzce choćby jednego dziecka, z drugiej strony mam informację, że w przypadku odpadów rodzina taka traci zniżki. Czy nie da się rozwiązać tego problemu, tak by zniżki dalej obowiązywały na podstawie zapisów prawa miejscowego w Krakowie? – pyta Michał Drewnicki.

Chciałby też wiedzieć, na jakim etapie znajduje się przebudowa ulicy Okulickiego, jaką dokumentację urząd posiada oraz jakie dalsze kroki są planowane? - Kiedy mieszkańcy pojadą nową drogą według planu? Drugie pytanie dotyczy studium/koncepcji/projektu – pytają mnie mieszkańcy o to jak zaplanowane będą przejścia dla pieszych między osiedlami Kombatantów, a Kalinowym i Strusia – czy wszystkie zostaną zachowane? Warto dodać, że to ważne, gdyż jedno zapewnia ciągłość tzw. Plant Mistrzejowickich i Bieńczyckich, a drugie jest przy przystanku autobusowym. Kolejna rzecz dotyczy rozwiązań projektowych zjazdu z ul. Mikołajczyka oraz dalej, łączenia z ul. Mistrzejowicką. Prosiłbym o zaprezentowanie mapek – pisze radny.

Ostatnia z interpelacji Michała Drewnickiego dotyczy uszkodzenia jednej z plenerowych rzeźb nowohuckich – „Wzlot”, która znajduje się przy Zalewie Nowohuckim. - Otrzymałem informację, że rzeźba w jednym miejscu pękła. Prosiłbym o sprawdzenie tego, zważywszy na to, że została ona stosunkowo niedawno odrestaurowana. Byłoby szkoda, gdyby szybko nie zabezpieczyć tego pęknięcia, które może nie jest wielkie, nic nie odpadło od rzeźby, ale jednak może spowodować, że dzieło zacznie korodować – czytamy w interpelacji.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-06-06
Data aktualizacji: 2023-06-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź