Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Stołówka na Teatralnym, sygnalizacja na przejściach, prawo do odszkodowania

Podwyżki dla dyrektorów szkół, sygnalizacja na przejściach, koszty usunięcia nośników reklamowych, inwentaryzacja starodrzewia, wydanie decyzji WZ, sprawa stołówki na Teatralnym 19 i meleksy na cmentarzach – to tematy części interpelacji złożonych podczas 127. sesji Rady Miasta Krakowa.

Fot. telewizja.krakow.pl

Radny Łukasz Wantuch pyta w swojej interpelacji o dodatki motywacyjne dla dyrektorów. Radny pisze, że otrzymał e-maila o treści: „Szanowny Panie Łukaszu, czy mógłby Pan zainteresować się dodatkami motywacyjnymi dla dyrektorów? Nauczyciele od stycznia dostali wyższe o 200 zł dodatki za wychowawstwo. Dyrektorzy nie dostali podwyżki dodatku motywacyjnego nawet o 100 zł”. Radny w interpelacji podkreśla rolę całego grona pedagogicznego, ale nadmienia równocześnie, że to dyrektor ponosi największą odpowiedzialność. - Z tego co słyszałem, są problemy z obsadzeniem stanowisk dyrektorskich w niektórych placówkach – informuje Łukasz Wantuch i przedstawia opinię, że ten dodatek powinien być na tyle duży, aby stanowić motywację do objęcia tej prestiżowej, ale bardzo wymagającej i odpowiedzialnej funkcji. Radny pyta Prezydenta Miasta Krakowa, czy w bieżącym roku UMK planuje zwiększenie tego dodatku.

Małgorzata Jantos poszerza swoją wcześniej złożoną interpelację, dotyczącą sygnalizacji przejść dla pieszych niewidomych i słabowidzących przy Plantach o pytanie, czy Kraków otrzymał dotacje europejskie na wprowadzenie sygnalizacji dla w/w osób przy przejściach. Radna pyta Prezydenta w jaki sposób podejdzie do niezastosowania się i rozliczania dotacji, kiedy nie jest ona realizowana.

Radna Jantos rozpoczyna kolejną interpelację przytoczeniem informacji, że Trybunał Konstytucyjny 12 grudnia 2023 r. uznał niezgodność ustawy krajobrazowej z konstytucją. Regulacja ta w obecnym brzmieniu nie przewiduje bowiem prawa do odszkodowania za legalnie postawione reklamy, które w związku z wprowadzonymi przez gminy ograniczeniami należało dostosować do nowych wymogów. W Krakowie to dostosowanie znaczyło w praktyce usunięcie nośników reklamy. - Jak wiemy generalną zasadą polskiego prawa zagospodarowania przestrzeni jest trwałość udzielonych zgód budowlanych bez względu na późniejsze zmiany przeznaczenia planistycznego nieruchomości. W przypadku art. 37a ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesłusznie od niej odstąpiono – pisze radna Jantos i informuje, że w innych miastach już pojawiły się roszczenia finansowe wobec władz związane z nośnikami: budową, rozbiórką i z utraconymi zyskami. - Trzeba też pamiętać o roszczeniach właścicieli wynajmujących powierzchnie pod reklamy, którzy w związku z uchwałą krajobrazową także utracili swoje zyski – dodaje Małgorzata Jantos i pyta Prezydenta Miasta Krakowa, czy Kraków ma świadomość, jakie kary może płacić firmom.

Dominik Jaśkowiec zwraca z interpelacją dotyczącą przeprowadzenia inwentaryzacji starodrzewu rosnącego na terenie Rakowic na obszarze wyznaczonym przez ulice: XX Pijarów, Akacjowej i Dzielskiego oraz dawne koryto potoku Młynówka (działka 658/8 obr 4. Śródmieście) w celu objęcia drzew spełniających odpowiednie kryteria ochroną prawną jako pomniki przyrody. - Czy dla przedmiotowego terenu zostały wydane pozwolenia na budowę lub czy prowadzone są w tej sprawie postępowania? – dodatkowo pyta radny Jaśkowiec.

Dominik Jaśkowiec w następnej interpelacji kieruje zapytania dotyczące prowadzonego w Wydziale Architektury Urzędu Miasta Krakowa postępowania o wydanie decyzji WZ, o sygnaturze: AU02-3.6730.2.299.2023.KCZ (budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalem handlowo-usługowym, z garażem podziemnym, drogą wewnętrzną oraz miejscami postojowymi na części dziatki nr 95/4 obr. 21 Śródmieście przy ul. Reduta w Krakowie”). - Zgodnie z art. 61 ust. 1. pkt la. Ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym warunkiem wydania decyzji WZ jest położenie terenu planowanej inwestycji na obszarze uzupełnienia zabudowy, który wyznaczany jest w planie ogólnym gminy [art. 13a ust 4. pkt 2) oraz art. 67a. ust 3a pkt 1) przytoczonej powyżej Ustawy] – pisze radny i dodaje, że powyższy przepis wskazuje jednoznacznie, że wydanie decyzji WZ, z wniosku złożonego 6 grudnia 2023 roku może nastąpić dopiero po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa ogólnego planu zagospodarowania miasta. - Czy zatem procedowanie przedmiotowej decyzji WZ nie powinno być zawieszone do czasu uchwalenia przez organ stanowiący ogólnego planu zagospodarowania miasta? - pyta Dominik Jaśkowiec. Radny prosi również o informację, czy przymiot strony w prowadzonym postępowaniu przysługuje właścicielom (działającym w ich imieniu administratorom) sąsiadujących z planowaną inwestycją nieruchomości? - Do jakich instytucji i podmiotów w toku prowadzonego postępowania zwrócił się z wnioskiem o wydanie opinii i uzgodnień Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa i jakie uzyskał w tej sprawie odpowiedzi? - pyta radny i prosi również o informację, czy opinię w tej sprawie wyraziła również Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Radny Edward Porębski porusza w interpelacji sprawę budynku dawnej stołówki pracowniczej Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego w os. Teatralnym 19. Radny w imieniu mieszkańców osiedla Teatralnego oraz Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Nowej Huty zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa o interwencję w sprawie wstrzymania nadbudowy i rozbudowy budynku numer 19 na osiedlu Teatralnym — dawnej Stołówki Pracowniczej Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego wybudowanej w latach 50-tych. - W przedmiotowej sprawie podejmowane były różne decyzje, a o wszystkich Pan Prezydent był powiadamiany. Jednakże w związku z pojawieniem się nowych okoliczności proszę o ponowne przeanalizowanie tej kwestii i podjęcie efektywnych decyzji mających pozytywny wydźwięk dla mieszkańców oraz Parku Kulturowego Nowa Huta będącego pod ochroną konserwatorską układu urbanistycznego i wpisanego do rejestru zabytków - pisze radny Porębski i przypomina, że znaczna część Nowej Huty (w tym omawiany obszar) od 2023 roku ma nadany tytuł Pomnika Historii.

Marek Sobieraj kieruje do Prezydenta Miasta Krakowa interpelację dotyczącą darmowego transportu seniorów i niepełnosprawnych na największych cmentarzach. - Dla wielu z wymienionych przeze mnie osób, które chcą zapalić znicz na grobach bliskich, pokonanie tak dużego obszaru jest wręcz niemożliwe – pisze radny i interpeluje, by na wzór lat poprzednich uruchomić darmowe przejazdy meleksami po największych cmentarzach.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-02-01
Data aktualizacji: 2024-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź