Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Działka przy Łużyckiej, Polana Poziomkowa, nierówności nawierzchni

Wciąż nierozwiązana sprawa działki przy ul. Łużyckiej, pytania o: możliwość rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 138, rewitalizację ogrodu społecznego Polana Poziomkowa oraz stan nawierzchni Trasy Łagiewnickiej – to tematy interpelacji radnych Michała Starobrata i Artura Buszka.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Radny Michał Starobrat składa do Prezydenta Miasta Krakowa interpelację w sprawie regulacji stanu prawnego działki drogowej nr 49/3 obr. 61 jedn. ewid. Kraków - Podgórze przy ulicy Łużyckiej 73c. Radny przypomina, że w marcu 2021 r., czyli 3 lata temu, interpelował w imieniu mieszkańców z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wykupu przez Gminę Miejską Kraków ww. działki drogowej. - W maju 2023 r. ponowiłem prośbę. Poinformowano mnie, że czynności związane z nabyciem tej działki są kontynuowane - pisze Michał Starobrat i ponownie zwraca się z zapytaniem, czy GMK jest już właścicielem działki i/lub na jakim etapie jest opisywana sprawa.

Interpelacja radnego Artura Buszka dotyczy ogrodu społecznego Polana Poziomkowa. - W 2012 r. mieszkańcy Podgórza m.in. poprzez petycje, działali na rzecz uratowania zielonych działek nad rzeką Wilgą w rejonie ul. Przedwiośnie. Kilkunastoarowa działka została przeznaczona na ogród społeczny „Polana Poziomkowa”, którym opiekowała się Żywa Pracownia. Przez kilka lat odbywały się tam pikniki rodzinne i ekologiczne akcje – pisze radny. Sytuacja trwała do roku 2017 kiedy Echo Investment podjęło się realizacji budowy trzech apartamentowców. Radny przytacza, że zgodnie z artykułem prasowym pt. „Poziomkowa Polana. Co dalej z ogrodem społecznym nad Wilgą?” (Gazeta Wyborcza z 8.08.2017 r.), trwały rozmowy odnośnie do rewitalizacji Polany Poziomkowej, a deweloper miał zarezerwowane w budżecie środki na ten cel. Jednak do tej pory nie doszło do finalizacji rewitalizacji ogrodu społecznego. W związku z powyższym radny Buszek interpeluje o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia miejscu funkcji ogrodu społecznego, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i deklaracjami na koszt inwestora. Jednocześnie prosi, aby prace były prowadzone w porozumieniu z Żywą Pracownią i skonsultowane z lokalnymi mieszkańcami.

Kolejna interpelacja radnego Artura Buszka dotyczy rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 138. - Otrzymałem pismo od dyrekcji oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 138 im. Polskich Wojsk Lotniczych przy ul. Wierzyńskiego 3 dotyczące rozbudowy szkoły. Z uwagi na rozwój dzielnicy w szkole uczy się 395 uczniów w 18 oddziałach, jest również oddział przedszkolny i tylko 11 sal lekcyjnych – nakreśla sytuację radny jednocześnie dodając, że gmina posiada grunt umożliwiający rozbudowę szkoły o tak potrzebne sale lekcyjne. Radny prosi o informację, czy przeprowadzono już jakiekolwiek czynności zmierzające do rozbudowy szkoły, jeżeli tak, to jakie są to działania. Artur Buszek zwraca się również o podanie szacunkowych kwot, które byłby niezbędne do przeprowadzenia prac projektowych a następnie realizacji rozbudowy szkoły. - Jednocześnie zwracam się z prośbą o przeanalizowanie możliwości budżetowych i ewentualne ujęcie jeszcze w tym roku kwot na podjęcie prac projektowych dla tej inwestycji w budżecie miasta Krakowa – dodaje radny.

Artur Buszek składa również do Prezydenta Miasta Krakowa interpelację w sprawie stanu jezdni Trasy Łagiewnickiej. - Zgodnie z odpowiedzią na moją interpelację z 31 marca 2023 r., usuwanie usterek (dotyczy inwestycji Trasa Łagiewnicka) odbywa się na koszt wykonawcy – gwaranta robót, a sama gwarancja obowiązuje do 26 sierpnia 2033 r. Już po oddaniu trasy do użytku w jej przebiegu pojawiło się ograniczenie prędkości do 40 km/h związane z wystąpieniem nierówności jezdni. Jak wynika z doniesień medialnych, nierówności wyniknęły z „pęczniejących skał pod jezdnią” – przedstawia sytuację radny. Artur Buszek prosi o informację, czy naprawa tych usterek będzie wykonana w ramach gwarancji wykonawcy oraz jaki jest przewidziany harmonogram prac, tj. kiedy rozpocznie się naprawa usterki i jak długo potrwają prace do przywrócenia pełnej przejezdności Trasy Łagiewnickiej.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-01
Data aktualizacji: 2024-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź