Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rośnie zainteresowanie wymianą pieców [WIDEO]

Realizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji, Lokalnego Programu Osłonowego oraz nowe projekty antysmogowe w zakresie zieleni. To główne tematy środowej (6 kwietnia) konferencji prasowej poświęconej działaniom Miasta na rzecz poprawy powietrza. Z danych przekazanych podczas spotkania wynika, że rośnie zainteresowanie krakowian dotacjami do wymiany pieców. Częściej składane są też wnioski o dopłaty do rachunków za ekologiczne ogrzewanie.

W spotkaniu udział wzięli: Witold Śmiałek - Doradca Prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Jan Urbańczyk - zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, Piotr Kempf – Dyrektor Zarządu Zielni Miejskiej, Katarzyna Kadela - zastępca Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie ds. pomocy środowiskowej, Paweł Ciećko - Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Z danych zaprezentowanych podczas konferencji wynika, że krakowianie coraz mocniej interesują się wymiana pieców węglowych. – To jeden z efektów prowadzonej przez Miasto akcji „Tak! Dla czystego powietrza” – podkreślał Jan Urbańczyk. – Rozdano 25 tysięcy ulotek i 10 tysięcy kosztorysów inwestorskich. W okresie trwania kampanii ankieterzy odwiedzili 100% zinwentaryzowanych gospodarstw (16,5 tys.).  – wyliczał zastępca dyrektora. W prawie 60 % z mieszkań zastano właściciela. W ponad 58% gospodarstw zadeklarowano chęć złożenia wniosku o dotację na wymianę pieca.

Z danych za pierwszy kwartał wynika również, że krakowianie interesują się też Lokalnym Programem Osłonowym, który wspiera finansowo mieszkańców miasta, którzy zdecydowali się na wymianę ogrzewania na proekologiczne. - W I kwartale 2016 z programu korzysta już 305 gospodarstw, a w całym roku ubiegłym było ich 312. Zauważamy niewątpliwy wzrost- powiedziała Katarzyna Kadela, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z kolei dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf zwrócił uwagę, że zieleń w mieście pełni funkcję tzw. zielonych płuc, czyli filtruje powietrze i dostarcza tlen, rośliny przechwytują, zatrzymują i przetwarzają toksyny neutralizując zagrożenia dla siebie i również dla zdrowia ludzi i zwierząt, rola miasta to zapewnienie terenów regeneracji powietrza – proces fitoremediacji. - Efekt poprawy jakości powietrza osiągnąć można poprzez nasadzenia krzewów w pasach drogowych, obsadzania ekranów drogowych, projektowanie łąk kwietnych i nasadzeń drzew - mówił.

Podczas spotkania podsumowano również tegoroczny sezon grzewczy pod względem jakości powietrza. – Jeśli chodzi o Kraków zauważalny jest spadek dni z bardzo wysokimi stężeniami. Nadal jednak utrzymują się wydłużone w czasie okresy z przekroczeniami norm. Ten sezon udowadnia, jak ważne jest rozbudowana sieć monitoringu. Dane z aż sześciu stacji pozwalają na lepszą ocenę stanu powietrza i lepszą ocenę przyczyn. Potwierdzają też jak istotne są działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodów – mówił Paweł Ciećko.

Doradca Witold Śmiałek podsumował kwestie funkcjonowania uchwały o darmowej komunikacji w związku z wysokimi stężeniami zanieczyszczeń  powietrza. - Mieliśmy dwa epizody związane z wprowadzaniem darmowej komunikacji. Analizujemy temat, będziemy modyfikować system. Cały czas czekamy na wynik batalii sądowej z zaskarżoną uchwałą, powiedział Doradca Witold Śmiałek.

Szczegółowe informacje o działaniach Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza dostępne są poniżej:

Darmowa komunikacja - prezentacja [pdf]

Prezentacja MOPS [pdf]

Prezentacja WIOŚ [pdf]

Prezentacja ZZM [pdf]

Tak! Dla czystego powietrza [pdf]

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-04-06
Data aktualizacji: 2016-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź