Kolejne unijne projekty czekają na ocenę
17 projektów miejskich na łączną kwotę prawie 74 milionów złotych czeka na ocenę różnych instytucji kompetentnych w dziedzinie przyznania unijnego wsparcia. Na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne Miasto może dostać niemal 51 milionów złotych.
Na przełomie września i października zostały złożone do oceny trzy miejskie projekty w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsięwzięcia dotyczą budowania pozycji Małopolski w europejskich sieciach współpracy.
Pierwsze z zadań przygotowuje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Projekt pn.: „PPP nowe perspektywy - stworzenie międzynarodowej sieci współpracy wspierającej partnerstwo publiczno-prywatne dla Krakowa” zakłada przeprowadzenie w latach 2011-2012 działań dotyczących współpracy z prywatnymi partnerami jako nowej formy realizacji inwestycji komunalnych w Polsce. Jednym ze znaczących elementów tego projektu będzie zapewnienie merytorycznego wsparcia w zakresie PPP dla pracowników Miasta Kraków.
Z kolei Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa opracował projekt „Współpraca służb odpowiedzialnych za rejestracje pojazdów i wydawanie praw jazdy”. Zadanie przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych i technicznych w zakresie rejestracji i wydawania praw jazdy. Co ważne, przedsięwzięcie ma posłużyć do zdobycia argumentów na rzecz zmiany przepisów dotyczących rejestracji i wydawania praw jazdy w Polsce.
Natomiast bardzo ciekawy projekt skierowany do młodzieży przygotowało XXX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Budowa sieci współpracy szkół małopolskich i europejskich w zakresie rozwijania uzdolnień artystycznych młodzieży w celu ukierunkowania zawodowego”. W ramach przewidzianych działań powstanie w Małopolsce klaster kształcenia artystycznego. Moduły szkoleń przygotują uczniów do wyboru zawodu instruktora tańca współczesnego, aktora teatru tańca współczesnego, fotografika czy choreografa.
„Łącznie na ocenę czeka 9 miejskich projektów inwestycyjnych i 8 przedsięwzięć nieinwestycyjnych. Ich całkowita wartość wynosi prawie 74 miliony złotych, a unijne dofinansowanie przekracza kwotę 50 milionów złotych” – wymienia Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wśród projektów oczekujących są zadania związane z systemem transportowym, wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii w obiektach użyteczności publicznej i rozwojem turystyki.
Przypomnijmy, że na decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu bezzwrotnego wsparcia czeka realizowany przez miejską spółkę Krakowski Holding Komunalny SA „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie.” W ramach tego przedsięwzięcia ma powstać między innymi nowoczesna ekospalarnia. Całkowity koszt projektu to około 640 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść prawie 400 mln złotych. (M).