Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przestrzeń Publiczna dla każdego

Pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego od dziś (14 czerwca, wtorek) w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich będzie można oglądać wystawę  miniOSSA Designing In The Dark 2011. Ekspozycja jest efektem warsztatów, podczas których studenci Wydziału Architektury zastanawiali się jak najlepiej przystosować przestrzeń publiczną do potrzeb  osób niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych i słabowidzących.

Podczas warsztatów studenci  na „własnej skórze” sprawdzili jakie przeszkody w przestrzeni publicznej muszą pokonać niepełnosprawni.  Tematem warsztatów była trasa Traktu Królewskiego. Studenci wcielili się w osoby z różnymi dysfunkcjami, próbując z zasłoniętymi oczami czy też na wózkach inwalidzkich dostać się w określone miejsce. Dzięki tym doświadczeniom, a także wykładom i spotkaniom z osobami niepełnosprawnym, przygotowali szereg propozycji - od konkretnych rozwiązań,  takich jak broszury informacyjne czy przewodniki dla niewidomych,  po akcje  performatywne i happeningi w przestrzeni publicznej.  Wystawę można oglądać w siedzibie SARP (Plac Szczepański 6) do 27 czerwca.

Przypomnijmy, że za sprawą zrealizowanego przez Urząd Miasta Krakowa projektu Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty osoby niewidome mogą  poznawać Kraków „dotykiem”. Dwanaście makiet w centrum Krakowa przedstawia najciekawsze zabytki Krakowa, m.in. Sukiennice, Barbakan, obszar Starego Miasta z zaznaczeniem przebiegu Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków, Bazylikę Mariacką, Ratusz, Zespół klasztorny oo. Franciszkanów,  witraż „Bóg Ojciec – Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego,  kościoły św. Andrzeja i św. Piotra i Pawła. Autorem projektów prac i wykonawcą rzeźb wyłonionym w drodze konkursu jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu.

Makiety zawierają krótkie opisy eksponowanych obiektów w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Brajla w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.

Przygotowano również specjalny opis Drogi Królewskiej - w tym makiet oraz przejść pomiędzy nimi - skierowany głównie do osób niewidomych. Nagrano go w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz udostępniono użytkownikom Internetu i osobom posiadającym telefony komórkowe wyposażone w antenę satelitarną GPS lub moduł Bluetooth umożliwiający niezależny odbiór z urządzeń zainstalowanych w pobliżu każdej z makiet i odtwarzanie komunikatów audio. Przygotowano także program komputerowy umożliwiający bezpłatne pobieranie ze strony internetowej www.krakow.pl – w zakładce Odwiedź Kraków (http://ue.krakow.pl/projekty/4597,190,ue_projekt.html) i emitowanie komunikatów audio w telefonach komórkowych użytkowników.

Na początki maja br. projekt Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty zdobył nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii: turystyka aktywna. (KS/KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-06-14
Data aktualizacji: 2011-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź