Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

7 kilometrów szlakiem lasów

Pod koniec tego roku zostanie wyznaczony Szlak Lasów Miejskich Krakowa, który ma być kolejną atrakcja naszego miasta nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców. Na ten cel (1 milion złotych) Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny, która zawiaduje lasami w Krakowie, otrzyma dofinansowanie z unijnych funduszy. To pierwszy taki projekt dotyczący lasów naszego miasta.

Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny zarządza 34 uroczyskami (m.in. kompleksy leśne) oraz jednym użytkiem ekologicznymi - Łąkami Nowohuckimi. W sumie pod opieką ma prawie 968 hektarów takich terenów w Krakowie, przy czym 419 zajmuje Las Wolski.

- Szlak Lasów Miejskich Krakowa powstaje na obszarze siedmiu uroczysk; chodzi o to, by skierować ruch turystyczny w konkretne rejony, atrakcyjne i dobrze przygotowane, m.in. obok obszarów Natura 2000; będą punkty widokowe, wytyczone ścieżki, tablice informacyjne, wiatrołapy, punkty wypoczynkowe. Na to wszystko dostaniemy pieniądze z Unii (praktycznie na całość), które uzyskaliśmy w ramach konkursu grantowego - powiedział nam Miłosz Podwika, kierownik Działu Leśnego w fundacji.

Szlak będzie przechodził przez Skałki Twardowskiego (zajmują około 34 hektary), Górkę Pychowicką, Kostrze - Bodzów, Wielkanoc (w Tyńcu; około 7 hektarów), Kowadzę, Boguciankę oraz Las Wolski.

- Trzy punkty widokowe powstaną na terenie Skałek Twardowskiego. To będą bardzo atrakcyjne miejsca do oglądania panoramy Krakowa. Taki punkt będzie też na Górce Pychowickiej - z widokiem m.in. na łąki Natury 2000 - dodaje przedstawiciel fundacji. Kolejne punkty widokowe zaplanowano w Boguciance - z panoramą na Tyniec i sam Kraków: - W dniach, w których jest dobra widoczność, będzie można zobaczyć nawet Beskidy. Niektóre z punktów będą na wysokości 300 metrów n.p.m - usłyszeliśmy.

Miłosz Podwika zaznacza, że Szlak Lasów Miejskich Krakowa nie jest planowany jako jednolity ciąg, gdyż nie ma takiej możliwości ze względu na to, że uroczyska znajdują się w całym mieście, często w bardzo odległych od siebie miejscach: - szlaki zostaną wytyczone w poszczególnych uroczyskach. Będą mapki pojedynczych terenów oraz jedna, pokazując całość.

Już rozpoczęto przygotowania do zakupów sprzętów, które znajdą się na szlaku. Potrzeba m.in. ponad 30 tablic informacyjnych (wysokość 2,5 m; z drewnianym daszkiem krytym gontem), 8 deszczochronów dla turystów (3,7 na 3,5 m; konstrukcja z okrąglaków drewnianych; forma architektoniczna wzorowana na obiektach występujących w Lesie Wolskim), 14 ławostołów (składających się ze stołu oraz 2 ław z drewna dębowego), które znajdą się w deszczochronach, 65 drewnianych ławek typu leśnego, barierki drewniane, a nawet 79 koszy na śmieci (także drewnianych ("z wkładem metalowym zabezpieczonym przed kradzieżą).

Nawet w Lesie Wolskim, który miał od lat szlaki, trzeba będzie sporo zrobić, gdyż szkody poczyniła erozja gruntu. Trzeba kupić 170 drewnianych terenowych schodów, które zamontowane zostaną w sześciu lokalizacjach i ponadto dwie drewniane kładki o rozpiętości 3 m. Modernizowane będą mostki w Skowronkowym Dole; planujemy udrożnić części nieudostępniane od lat turystom - dodaje Miłosz Podwika. W sumie cały Szlak Lasów Miejskich Krakowa będzie miał 7,2 kilometra. Fundacja planuje, by pod koniec tego roku został wytyczony, a na początku 2012 r. otwarty.

Dodatkowym elementem tego zadania będzie wydanie przewodnika, mapy i prezentacji multimedialnej (płyty, w internecie, interaktywna mapa) całego szlaku. (J.ŚW)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-18
Data aktualizacji: 2011-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź