Modernizacja Miejskiego Stadionu Cracovia przy al. Focha
Inwestycja obejmuje:
W listopadzie 1998 roku powstała Sportowa Spółka Akcyjna Miejski Klub Sportowy Cracovia. Miasto Kraków wniosło do spółki tereny z urządzeniami sportowymi, m.in. stadionem przy ul. Kałuży, zaś Klub Sportowy Cracovia wniósł nazwę "Cracovia". Nowa spółka miejska przejęła dwie sekcje Klubu Sportowego Cracovia: piłkę nożną i hokej na lodzie. W czerwcu 2007 roku uzyskano prawomocną decyzję o warunkach zabudowy dla planowanej inwestycji.
Niemalże natychmiast ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji modernizacji stadionu. W wyniku przeprowadzonego w 2007 roku konkursu na koncepcję urb.-arch. wyłoniony został projektant Stadionu hiszpańskie konsorcjum firm: ESTUDIO LAMELA i SENER. Urząd Miasta Krakowa, który był organizatorem konkursu, postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Nie dość, że przy ulicy Kałuży ma powstać stadion piłkarski na 15 tys. widzów, spełniający wymogi UEFA dla stadionu kat. III i stanowiący bazę treningową dla piłkarzy w przypadku rozgrywania w Krakowie meczy EURO 2012, to na dodatek powinien on prezentować sobą najwyższej klasy nowoczesną architekturę wpisującą się w krajobraz otaczający Błonia Krakowskie. Po zakończeniu opracowania dokumentacji projektowej i przeprowadzeniu przetargu rozpoczęte zostaną prace rozbiórkowe i budowlane. Rozpoczęcie budowy planowane jest w połowie 2009 roku. Oddanie zmodernizowanego Stadionu do użytku planowane jest na 2011 rok. Projekt modernizacji stadionu przewiduje również budowę hali sportowej wraz z kompleksem parkingów podziemnych, która może nastąpić w kolejnym etapie inwestycji (po roku 2012).
Wygląd zewnętrzny Stadionu Nie trzeba będzie wchodzić na trybuny, by zauważyć różnicę pomiędzy nowym a starym stadionem. Już na pierwszy rzut oka będzie wiadomo, że mamy do czynienia z nowoczesnym i niezwykle atrakcyjnym obiektem. Ściana boczna stadionu wzdłuż boiska i alei Focha zostanie przeszklona i będzie można przez nią zobaczyć elementy konstrukcji obiektu w kolorze jasnobeżowym. Przed wejściami na stadion - od strony ul. Kałuży i od strony ul. Kraszewskiego - zaprojektowano place, które na co dzień będą ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Przed meczami oba place będą zagospodarowane jako przestrzeń dla widzów wchodzących na stadion. Ustawione zostaną na nich bramki umożliwiające liczenie widzów, przez które będzie można przejść po okazaniu biletu. Od strony ulicy Kraszewskiego zaplanowano osobne wejście dla mediów z własną recepcją, salą konferencyjną, salą do pracy i własną klatką schodową. Osoby niepełnosprawne będą wchodzić na stadion wejściem głównym od strony ul. Kałuży. Następnie dwiema windami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych dostaną się do sektora przeznaczonego dla nich i osób towarzyszących. Sklep kibica, w którym wszyscy będą mogli zaopatrzyć się w klubowe pamiątki zaprojektowany został w halu głównym od strony ul Kałuży jako podwieszona pod stropem bryła. Z tej samej strony zaprojektowano wejście do części administracyjno-biurowej, natomiast wejście na zaplecze sceny będzie znajdować się od strony ul. Kraszewskiego. Wzdłuż al. Focha, pod trybunami ulokowano ogólnodostępne lokale handlowo-usługowe: m. in. kawiarnie i sklepy.
Boisko i widownia Płyta boiska trawiastego o wymiarach 105 x 68 m. będzie wyposażona w system podgrzewania, zraszania i drenażu, co umożliwi organizowanie rozgrywek nawet przy bardzo niesprzyjającej pogodzie. Sektory będą zróżnicowane pod względem wielkości: najmniejszy sektor pomieści 450 widzów, a największy 2900.Trybuny, częściowo zadaszone, zaprojektowano z myślą o wygodzie widzów - składane krzesełka, sektory oddzielone od siebie barierami z bezpiecznego szkła klejonego ponad metrowej wysokości. Oprócz zwykłych sektorów przewidziano również nowoczesne stanowiska dla komentatorów sportowych i operatorów kamer, strefę VIP oraz strefę wynajmowanych Sky boxów oraz sektor dla osób niepłenosprawnych wyposażony będzie w dwa kompleksy specjalnie przystosowanych toalet, barek z obniżoną ladą i dedykowanym pomieszczeniem pierwszej pomocy.
Zobacz także:
Komunikacja
Przestrzeń publiczna
Ekologia
Sport i rekreacja
Nowoczesność