Zieleń w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej
Zieleń w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej występuje jako samodzielne, indywidualne założenie ogrodowe lub tzw. przedogródek w zabudowie segmentowej jednorodzinnej. W obu przypadkach jest wizytówką właściciela, odzwierciedlając jego inwencję twórczą i zmysł estetyczny, a także upodobania w zakresie doboru materiału roślinnego. Ogród bywa coraz intensywniej wykorzystywany poprzez włączanie go w zasięg mieszkania i życia człowieka; spełnia funkcję użytkową i ozdobną.
Każdy ogród jest inny, ale łączy je wspólna cecha: chęć oddzielenia się od sąsiada wysokim płotem lub szpalerem zieleni; rzadziej jest to izolacja od warunków miejskich, ponieważ zabudowa jednorodzinna usytuowana jest na terenach o mniejszym natężeniu ruchu.
Jednak po obejrzeniu wielu ogrodów pozostaje nam często tęsknota za tradycyjnymi, polskimi "przedogródkami" - z obfitością barw i kształtów, kolorowymi od marca do października prostymi formami kompozycyjnymi - klombami, grządkami; z lipami i jaśminowcami, malwami, floksami i nagietkami.