Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane przez Miasto Kraków

GALA MISTRZÓW SPORTU

Coroczne spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa z najlepszymi krakowskimi sportowcami, trenerami i działaczami sportowymi, którzy w roku poprzedzającym sięgali po medale w rywalizacji w ramach Mistrzostw Świata, Europy lub zdobywali tytuły Mistrzów Polski, a także godnie reprezentowali Kraków na międzynarodowych arenach sportowych.

W dowód uznania za osiągnięte wyniki sportowe promujące Miasto, zaproszeni na spotkanie goście zostają uhonorowani przez Prezydenta pamiątkowymi wyróżnieniami, pucharami i nagrodami. Wyróżnienia i nagrody otrzymują także trenerzy i działacze, zasłużeni w osiąganiu wyników przez wyróżnionych sportowców.

Laureaci uhonorowani za osiągnięcia w 2009 roku

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków 
 

Gala Mistrzów Sportu zdj. 1  Gala Mistrzów Sportu zdj. 2

CRACOVIA MARATON

Największa i najbardziej prestiżowa impreza lekkoatletyczna organizowana corocznie od 2002 roku przez Miasto Kraków z udziałem zawodników i sportowców-amatorów z całego świata oraz sportowców niepełnosprawnych. W maratonie uczestniczą również zawodnicy na rolkach. Trasa maratonu o długości 42, 195 km przebiega najbardziej malowniczymi zakątkami naszego miasta.

Więcej informacji o "Cracovia Maraton"

BIEG SAMORZĄDOWY: POLSKA BIEGA-SAMORZĄD BIEGA

Doroczny bieg organizowany przez Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych dla upamiętnienia pierwszych niezależnych wyborów samorządowych. Do wspólnego biegania zachęcamy wszystkich - zarówno doświadczonych biegaczy jak i tych początkujących. Szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież - w programie przewidziane są biegi dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, a dla zwycięzców atrakcyjne nagrody oraz puchary Rady Miasta Krakowa.

Tradycyjnie odbywają się także biegi sztafetowe, w których biorą udział m.in. przedstawiciele Rady Miasta Krakowa, reprezentanci Rad Dzielnic oraz przedstawiciele krakowskich firm, przedsiębiorstw i jednostek miejskich. Najlepsi z nich zostaną nagrodzeni przez Prezydenta Miasta Krakowa. W 2009 roku po raz pierwszy w historii Biegu Samorządowego włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Polska Biega". Bieg otwarty skierowany jest do wszystkich tych, którzy kochają biegać i robią to z czystej przyjemności. Trasa biegu obejmuje dystans 2 kilometrów. W poszczególnych kategoriach wiekowych przygotowane są nagrody indywidualne.

Zwycięzcy biegu otrzymują puchary Prezydenta Miasta Krakowa. Impreza corocznie przyciąga kilkanaście tysięcy uczestników.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków 

Krakowski Bieg Samorządowy zdj. 1  Krakowski Bieg Samorządowy zdj. 2

MIĘDZYNARODOWY MITYNG W CHODZIE SPORTOWYM "NA RYNEK MARSZ!"

Międzynarodowa impreza organizowana przez "Korzeniowski i Sport Promocja", którą wspiera Urząd Miasta Krakowa. Corocznie przyciąga gwiazdy chodziarstwa, jak również amatorów - miłośników tej dyscypliny sportu.

Więcej informacji o Mityngu "Na Rynek Marsz"

CRACOVIA INTERRUN

Cracovia INTERRUN jest jedynym biegiem w Krakowie organizowanym w ścisłym centrum miasta: start i meta znajdują się na Rynku Głównym. Ta wyjątkowa trasa biegu wynika ze wspólnej inicjatywy firmy INTERSPORT i Urzędu Miasta Krakowa, jaką jest chęć nakłonienia jak największej grupy Krakowian do wspólnego biegania.
Trasa ma odpowiednio 5 i 8 km. Są to niewielkie dystanse, z którymi każdy może się zmierzyć. 

Co roku w biegu INTERRUN  bierze udział elita aktywnych Krakowian, m.in. Pani Wiceprezydent Miasta Krakowa - Elżbieta Lęcznarowicz i Jerzy Fedorowicz. Rozgrzewkę prowadzą znani polscy lekkoatleci (w roku 2010 był to Marcin Urbaś). Warunkiem udziału w biegu jest zakup pakietów startowych.  Dzięki temu wszyscy uczestnicy biegu INTERRUN startują w jednakowych, niebieskich koszulkach, przez co są łatwo rozpoznawalni. Każdy z biegaczy ma swój numer startowy i chip do pomiaru czasu. W pakiecie startowym oprócz profesjonalnej koszulki biegowej znajdują się także napój i baton energetyczny. Pakiety  można kupić w sieci sklepów INTERSPORT w Krakowie (Galerii Krakowskiej, CH Zakopianka i CHR Plaza) oraz w dniu biegu w biurze organizacyjnym.

Zachęcam do wzięcia udziału w biegu, ponieważ  bieganie jest najprostszą i najtańszą formą ruchu. Lekarze mówią, że trenując bieganie uciekamy  przed zawałem na własnych nogach. Ja i cała moja rodzina weźmiemy udział w Interrunie, mam nadzieję, że dołączy do nas jak największa grupa Krakowian -  mówi Artur Mikołajko, prezes  INTERSPORT Polska SA

Więcej informacji o "CRACOVIA INTERRUN" 

Interrun zdj. 2  Interrun zdj. 1

KRYTERIUM KOLARSKIE O ZŁOTY PIERŚCIEŃ KRAKOWA

Urząd Miasta Krakowa jest współorganizatorem wyścigu Kryterium Kolarskie o Złoty Pierścień Krakowa organizowanego corocznie przez Małopolski Związek Kolarski, którego trasa liczy 57 okrążeń wokół Rynku Głównego.

Więcej informacji o Kryterium Kolarskim "O Złoty Pierścień Krakowa"

TOUR DE POLOGNE

Największa w Polsce impreza kolarska, która od lat na stałe gości w kalendarzu światowych wydarzeń kolarskich. W tym roku jeden z etapów oraz meta będą miały miejsce w Krakowie.

Więcej informacji o "Tour de Pologne"

KRAKOWSKI MARATON ROWEROWY

Jedna z ważniejszych imprez rowerowych w Polsce rozgrywana w ramach cyklu Powerade MTB Maraton. Maraton rozgrywany jest na trzech dystansach: Mini - 32,2 km, Mega - 64 km i Giga- 100 km.

Więcej informacji o "Krakowskim Maratonie Rowerowym"

KRAKÓW KIERUNEK NORDIC WALKING

W 2009 roku Miasto Kraków włączyło się w upowszechnianie nordic walking. W ramach miejskiego programu sportowego „Kraków biega, Kraków spaceruje” Wydziału Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa przy współpracy z AZS AWF Kraków zorganizował ścieżki biegowe oraz nordic walking. W oznaczonych miejscach w Krakowie, o określonych godzinach można uczestniczyć w całkowicie bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych i ćwiczeniach sprawnościowych prowadzonych przez doświadczonych trenerów – instruktorów. Zajęcia na ścieżkach nordic walking cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i stale uczestniczy w nich spora grupa spacerowiczów.

Mając na uwadze dużą frekwencję na ścieżkach nordic walking, Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych zaplanował kolejne wydarzenie nawiązujące do tematyki nordic walking pn. „Kraków – kierunek nordic walking”. W 2009 roku, debiutując w kalendarzu wydarzeń sportowych przyciągnęło ono blisko 400 uczestników i było wspaniałą okazją do spotkania się w szerokim gronie, wszystkich ludzi, którzy mają pozytywny wpływ na szerzenie i promocję tego sportu w naszym mieście. Trasa „Kraków – kierunek nordic walking” w 2010 roku biegła bulwarem Kurlandzkim w okolice Galerii Kazimierz i z powrotem. Rokrocznie dla początkujących przewidziany jest trening oraz możliwość zapoznania się z technikami nordic walking pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Istnieje również na miejscu możliwość wypożyczenia kijków. W marszu mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 rok życia, a osoby pomiędzy 16 - 18 rokiem życia, chcące brać udział w przemarszu, muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków 

Kraków Kierunek Nordic Walking 2010  Kraków Kierunek Nordic Walking 2010 zdj.1

MTB MAZOVIA MARATHON

Mazovia MTB Marathon to największy i najszybciej  rozwijający się cykl maratonów rowerowych dla amatorów organizowany na terenie całego kraju. Kraków posiada wspaniałe tereny do rozwoju turystyki rowerowej i jest idealnym miejscem na organizowanie imprez dla ludzi, którzy kochają jeździć na rowerze. Dzięki współpracy Miasta Krakowa z Panem Cezarym Zamaną, finał Mazovia MTB zagościł na Krakowskich Błoniach.

Krakowska edycja Mazovii  przygotowywana jest zarówno pod kątem stałych uczestników cyklu, jak również pod względem osób chcących wziąć udział w tej imprezie po raz pierwszy, niekoniecznie reprezentujących poziom sportowy. Każdy miłośnik jazdy na rowerze bądź kibic odnajdzie się na tej imprezie. Trasy dla uczestników podzielone są na cztery dystanse. Najkrótszy dystans Hobby mający około 8 km przeznaczony jest dla dzieci i całych rodzin. Na tym dystansie wystartować może każdy, wymagany jest jedynie kask ochronny, a od osób niepełnoletnich zgoda rodziców. 20 kilometrowy dystans Fit- nowość w 2010 roku - przeznaczony dla  Pań, które z roku na rok coraz liczniej pojawiają się na startach Mazovii oraz dla osób rozpoczynających  jazdę na rowerze. Dla bardziej zaawansowanych miłośników MTB przygotowywane są dwa dystanse: Mega mający odpowiednio około 50 km i Giga 80 km. Podczas trwania maratonu dla osób pozostających na specjalnie przygotowanym miasteczku sportowym znajdą się różne atrakcje. Dla najmłodszych mini wyścig na rowerkach, liczne konkursy z nagrodami, plac zabaw pod namiotem. Dla dorosłych rekreacyjne miejsca do odpoczynku z prasą, stoiska ze sprzętem oraz odzieżą sportową.

Więcej informacji o "MTB Mazovia Marathon"

MTB Mazovia zdj. 2  MTB Mazovia zdj. 3

KRAKOWSKA GALA SPORTU MŁODZIEŻOWEGO

Gala organizowana jest przez Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, z myślą o zaznaczeniu dużej aktywności sportowej młodych Krakowian. Podczas jej trwania następuje uroczyste podsumowanie całorocznego krakowskiego, małopolskiego i ogólnopolskiego współzawodnictwa krakowskich dzieci i młodzieży szkolnej. Uhonorowane zostają krakowskie szkoły i uczniowie którzy w bierzącym roku swoją postawą oraz sukcesami w rywalizacji wojewódzkiej i ogólnopolskiej przyczynili się do sportowej promocji Krakowa. Spotkanie jest także doskonałą okazją aby podziękować wszystkim osobom, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniły się w znaczącym stopniu do realizacji współzawodnictwa dzieci i młodzieży na terenie naszego Miasta.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków 

krakowska gala sportu młodzieżowego zdj. 1  krakowska gala sportu młodzieżowego zdj. 2

BIEG SZTAFETOWY LICEÓW "O SZABLĘ KAPITANA STAWARZA"

Każdego roku w dniu 31 października jest organizowany bieg sztafetowy Liceów "O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza". Celem Biegu jest uczczenie rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej w 1918 roku.

W biegu uczestniczą sztafety siedmiu najstarszych liceów krakowskich: I LO, II LO, III LO, IV LO, V LO, VI LO, VII LO. W reprezentacji każdego z ww. liceów udział bierze sztafeta w czteroosbowym składzie: dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Zawody rozgrywane są na dystansie 4x570 metrów. Bieg rozpoczyna się każdorazowo tuż po uroczystościach związanymi z obchodami rocznicy wyzwolenia Miasta.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków 

 bieg o szablę kpt. stawarza zdj. nr 1  bieg o szablę kpt. stawarza zdj. 2

MARSZOBIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Sportowa impreza rekreacyjna organizowana przez Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa dla wszystkich kategorii wiekowych. Ma ona na celu uczczenie pamięci wielopokoleniowej drogi narodu polskiego ku odzyskaniu niepodległości ojczyzny poprzez marszobieg, jako aktywną formę rekreacyjnego spędzania czasu wolnego, połączoną z obchodami Święta Niepodległości. Oprócz uroczystości rocznicowych organizowane są zawody biegowe na malowniczej trasie turystycznej z Kopca im. Józefa Piłsudskiego na Kopiec im. Tadeusza Kościuszki. W imprezie, tradycyjnie organizowanej w listopadzie, uczestniczy młodzież szkolna, zawodnicy klubów sportowych oraz mieszkańcy Krakowa.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków

Wyniki XV Marszobiegu Niepodległości

marszobieg niepodległości zdj. 1  marszobieg niepodległości zdj. 2

BIEG TRZECH KOPCÓW

Otwarte Mistrzostwa Krakowa w biegu górskim - Bieg Trzech Kopców został przeprowadzony po raz pierwszy w dniu 14 października 2007 r. na trasie Kopiec Krakusa - Kopiec Kościuszki - Kopiec Piłsudskiego. Długość biegu wynosi 13,5 km i prowadzi przez centrum Miasta (z Podgórza, Bulwarami Wiślanymi i Salwator na Kopiec Kościuszki i dalej do Kopca Piłsudskiego). Trasa ta posiada niezwykle wysokie walory turystyczne i cieszy się zainteresowaniem miłośników biegania nie tylko z Polski.

Więcej informacji o "Biegu Trzech Kopców"

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY "CRACOVIA"

Festiwal organizowany przez Małopolski Związek Szafowy oraz Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Więcej informacji o Międzynarodowym Festiwalu Szachowym "CRACOVIA"

KRAKOWSKI BIEG SYLWESTROWY

W 2004 roku Krakowski Klub Biegacza Dystans zainaugurował Sylwestrowy Bieg Radości. Po pięciu latach organizację wydarzenia przejął, przy współpracy z Panem Robertem Korzeniowskim, Urząd Miasta Krakowa. Od tej pory impreza odbywa się pod nazwą Krakowski Bieg Sylwestrowy. Spośród wszystkich wydarzeń sportowych organizowanych w ciągu roku bieg ten wyróżnia się wyjątkową zabawą, szampańskim nastrojem i wielobarwnością, która gwarantują niecodzienne przebrania uczestników oraz specyficzny termin realizacji. Podczas pierwszej edycji na linii startu stanęli mistrzowie sportu tacy jak Otylia Jędrzejczak, Leszek Blanik, Robert Korzeniowski, Szymon Kołecki, Michał Kościuszko, Leszek Kuzaj oraz wielu innych znamienitych gości.

Bieg odbywa się na dwóch dystansach: 5 km – Smocza Piątka oraz 10 km – Radosna Dziesiątka. Trasa w obydwu przypadkach zaczyna i kończy się na Rynku Głównym. Każdy biegacz dokonując zapisu przekazuje kwotę 5 złotych Fundacji Ronalda McDonalda na wspieranie leczenia dzieci chorych na nowotwory.

Więcej informacji o "Krakowskim Biegu Sylwestrowym”

Krakowski Bieg Sylwestrowy zdj. 1  Krakowski Bieg Sylwestrowy zdj. 2

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JERZY GĄSIOROWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Sportu
Data publikacji: 2010-11-24
Data aktualizacji: 2010-11-24
Powrót