Opinie, stanowiska, polemiki
Linia tramwajowa Meissnera – Mistrzejowice. Stanowisko ZIKiT-u
2017-10-30
Linia tramwajowa Meissnera – Mistrzejowice jest jedną z bardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji komunikacyjnych. W związku z brakiem środków budżetu miasta na jego realizację i w związku z brakiem dotacji unijnych na jego dofinansowanie, podjęto decyzję o rozważeniu jego realizacji w drodze Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Zgłoszony przez ZIKiT projekt został wybrany do realizacji w pilotażowym programie, w którym może liczyć na wsparcie Ministerstwa Infrastruktury. Jeśli projekt zostanie zrealizowany będzie wzorem do naśladowania dla innych miast, co jest szczególnie istotne wobec spodziewanego ograniczenia środków unijnych na projekty infrastrukturalne. Obecnie nie została podjęta ostateczna decyzja, czy projekt zostanie zrealizowany w trybie PPP. Nie podjęto też decyzji, który z zaproponowanych przez zewnętrznych ekspertów wariant będzie wskazany jako docelowy. Tym bardziej nie jest to etap w którym można mówić o wykonawcy.
Sprostowanie dotyczące publikacji prasowych w dziennikach „Gazeta Wyborcza” oraz „FAKT” w dniu 14.10.2017 roku.
2017-10-16
Sposób przedstawienia sytuacji przez dzienniki „Gazeta Wyborcza” oraz „Fakt” nie jest zgodny z prawdą i wprowadza w błąd czytelników.
Nieprawdziwe informacje o stadninie koni na Prądniku Czerwonym
2017-10-13
„Stadnina znika z Prądnika”, „Koni i centrum ogrodniczego żal” – głoszą tytuły artykułów Katarzyny Janiszewskiej w Gazecie Krakowskiej i w Dzienniku Polskim z 11 października. Informacja o zamknięciu stadniny jest jednak nieprawdziwa, gdyż obecnie prowadzone jest postępowanie o zawarcie nowej umowy ze spółką POLSAD, o czym dziennikarka została poinformowana w materiale otrzymanym z Biura Prasowego. Nie zdecydowała się jednak na jego wykorzystanie w swoich tekstach, przez co wprowadziła czytelników w błąd.

Przejęcia kamienic w Krakowie - wyjaśnienia
2017-10-04
Pojecie „reprywatyzacja” w Krakowie w żaden sposób nie jest adekwatne do „reprywatyzacji” w Warszawie ze względu na to, że tzw. Dekret Bieruta, na podstawie którego Skarb Państwa przejął własność całego obszaru Warszawy, dotyczył wyłącznie stolicy. Nigdzie poza Warszawą Skarb Państwa nie przejmował własności całego terenu jakiegoś miasta - dotyczy to obszaru Polski przedwojennej, inaczej było na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Samo słowo „reprywatyzacja” wskazuje, że jakaś rzecz była własnością prywatną, potem stała się własnością państwową i znów staje się własnością prywatną.
Stanowisko Wydziału Edukacji w sprawie niedzielnego zgromadzenia
2017-09-26
W związku z informacją medialną w sprawie zgromadzenia, podczas którego zapalono znicze dla 14-letniego Kacpra, ucznia z Łodzi, który odebrał sobie życie z powodu, jak twierdzi jego matka, prześladowania za odmienną orientację seksualną, oraz w związku z apelem uczestników tego zgromadzenia o wyrażanie sprzeciwu wobec nienawiści i przemocy w szkołach i wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej, informuję:
Polemika z artykułem „Koniec smogu dopiero w 2030 roku?! Mamy szokujące dane i wyliczenia!” (krknews.pl)
2017-09-08
W odpowiedzi na artykuł „Koniec smogu dopiero w 2030 roku?! Mamy szokujące dane i wyliczenia!”, który ukazał się na stronie internetowej krknews.pl, informuję:
Komunikat w sprawie zakończenia postępowania przetargowego na wyłonienie operatora obiektu dawnej strzelnicy na Woli Justowskiej
2017-09-08
W dniu 6 września 2017 roku komisja przetargowa powołaną Zarządzeniem nr 1877/2017 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 26.07.2017 roku, podała do publicznej wiadomości informację o zamknięciu przetargu pisemnego dotyczącego oddania w użytkowanie na 40 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, zabudowanej budynkiem dawnej strzelnicy garnizonowej, bez wybrania którejkolwiek z ofert, co zastrzeżone zostało w pkt IX ogłoszenia o przetargu.
Sprostowanie do artykułu pt. „W przepełnionej szkole zabraknie miejsca do nauki dla ósmych klas” („Dziennik Polski”)
2017-08-18
W Szkole Podstawowej nr 53 mieszczącej się w Krakowie przy ul. Skośnej 8 w nowym roku szkolnym będą funkcjonowały 34 oddziały (a nie 35). Szkoła dysponuje 20 pomieszczeniami do nauki (a nie 19).
Sprostowanie do artykułu pt. „Walczą o pozostawienie dyrektora szkoły” („Dziennik Polski”)
2017-08-18
Nie jest prawdą, że Pani Gabriela Olszowska, dyrektor Gimnazjum nr 2, została zawieszona przez Prezydenta Miasta Krakowa za wpisy na forum internetowym. Zawieszenie Pani Dyrektor wynikało z kategorii zarzutów dotyczących wszczętego przez Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim postępowania i było ustawowym obowiązkiem Prezydenta. Trudno więc o analogię tych jakże odmiennych sytuacji i okoliczności.