Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie wszystkie pustostany gminne

W artykule autorstwa Pani Katarzyny Ponikowskiej „Pustostany stoją puste, a kolejka lokatorów rośnie" znalazło się kilka nieprawdziwych stwierdzeń.

Podpis pod fotografią ilustrujący artykuł może wprowadzać czytelnika w błędne przekonanie, że Gmina Miejska Kraków jest właścicielem wskazanych w artykule budynków przy ul. Wielopole jak również, że jest właścicielem nieruchomości przy skrzyżowaniu ulic Stradomskiej i Dietla.

Gmina nie ma podstaw prawnych do zasiedlania prywatnych kamienic znajdujących się poza jej zarządem. Nie ma zatem podstaw prawnych do ingerowania w wolę właścicieli czy zarządców prywatnych nieruchomości.

Gmina Miejska Kraków może dysponować wyłącznie pustostanami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków lub stanowiącymi własność Skarbu Państwa, zarządzanymi przez Zarząd Budynków Komunalnych i nie pozostającymi w dyspozycji uprawnionych jednostek.

Z reguły pustostany są zasiedlane na bieżąco, w ciągu kilku miesięcy od momentu ich zgłoszenia. Jest to związane z koniecznością wytypowania najemcy, przystosowania lokalu do zasiedlenia poprzez jego remont, a czasem wykonania eksmisji do tego lokalu przez komornika sądowego. Ponadto chcę podkreślić, iż Gmina Miejska Kraków proponuje przyszłym najemcom wykonanie remontu lokalu na własny koszt. Dotyczy to lokali, w których zakres remontu jest niewielki.

Nieprawdą jest również, jak twierdzi autorka, że lokal na osiedlu Kalinowym 13/88 został przekazany, a klucze oddane. Lokal nadal pozostaje w dyspozycji osób nieuprawnionych do jego zajmowania pomimo prawomocnego wyroku eksmisyjnego.

 

Katarzyna Bury

Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-08
Data aktualizacji: 2011-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź