Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Noc Cracovia Sacra 2021

Kolejna, 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra, ukazująca fenomen kultury duchowej miasta, odbyła się tradycyjnie 14 i 15 sierpnia. W tym roku przedsięwzięcie wchodzące w skład projektu „Krakowskie Noce” zostało zrealizowane pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”. 15 sierpnia o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpił zespół wokalny „Duodeco” z partnerskiego Wilna. 

Plakat w sepii. Zdjęcie dużego księżyca w pełni w centrum na tle zarysu kościelnych wież. Napis kapitalikami na zdjęciu księżyca Noc Cracovia Sacra.
Fot. materiały prasowe

W wielu krakowskich kościołach i klasztorach od wieków czczone są obrazy maryjne. Najliczniejszą grupę tworzą tzw. hodegetrie krakowskie – najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku. Nazwa związana jest z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu, gdzie był przechowywany pierwowzór obrazu.

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra była okazją do prezentacji tego wyjątkowego dziedzictwa sakralnego. W programie, oprócz zwiedzania najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano szereg wystaw tematycznych (m.in. w klasztorze karmelitów na Piasku, Opactwie Cystersów w Mogile, Opactwie  Benedyktynów w Tyńcu; klasztorze ss. benedyktynek w Staniątkach, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu,) oraz licznych koncertów sakralnych.

W Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej gościliśmy zespół wokalny „Duodeco” ze stolicy Litwy. Zespół powstał w 2019 roku w Wilnie, natomiast pierwszy koncert „Duodeco” odbył się w sierpniu w Kłajpedzie, gdzie wspólnie z Orkiestrą Kameralną Kłajpedy śpiewacy wykonali oratorium A. Martinaitisa „Ołtarz Miłosierdzia”.  Tworzy go ośmioro śpiewaków:  Augustė Andrijauskaitė – sopran, Justina Leinartaitė - sporan, Ūla Zemeckytė  - alt, Evita Rudžionytė - alt, Povilas Vanžodis - tenor, Evaldas Alekna - tenor, Gabrielius Gaidamavičius - bas i Arūnas Maliukas - bas. Artyści skupiają się przede wszystkim na utworach współczesnych, ale sięgają również po dzieła muzyki dawnej.

zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Jesień. W dolnej części widoczne szerokie czarne kamienne schody i biała kamienna balustrada. Na schodach leżą żółte liście. Na ostatnich stopniach oraz przed schodami na wyłożonej czerwoną i szarą  kostką przestrzeni u podnóża schodów stoi w pewnych równych odstępach osiem osób. cztery młode kobiety i czterech młodych mężczyzn. za ich plecami widać ozdobną balustradę oddzielającą klomb przysypany pożółkłymi liśćmi.

Dodatkową atrakcją Nocy była możliwość zwiedzania wieży Zygmuntowskiej na Wawelu, w związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem dzwonu Zygmunt, a także podziwianie odrestaurowanego ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej.

Z uwagi na pandemię wejście na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Cracovia Sacra było limitowane, z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa.

Szczegółowy program Nocy, dostępne jest na stronie:  www.krakowskienoce.plCracovia Sacra.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-07-28
Data aktualizacji: 2023-08-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź