Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta delegacji samorządowej z Cannes

9 marca Urząd Miasta Krakowa odwiedziła delegacja z urzędu Miasta Cannes. W delegacji uczestniczył też mer tego miasta David Lisnard, który jednak w tym czasie osobiście towarzyszył konwojowi z pomocą humanitarną na Ukrainę. Wraz z Panem Merem do Polski przyjechali przedstawicie jego kancelarii oraz Mariya Kutchirak, Prezes Związku Francusko-Ukraińskiego.

Flaga Francji
Fot. domena publiczna

Goście odwiedzili punkt przyjęcia uchodźców na Dworcu Głównym oraz inne punkty recepcyjne w naszym mieście. Wyrazili olbrzymi podziw i uznanie dla sprawności organizacyjnej i wielkiego zaangażowania ze strony krakowian. Uznanie to jest tym cenniejsze, że Francja to kraj doświadczony w kwestii wyzwań związanych z napływem fal uchodźczych. Choć na pewno nie mieli okazji zetknąć się z tak ogromną falą w tak krótkim czasie. I właśnie ta presja czasu oraz świadomość, że konflikt zbrojny przebiega tuż obok nas jest dodatkowym obciążeniem dla tego rodzaju działań.

Podczas spotkania w magistracie omawiano możliwości wsparcia ze strony francuskiej dla uchodźców w Krakowie oraz w transporcie obywateli Ukrainy do Francji. Odpowiedzi na te pytania udzieliła Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Beata Sabatowicz. Są to bowiem tematy na bieżąco dyskutowane z partnerami zagranicznymi, którzy błyskawicznie i szeroko odpowiedzieli na apel Prezydenta Miasta Krakowa o pomoc dla Ukrainy.

Wszyscy chętni do udzielenia swego wsparcia otrzymują aktualne zapotrzebowanie na konkretne artykuły do wysyłki, wśród których niezmiennie królują leki, środki ochrony osobistej oraz rzeczy przydatne dla żołnierzy walczących na froncie, jak np. śpiwory, materace, karimaty, buty wojskowe.

Dołączana jest również podobna lista, z dokładnym wyszczególnieniem rzeczy potrzebnych dla uchodźców w Krakowie. Oferujemy także naszą pomoc logistyczną w transporcie tych artykułów do Krakowa i stąd do konkretnych miejsc na Ukrainie lub wskazując możliwości bezpośredniej wysyłki do punktów ukraińskich.

Jeśli chodzi o ofertę przyjęcia uchodźców w poszczególnych miastach innych państw to największą trudnością jest dotarcie do obywateli ukraińskich, którzy chcą jechać dalej. Z dotychczasowych rozmów wynika bowiem, że zdecydowana większość chce pozostać w Krakowie. Polska jest krajem podobnym kulturowo, język polski jest bardziej dla nich zrozumiały, tutaj już mieszka wielu Ukraińców, którzy przybyli przed wojną i uchodźcy – słysząc wokół język ukraiński – czują się bezpiecznie i mogą liczyć na konkretną pomoc. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo naszych krajów - większość z nich deklaruje gotowość jak najszybszego powrotu na Ukrainę, traktując pobyt w Polsce, w Krakowie jako etap przejściowy. Aby zachęcić ich do podróży do innych krajów potrzebne są zatem konkretne zapewnienia z innych krajów o czekających tam na nich odpowiednich warunkach – nie tylko lokalowych, ale także o dostępnych świadczeniach – pomocy socjalnej, opieki medycznej, dostępności szkół, przedszkoli, etc. Przeszkodą jest też brak znajomości języków obcych – dlatego oferta bezpłatnych kursów językowych dla uchodźców może być dodatkową zachętą. Same deklaracje gotowości wysłania do Krakowa autokarów czy specjalnych pociągów nie są dla nich wystarczającym argumentem do podjęcia decyzji o dalszej podróży.

Takie oferty powinny dawać też gwarancje bezpieczeństwa. Dlatego propozycje od osób prywatnych, oferujących swój transport, należy starannie weryfikować. Urząd Miasta Krakowa nie ma odpowiednich narzędzi, by takiej weryfikacji dokonywać. Z tego powodu do współpracy zapraszamy placówki konsularne, których reprezentacja w Krakowie jest bardzo liczna – mamy 38 konsulatów generalnych i honorowych.

Goście z Cannes z pełnym zrozumieniem przyjęli wszystkie  uwagi i zastrzeżenia, przekazane przez Dyrektor Sabatowicz. W najbliższym czasie prześlą na ręce Pana Prezydenta konkretną ofertę pomocy

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-03-10
Data aktualizacji: 2022-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź