Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Egzotyka na wiosenne przesilenie. Przybliżamy Amerykę Południową!

Gdy odwilż za oknem zdradza syndromy nadchodzącej wiosny, warto jej pokibicować i podgrzać nieco klimat! Zapraszamy do celebrowania karnawałowej atmosfery przez bliższe poznanie honorowych miast bliźniaczych Krakowa z krajów południowoamerykańskich: chilijskiej La Sereny, brazylijskiej Kurytyby i ekwadorskiego Quito.

Brazylia

Brazylia jest największym pod względem powierzchni (47,5% powierzchni kontynentu) i liczby mieszkańców (ponad 193 miliony) państwem Ameryki Południowej, a także piątym pod względem wielkości państwem świata. Podzielona na 26 stanów i 1 dystrykt federalny, Brazylia jest republiką związkową. Zgodnie z Konstytucją, uchwaloną w 1988 r., głową państwa i szefem rządu jest tutaj prezydent - wybierany na 4 lata w głosowaniu powszechnym. Funkcję tę pełni obecnie Dilma Rousseff.

Tereny dzisiejszej Brazylii były zasiedlone przez półkoczownicze plemiona Indian przynajmniej 6 tys. lat przed jej odkryciem przez Portugalczyków w roku 1500. BrazyliaPrzez następne 300 lat Brazylia została skolonizowana przez Portugalię i zamieniona w oparte na pracy niewolniczej dochodowe przedsięwzięcie. W wyniku tendencji separatystycznych narastających na początku XIX wieku, w 1822 r. książę-regent Pedro I ogłosił utworzenie samodzielnego Cesarstwa Brazylii. W roku 1889 jego następca Pedro II został obalony i Brazylia stała się republiką federacyjną. Rządy demokratyczne trzykrotnie były tutaj zastępowane przez dyktatury. Po dojściu do władzy lewicy i prezydenta Luli Brazylia skutecznie wychodzi z kryzysu ekonomiczno-społecznego.

Przemieszanie elementów europejskich, afrykańskich i amerykańskich wytworzyło w Brazylii nową oryginalną kulturę. Najsłynniejszym festiwalem rozsławiającym kraj na cały świat jest odbywający się przed wielkim postem karnawał w Rio de Janeiro. Zawsze zaczyna się w sobotę przed Środą Popielcową i trwa nieprzerwanie cztery dni i noce. Narodowym tańcem Brazylijczyków jest samba przywieziona przez niewolników z Angoli. Światową karierę zrobiła capoeira – tradycyjna brazylijska sztuka walki połączona z elementami tańca i egzotyczną muzyką. Brazylia jest także światową potęgą gdy chodzi o piłkę nożną (pięciokrotne Mistrzostwa Świata) i produkcję kawy (25%  światowej produkcji).

Brazylia należy do najbardziej prężnych ośrodków światowej polonii. 5 lutego 1993 r. Rada Miasta Krakowa przyznała Kurytybie – stolicy brazylijskiego stanu Paraná – tytuł Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa. Czytaj więcej...

Chile

Ciągnące się nad Oceanem Spokojnym i graniczące z Peru, Boliwią i Argentyną, Chile jest najdłuższym państwem na świecie. Do Chile należy około 3 tysięcy przybrzeżnych oraz rozrzuconych na oceanie wysp, w tym Archipelag Juan Fernandez (jego największa wyspa w 1704 r. na cztery lata stała się domem dla rozbitka Alexandra Selkirka – „prototypa" dla postaci Robinsona Crusoe) oraz Wyspa Wielkanocna czyli Rapa Nui (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie; zamieszkujący ją pierwotnie Polinezyjczycy pozostawili 887 tajemniczych posągów, tzw. moai). Chile ma ponad 17 milionów mieszkańców, z czego 5 milionów mieszka w stolicy Santiago. Językiem urzędowym jest hiszpański.

Przed przybyciem Hiszpanów tereny obecnego Chile były zamieszkane przez Indian. Około VII-VIII w. obszary północnego Chile zostały objęte wpływami kultury ChileTiahuanaco, a w początkach XVI w. włączone do Imperium Inków. W pierwszej połowie XVI w. Hiszpanie opanowali część terenów włączając je do wicekrólestwa Peru. Południowe obszary kraju pozostały we władaniu Araukanów, którzy utrzymali niezależność aż do drugiej połowy XIX w. Zapoczątkowany wówczas wśród Kreolów chilijskich ruch separatystyczny doprowadził do proklamowania w 1818 r. niepodległej republiki z prezydentem B. O'Higginsem na czele. W 1881 r., na mocy traktatu z Buenos Aires do Chile przyłączono zachodnią Patagonię, zaś w 1884 r. państwo zaanektowało całe boliwijskie wybrzeże oraz najdalej na południe wysuniętą nadmorską prowincję Peru. Kres gospodarczej stabilizacji Chile położyła I wojna światowa, po której władza w kraju kilkakrotnie przechodziła z rąk radykałów (komunistów bądź socjalistów) do rąk przedstawicieli wojska. Sprzeciw wobec rządów junty zmusił generała Augusto Pinocheta do rozpisania w 1988 r. Narodowego referendum, które odrzuciło jego kandydaturę na kolejna kadencję prezydencką. Obecnie Chile jest republiką. Głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję, bez prawa do natychmiastowej reelekcji (obecnie Sebastián Piñera).

Chile to najszybciej rozwijające się państwo w Ameryce Południowej.  Jako pierwsze państwo z tego kontynentu dołączyło ono do OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o profilu ekonomicznym skupiającej wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa. Duże znaczenie dla Chile miała działalność polskiego geologa i mineraloga Ignacego Domeyko, dzięki któremu w ubogim dotąd kraju rozwinęło się dochodowe górnictwo. Chile należy do krajów posiadających największe szacowane zasoby miedzi. Gospodarczym hitem okazał się być również przemysł winiarski – posiadające ponad 100 renomowanych winnic Chile jest jednym z największych światowych eksporterów win.

Wyspa wielkanocna

Intrygującą mieszankę kulturalną uzupełnia bogactwo przyrodnicze. Obecnie w Chile działa 30 parków narodowych. Znajduje się tutaj najbardziej suchy obszar na świecie (pustynia Atakama) oraz najdłuższy łańcuch górski na Ziemi (Andy).  Na terenie kraju zlokalizowanych jest ponad 2000 wulkanów, z czego 500 uważanych jest za aktywne.

Więzi przyjaźni łączą Kraków z chilijskim miastem La Serena – stolicą regionu Coquimbo. 30 sierpnia 1995 r. Rada Miasta Krakowa przyznała La Serenie tytuł Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa. Czytaj więcej...

Ekwador

Położony nad Oceanem Spokojnym Ekwador, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik, jest jednym z czterech państw powstałych w 1830 r. w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii. Sąsiaduje on z Peru i Kolumbią, a w jego skład wchodzą Wyspy Galapagos, będące jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Stolicą Ekwadoru jest Quito, a językiem urzędowym – hiszpański. 10 września 2000 r. dotychczasowa waluta narodowa (sucre) została wycofana z obiegu i zastąpiona dolarem amerykańskim.

W XV w. król Tupa Inca Yupanqui włączył tereny obecnego Ekwadoru w granice państwa Inków. W latach 1531-1533 kraj podbili hiszpańscy konkwistadorzy. Pod wodzą S. de Benalcaca założyli oni miasta Quito i Guyaquil. W 1536 r. Ekwador włączono do wicekrólestwa Peru, następnie (w 1739 r.) do wicekrólestwa Nowa EkwadorGranada. W początkach XIX w. rozpoczęła się walka miejscowej ludności z kolonizatorami hiszpańskimi, rozstrzygnięta w 1822 r. w bitwie pod Pichincha. W następnych latach Ekwador na krótko przyłączył się do stworzonej przez Simona Bolivara republiki Wielkiej Kolumbii, aby - po jej rozpadzie w maju 1830 – proklamować niepodległość. Pomimo szeregu postępowych reform (np. zniesienie niewolnictwa, wprowadzenie bezpłatnego szkolnictwa podstawowego), sytuacja polityczna w kraju była daleka od stabilności i demokratycznych norm. Ostatni przewrót wojskowy miał miejsce w 1976 r. Wiceadmirał P. Burbano, który doszedł do władzy w jego wyniku, zapoczątkował procesy demokratyzacji życia społecznego. Po konflikcie granicznym z Peru w 1982 r., jako konsekwencja polityki gospodarczej sanacji, w 1993 r. podjęta została decyzja o wystąpieniu Ekwadoru z OPEC. Wprowadzone posunięcia oszczędnościowe i dewaluacja krajowej waluty spotkały się z protestami ludności. W wyniku strajków i demonstracji obalani są kolejni prezydencji. Sytuację polityczną częściowo stabilizuje nowa konstytucja przyjęta referendum w 2008 r.

Podstawową gałęzią przemysłu jest w Ekwadorze rafinacja ropy naftowej i przetwórstwo gazu ziemnego. Gospodarka wciąż opiera się na rolnictwie (kraj ten jest np. jednym z największych eksporterów bananów), chociaż istotnym jej elementem staje się także turystyka. Podróżników przyciąga do Ekwadoru dzika przyroda  (wspaniałe góry, bogata flora i fauna), ale także sięgające starożytności dziedzictwo kulturowe i ciekawe tradycje – również te kulinarne (świnka morska ponoć nigdzie nie smakuje tak wyśmienicie jak tutaj...).

Tytuł Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa został nadany stolicy Ekwadoru – Quito – 25 czerwca 2008 r. Czytaj więcej...

Kultura, historia, innowacje... Zobacz nasze artykuły przybliżające różne oblicza krajów Ameryki Południowej!

Nauka + natura = innowacyjna turystyka w Chile



pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-02-18
Data aktualizacji: 2014-03-26
Powrót
Znajdź