Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

2000 lat szwajcarskiej Solury

Solura, z którą Kraków przyjaźni się już ponad 30 lat, świętuje w tym roku jubileusz 2000-lecia. Równie wiekowe są legendy, które krążą wokół tego szwajcarskiego miasta. Dlatego obchody, zorganizowane w Solurze 16 września z udziałem przedstawicieli partnerskich miast – w tym Krakowa - odbyły się pod hasłem „2000 lat legendy”.

2000 lat Solury
Fot. Michel Lüthi

Skąd pomysł, że Solura została założona 2000 lat temu? W rzeczywistości nie ma dokumentu, który ponad wszelką wątpliwość potwierdzałby rok założenia tego miasta. Na szczęście jest moda! Podczas wykopalisk na terenie starego miasta w Solurze znaleziono odłamki ceramiki „sigillata” - czerwonych naczyń z Włoch i południowej Galii, których wzornictwo było mocno podporządkowane obowiązującym w Europie trendom. Na podstawie wzorów uczeni ustalili przybliżony czas lokacji Solury pomiędzy 15 a 25 r. n.e. A jak do tej lokacji doszło? Budując drogę łączącą helweckie Aventicum z kolonią w Augusta Raurica i obozem legionowym w Vindonissa Rzymianie musieli przekroczyć rzekę Aare. Solura oferowała wąskie miejsce nad rzeką, które było mniej bagniste i podatne na powodzie niż inne tereny. Być może właśnie to zdecydowało o wyborze przez rzymskich inżynierów miejsca zwanego przez Celtów Salodurum (tj. „Brama Fal”) na budowę mostu. Prawdopodobnie wzniesiono go dokładnie w tym miejscu, w którym dziś stoi most Wengi. Rzymianie przejęli celtycką nazwę, a położona na ważnym szlaku handlowym stacja szybko się rozwinęła w osobną osadę.

Dzisiaj Solura to małe, ale tętniące życiem miasto. Liczne zakłady oferują tu aż 20 tysięcy miejsc pracy, choć w samej Solurze mieszka zaledwie 17,5 tysięcy osób. Solura jest więc miastem dojazdowym i rozwijającym się. Jest ona stolicą kantonu, który przyłączył się do Konfederacji Szwajcarskiej w 1481 r. jako jedenasty z kolei i liczba 11 ma dla tego miasta szczególne znaczenie. W Solurze znajduje się 11 wież, 11 kościołów i kaplic, 11 zabytkowych fontann, a także 11 cechów. Od pewnego czasu magiczna liczba 11 jest sprawnie wykorzystywana do celów marketingowych -  np. lokalny browar o nazwie „Öufi” (co w lokalnej gwarze oznacza 11) produkuje piwo o tej samej nazwie. W 2020 roku Solura przekazała do parku kieszonkowego „Magiczny Ogród” na Dębnikach trzy kamienne siedziska z wygrawerowaną na nich liczbą 11.

Solura słusznie pretenduje do miana najpiękniejszego barokowego miasta Szwajcarii. W latach 1530-1792 była siedzibą francuskich ambasadorów w Konfederacji Szwajcarskiej i właśnie tej epoce zawdzięcza swoją architekturę. Jej doskonałym przykładem jest Kościół Jezuitów - jedna z najbardziej okazałych barokowych budowli Szwajcarii. Innymi atrakcjami miasta są katedra św. Ursusa oraz Zeitglockenturm -  słynna wieża zegarowa z początku XIII w. Solura może się także poszczycić wyjątkowo bogatą ofertą kulturalną. Przez cały rok odbywają się tu renomowane wydarzenia, na które przybywają koneserzy sztuki z większych miast Szwajcarii i Europy, np.: Dni Filmu i Literatury czy festiwal muzyki klasycznej i operowej „Solothurn Classics”. Solura słynie również ze swoich Dni Piwa („Biertage”) oraz hucznie obchodzonego Karnawału, zwanego tu „Fasnacht”.

Główne uroczystości jubileuszowe zostały zorganizowane w Muzeum Sztuki oraz Sali Koncertowej Miasta Solury z udziałem gości honorowych, takich jak Alain Berset, członek Szwajcarskiej Rady Federalnej, Susanne Schaffner, Przewodnicząca Rządu Kantonu oraz licznych szwajcarskich przedstawicieli ze świata polityki, gospodarki i kultury. Przemówienia w imieniu zaproszonych miast partnerskich wygłosił Nadburmistrz Heilbronn Harry Mergel, w imieniu gminy Le Landeron Claude Egger, natomiast w imieniu Krakowa Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Kośmider, który wręczył ustępującemu po 28 latach Prezydentowi Miasta Solury Kurtowi Fluriemu dekoracyjny kafel z widokiem Kościoła Mariackiego. Z ramienia Rady Miasta Krakowa w jubileuszu udział wziął Przewodniczący Rady Dominik Jaśkowiec oraz radny Jerzy Zięty.  Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Szwajcarska Orkiestra Biel-Solothurn, która w styczniu 2020 r. była gościem krakowskiego festiwalu Opera Rara.

Więcej o współpracy partnerskiej Krakowa i Solury tutaj

 

Solura - 1.jpg
Michel Lüthi
Splura 2.jpg
Michel Lüthi
Solura 3.jpg
Michel Lüthi
Solura - 6.jpg
Michel Lüthi
Solura -7.jpg
Michel Lüthi
Solura - 1.jpg
Splura 2.jpg
Solura 3.jpg
Solura - 6.jpg
Solura -7.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-22
Data aktualizacji: 2021-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź