Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Aby przypomnieć o tej niezwykle ważnej dacie, we wtorek, 10 grudnia, estakada Lipska-Wielicka została podświetlona na zielono.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ilustracja z narysowanymi rękoma na obwodzie i napisem Human Rights (Prawa Człowieka).
Fot. pixabay.com

Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas na mocy samego faktu bycia człowiekiem. Ich źródłem jest ludzka godność. To prawo do życia, wolności słowa, zrzeszania się czy edukacji. Prawa człowieka mają charakter powszechny (są niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii), przyrodzony (nie zależą od woli władzy czy przepisów prawa, a państwo może jedynie je chronić), niezbywalny (władza nie może nam ich odebrać, nie można się ich zrzec), nienaruszalny (nie mogą być zmieniane czy regulowane przez władze), naturalny (posiadamy je z racji swojego człowieczeństwa, a nie z nadania) i niepodzielny (wszystkie stanowią integralną i współzależną całość). Przestrzeganie  praw człowieka powinno być gwarantowane i chronione przez państwo. Ważnym elementem tego systemu na świecie są organizacje pozarządowe, jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, UNESCO czy Amnesty International.

W ramach obchodów święta 10 grudnia, odbywają się konferencje poświęcone tematyce praw człowieka, spotkania polityczne, szkolenia, dyskusje, pokazy filmów dokumentalnych, a także szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jednym z kluczowych momentów obchodów jest wręczenie Nagrody Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem jest docenienie ludzi i organizacji promujących i walczących o prawa człowieka.

Niestety także dzisiaj wartości uznawane za powszechne często ulegają erozji, a rządy prawa są podważane. Dlatego tak ważne jest zwiększenie społecznego zaangażowania w działania mobilizujące rządy państw do poszanowania praw człowieka.

Dzień Praw Człowieka to święto każdego z nas i adresowane do każdego z nas. Bądźmy świadomi swoich praw i nie bójmy się reagować w obronie praw innych ludzi!

Treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: https://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Powszechna_Deklaracja_Praw_Czlowieka.pdf

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-12-10
Data aktualizacji: 2024-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź