Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Elegancja Francja!

W którym kraju wynaleziono okręt podwodny, domy handlowe, suknię ślubną i Deklarację Praw Człowieka? Dorzućmy do tej listy tytuł najczęsciej odwiedzanego przez turystów i najbardziej „romantycznego" państwa świata, z którego pochodzi najwięcej gatunków sera i... laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Czy już zgadliście?

Francja, a właściwie Republika Francuska, jest drugim co do wielkości krajem w Europie. Na jej powierzchnię (675 tys. km2) składa się część metropolitarna, leżąca w Europie Zachodniej (granicząca z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią) oraz terytoria zamorskie na innych kontynentach. Ze względu na kształt Francji metropolitarnej sami Francuzi często nazywają swój kraj "l'Hexagone" czyli "sześciokąt". Ideały tego państwa, czyli słynne Liberté, Égalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo), zostały sformułowane w haśle Rewolucji Francuskiej i potwierdzone w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent (obecnie François Hollande). Jest również piątym spośród najlepiej rozwiniętych krajów świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Ze względu na liczbę ludności, potencjał gospodarczy i silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), Francja uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw. Republika Francuska jest członkiem-założycielem Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wchodzi w skład m.in. Frankofonii, G7 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Granice współczesnej Francji pokrywają się w dużej mierze z granicami starożytnej Galii. W I w. p.n.e. Galowie zostali podbici przez Rzymian, przejmując ich kulturę i język. Podobnie było z chrześcijaństwem, które ostatecznie przyjęło się na tych terenach w III w. n.e. W IV w. Galię zajęło jedno z plemion germańskich - Frankowie. Współczesna „Francja" pochodzi od nazwy feudalnych dóbr wokół Paryża należących do władców z dynastii Kapetyngów. Jako samodzielne państwo Francja wyodrębniła się wraz z podziałem imperium karolińskiego w 843 r. (zachodnia część imperium). Potomkowie Karola Wielkiego rządzili tu aż do 987 r., kiedy na króla Francji koronowany został Hugo Kapet. Jego potomkowie z dynastii Kapetyngów, Walezjuszów oraz Burbonów stopniowo zjednoczyli kraj. Szczyt swojego rozwoju monarchia francuska osiągnęła w XVII w. pod rządami Ludwika XIV. Ówczesna Francja miała decydujący wpływ na europejską politykę, ekonomię i kulturę. W wyniku przemian społeczno-obyczajowych i Rewolucji Francuskiej w 1792 r. monarchia została obalona i powstała I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte, który jako I Konsul przejął kontrolę nad państwem w 1799 r., w 1804 r. zmienił jego status na cesarstwo. W wyniku wojen armie Napoleona podbiły liczne kraje. W następstwie upadku Napoleona w 1815 r. we Francji przywrócona została monarchia, następnie zaś (po Rewolucji Lipcowej 1830 r.) II Republika. II Cesarstwo Francuskie Ludwika Napoleona (proklamowane w 1852 r.) zostało rozbite w wyniku wojny francusko-pruskiej 1870 r. i zastąpione III Republiką. W I wojnie światowej Francja była aktywnym elementem koalicji zwycięzców, jednak II wojna światowa okazała się militarną klęską. Nadwątliła ona także ekonomiczny i polityczny potencjał kraju, który kolaborował z faszystowskimi Niemcami. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 r. ulec przekształceniu w obecną półprezydencką V Republikę.

regiony

Obecnie metropolitarna Francja dzieli się na 22 regiony, które są jej główną jednostką administracyjną, 96 departamentów oraz około 36 300 gmin. Jej stolicą jest Paryż. Do ważnych ośrodków należą również Lyon, Marsylia, Lille, Tuluza, Bordeaux i Nicea. Językiem urzędowym kraju jest francuski (stereotypowy Francuz nie przepada za językami obcymi), a obowiązującą walutą - euro. Francuska gospodarka oparta jest na dominującym sektorze prywatnym (ponad 2,5 mln przedsiębiorstw) połączonym ze znaczną (choć zmniejszającą się) ingerencją państwa i sektorem publicznym. Francja ma najbardziej rozbudowaną sieć kolejową w Europie Zachodniej (jej wizytówką są pociągi TGV, które podróżują z prędkością nawet 320 km/h), posiada znaczny przemysł lotniczy, zbrojeniowy oraz własny kosmodrom. Ważnym faktorem gospodarczym jest przemysł turystyczny. We Francji coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii i sztuki (miasta o wysokiej wartości kulturalnej, pełne zabytków i galerii), amatorzy górskich sportów (znakomicie wyposażone ośrodki narciarskie) jak i słodkiego lenistwa (plaże, kurorty nadmorskie, ale także regiony wiejskie o pięknych krajobrazach). Coraz bardziej popularna jest także turystyka pielgrzymkowa - corocznie kilka milionów osób odwiedza np. sanktuarium w Lourdes.

makaronsNa całym świecie Francja słynie jako stolica mody haute couture, dobrego wina (butelczynę można tutaj kupić nawet z automatu na monety!) i wyszukanej kuchni, której bogactwa nie wyczerpują ślimaki, żabie udka i prawie 400 gatunków sera! Szczególne miejsce wypada poświęcić także niezwykle bogatej kulturze tego kraju, który dał nam szereg znakomitych pisarzy (Rabelais, Michel de Montaigne, Molier, Victor Hugo, Honoré de Balzac, Stendhal, Flaubert, Baudelaire, Proust, Gide, Camus...), artystów (Delacroix, Cézanne, Gauguin, Duchamp...), kompozytorów (Lully, Bizet, Debussy...) czy filozofów (Kartezjusz, Diderot, Bergson, Sartre, Foucault, Derrida...).


Jakie tajemnice skrywa Francja? Co jeszcze warto wiedzieć o tym kraju? Zapraszamy na ostatni cykl tematyczny prezentujący różne kraje. Poznajcie Francję z Krakowem Otwartym na Świat!

CZYTAJ TAKŻE:

Śpiąca piękność i jej eko-obywatele

Najsłynniejszy głos Francji

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-07-15
Data aktualizacji: 2014-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź