Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

150. rocznica Powstania Styczniowego

Konkurs dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wykłady, wystawy, koncerty, debaty z udziałem młodzieży oraz seminarium dla nauczycieli o nowoczesnych metodach nauczania historii – to wydarzenia, które znalazły się w programie krakowskich obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego.

Kraków. Spokojne, „zagraniczne" wobec Królestwa Polskiego miasto. Miejsce, gdzie powstańcy mogli w miarę spokojnie wyleczyć rany, zreorganizować oddziały po klęskach, skąd napływali ochotnicy z Węgier i z Zachodu (baron Wallisch, Francois Rochebrune, Francesco Nullo). W mieście działał punkt werbunkowy i ekspozytura rządu. A sami Krakowianie walnie wsparli powstanie - większość poległych w bitwie pod Miechowem to studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jednym z najwybitniejszych dowódców powstania był zwierzyniecki rzemieślnik - Marcin Borelowski ps. Lelewel. To w naszym mieście odbyło się posiedzenie, na którym władzę przejął ostatni wielki dyktator – Romuald Traugutt.

Jedną z najciekawszych rekomendacji wydały Krakowowi losy powstania - upadek zaplecza w mieście w momencie, gdy ogłoszono stan oblężenia w Galicji stał się jednym z najważniejszych czynników, które zadecydowały o upadku powstania.

Tutaj wreszcie wielu powstańców dożyło sędziwego wieku, znajdując schronienie i pracę. W Krakowie dokonał żywota najbardziej chyba znany powstaniec – św. Brat Albert

Do udziału w wydarzeniach rocznicowych zapraszają: Urząd Miasta Krakowa, Rada Miasta Krakowa, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie „Passionart", Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie, VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Rada Dzielnicy I, Rada Dzielnicy II, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana, MDK Fort 49 Krzesławice, MOCAK – Muzeum Sztuki Wspólczesnej w Krakowie oraz Biblioteka Polskiej Piosenki, Małopolskie Centrum Edukacji "MEC"

PROGRAM OBCHODÓW


Marzec 2013 - "Spór o Powstanie Styczniowe" - trzydniowy event zorganizowany przez polskie towarzystwo historyczne oddział w Krakowie oraz VI LO. (więcej informacji wkrótce)

Kwiecień 2013  - Miejska gra historyczna połączona z konkursem wiedzy historycznej oragnizowana przez Radę Dzielnicy I oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana


WYSTAWY

22 stycznia - 26 maja 2013 Muzeum Narodowe

SUKIENNICE; Wystawa: Artyści - uczestnicy Powstania Styczniowego 1863 roku; wernisaż połączony z koncertem, wejście za zaproszeniami

GMACH GŁÓWNY; Przestrzeń Galerii Broń Barwa w Polsce "Portrety, symbole, broń - w rocznicę styczniowego zrywu"

PLANTY; Wystawa plenerowa reprodukcji cykli Grottgera dot. powstania realizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.

10 maja - 15 września 2013

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA KRAKOWA (Pałac Krzysztofory) – wystawa "Kraków w Powstaniu Styczniowym


W rocznicę Powstania Styczniowego...

Informacje ogólne


pokaż metkę
Autor: ADAM CHMIELOWSKI
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-01-09
Data aktualizacji: 2013-03-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź