Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miesiąc Fotografii (13 maja - 12 czerwca)

To już ostatni weekend 9. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie – a z nim ostatnie spotkania poświęcone fotografii, ostatnia szansa na obejrzenie zaległych wystaw i ostatnie wspólne imprezy!

Już dziś (10 czerwca) zapraszamy do Klubu Pauza na wspólną imprezę MFK i magazynu KMAG.

Sobota (11 czerwca) to dla nas dzień spotkań – na wszystkie zapraszamy do biura festiwalowego w Galerii Camelot.

  • O godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie poświęcone nowemu wydaniu Komentarzy do fotografii Witolda Wirpszy z udziałem Grzegorza Jankowicza i Krzysztofa Siwczyka. Komentarze do fotografii, jedna z najbardziej fascynujących książek poetyckich ubiegłego wieku, dopiero teraz uzyskuje należne sobie miejsce w polskiej literaturze. Komentarze… powstały w odpowiedzi na niezwykle popularną wystawę fotograficzną The Family of Man, którą w latach 50. obejrzało przeszło 9 milionów osób. Wirpsza, pierwotnie zachwycony wystawą, z upływem czasu uświadomił sobie, że przekaz poszczególnych fotografii został podporządkowany pewnym ogólnym założeniom estetycznym i ideologicznym. Postanowił przeciwstawić się sposobowi myślenia o człowieku, jaki reprezentowali organizatorzy wystawy, w najbardziej naturalny dla siebie sposób, za pomocą obszernej poetyckiej polemiki.
  • O 16.00 zapraszamy natomiast na prowadzone przez Janusza Rosikonia spotkanie poświęcone serii „Artyści mówią”, która prezentuje polskich artystów fotografii opowiadających o własnych dziełach i ich inspiracjach, ale także o sferze uczuć i reakcjach na zmieniającą się rzeczywistość.
  • Ostatnie z sobotnich spotkań poświęcone będzie self-publishingowi. Razem z ArtBazaarem zapraszamy na premierę nowej serii wydawniczej poświęconej współczesnej fotografii. Być może będzie to dla Was zachętą do rozpoczęcia kolekcjonowania fotografii i książek artystycznych, które także mogą stać się obiektami kolekcjonerskimi. Pierwsza publikacja z serii poświęcona będzie Jerzemu Lewczyńskiemu i jego fotografiom przedstawiającym czasy PRL-u. Lewczyński prezentuje PRL, skupiając się zwłaszcza na absurdalnych aspektach minionej epoki, które ocierały się nierzadko o groteskę i śmieszność.
  • Sobotni wieczór kończymy w Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha na urodzinach Radiofonii! Na imprezie wieńczącej tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie wystąpią dwie wschodzące gwiazdy wytwórni Ninja Tune – Eskmo i King Cannibal.


Eskmo to pseudonim Brendana Angelidesa, kompozytora i producenta z San Francisco. Artysta czerpie z różnych odmian elektroniki czy abstract hip-hopu, zachowując przy tym własny charakter. Twórczość Eskmo zdobyła uznanie samego Amona Tobina oraz szefów wytwórni Ninja Tune, co zaowocowało kontraktem i albumem. Jego występ to w szczegółach dopracowana uczta, zarówno muzyczna, jak i wizualna.

King Cannibal – właściwie Dylan Richards, brytyjski DJ i producent. „Let The Night Roar”, debiutancki album dla Ninja Tune został obwołany objawieniem. Dzięki piorunującej mieszance dubstepu, dancehallu i cytatów z geniuszy elektroniki oraz porywającym setom zyskał uznanie publiczności na całym świecie.

Niedziela to ostatni dzwonek na obejrzenie zaległych wystaw! Których jeszcze nie widzieliście? Przybywajcie, zapraszamy!

12.06.2011 – zakończenie Festiwalu.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.facebook.com/photomonth oraz www.photomonth.com (KF)


O kuratorach:

Adam Broomberg i Oliver Chanarin współpracują ze sobą od około dekady. Ich prace wystawiano na całym świecie, na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Poza tym regularnie prowadzą warsztaty i fotograficzne kursy mistrzowskie; wykładają również na studiach z zakresu Fotografii Dokumentalnej w LCC w Londynie i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Broomberg i Chanarin są laureatami wielu nagród, w tym Vic Odden Award, przyznawanej przez Royal Photographic Society; są członkami Rady Powierniczej Photoworks i Photographers’ Gallery. Podziw i uznanie przyniosło im nowatorskie podejście do fotografii dokumentalnej, przekraczające granice tego gatunku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-06-10
Data aktualizacji: 2011-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź