Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zadanie dzielnicowe „Krakowski Senior” i prawidłowe nawyki żywieniowe

Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Komisja Edukacji złożyli w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekty uchwał.

Fot. Anna Reguła

Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość wystąpił z projektem uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących utworzenia nowego zadania realizowanego przez krakowskie dzielnice pomocnicze „Krakowski Senior". Projekt uchwały w trybie jednego czytania zostanie przedstawiony podczas sesji przez radnego Krzysztofa Sułowskiego.

 - Seniorzy stanowią obecnie ponad 20% wszystkich mieszkańców Krakowa (według najnowszych danych to grupa licząca około 180 tys. osób). Według prognoz demograficznych ta grupa będzie się zwiększać w kolejnych latach. Krakowskich seniorów (ich znacznej części) dotykają dwa główne problemy. Pierwszy ekonomiczny problem związany jest z faktem, że po przejściu na emeryturę znacząco obniża się poziom dochodów, a pomimo znaczącego wsparcia finansowanego ze strony władz centralnych w ostatnich latach seniorzy (w rozumieniu znaczącej części tej grupy społecznej) są najsłabszą ekonomicznie grupą społeczną w Polsce. Drugim głównym problemem jest samotność, często związana ze śmiercią współmałżonka, partnera życiowego. Do tych dwóch głównych problemów dochodzi trzeci związany z pogarszającym się stanem zdrowia ogólnego – zauważają radni
w uzasadnieniu do projektu uchwały.

 - Rady Dzielnic od lat borykają się jednak z problemem niewystarczającej ilości środków finansowych, które dzielą na rożne zadania np. związane z infrastrukturą drogową, terenami zielonymi, remontami placówek oświatowych. Dlatego zasadnym jest utworzenie nowego zadania realizowanego przez dzielnice wraz z zabezpieczeniem finansowym na poziomie po 100 tys. rocznie dla każdej dzielnicy. Dzielnice środki te mogłyby przeznaczać na dofinansowanie np. wyjazdów rekreacyjnych, organizację spotkań świątecznych, zajęć na basenie itp. Uważamy, że dodatkowa kwota 1 mln 800 tys. zł na działania poprawiające jakość życia krakowskich seniorów nie będzie stanowiła nadmiernego obciążenia budżetu miasta a zarazem pozwoli na skuteczne wykorzystanie potencjału krakowskich dzielnic w tym zakresie – argumentują radni.

Komisja Edukacji złożyła projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie poprawy organizacji żywienia dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi w publicznych żłobkach, przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych miasta Krakowa, według druku 4066.

- Prawidłowe żywienie w żłobkach, przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, w których dzieci przebywają nawet kilka godzin dziennie, ma decydujący wpływ na zdrowie zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Odpowiednia organizacja żywienia jest podstawowym elementem dobrego funkcjonowania dzieci i młodzieży w żłobku, przedszkolu i szkole, a także kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych – czytamy m.in. w uzasadnieniu do projektu uchwały.

 - Z inicjatywy Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa, przy współpracy z Wydziałem Edukacji, Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia zostały podjęte badania pn. ,,Określenie możliwości i barier zapewnienia żywienia dzieciom ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi w publicznych placówkach wychowawczo-edukacyjnych miasta Krakowa", które przeprowadził Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJCM pod kierunkiem dyrektor dr hab. Iwony Kowalskiej -Bobko, prof. UJ. Wyniki badań zostały omówione i przedstawione dyrektorom żłobków, przedszkoli i szkół podczas konferencji w grudniu 2023 r. Badania należą do jedynych w Polsce tego typu. W wyniku przeprowadzonych badań oraz zawartych w raporcie rekomendacji miasto Kraków powinno podjąć niezbędne działania mające na celu poprawę żywienia dzieci w publicznych żłobkach, przedszkolach i szkołach. Mając powyższe na względzie, podjęcie niniejszej uchwały uważa się za zasadne – apelują radni. Projekt uchwały w trybie jednego czytania w czasie sesji zreferuje radna Agata Tatara, przewodnicząca Komisji.

Projekty uchwał i rezolucji

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-08
Data aktualizacji: 2024-03-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź