Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczął się 24. Festiwal Kultury Żydowskiej

Aszkenaz, Mizrach, Kibuc, Dybuk – to cztery słowa, które w tym roku będą najczęściej pojawiały się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tak określane będą cztery najważniejsze bloki tematyczne festiwalu, który potrwa do niedzieli (6 lipca).

Aszkenaz – według Księgi Rodzaju to syn Gomera, protoplasta m.in. Słowian i Germanów; nazwa używana jest do określenia kultury Żydów wywodzących się z Europy Środkowej i Wschodniej, obejmująca cały jidyszkajt; stanowiąca zdecydowanie dominującą grupę pośród Żydów.

Mizrach – po hebrajsku znaczy 'wschód', mizrachijczycy to Żydzi pochodzący z krajów Bliskiego Wschodu, zamieszkałych w większości przez muzułmanów; termin ten obejmuje również Żydów z krajów Maghrebu oraz Żydów sefardyjskich.

Dybuk – duch z pogranicza dwóch światów; nie może zaznać spoczynku i bierze w posiadanie ciało żywej osoby; to jeden z najważniejszych toposów literackich i kulturowych związanych z folklorem żydowskim, obecny w Kabale, ale też inspirujący dla współczesnej popkultury.

Kibuc to idea, która pomogła zbudować Państwo Izraela; osady zakładane od 1910 roku na terenach Palestyny, które zakładały wspólnotę jako fundament relacji międzyludzkich; fenomen społeczno-kulturowy, który wpłynął na wszystkie aspekty życia współczesnego Izraela.

24. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie potrwa 10 dni. W jego programie znalazło się ponad dwieście wydarzeń – koncertów, spektakli, spotkań, wycieczek, warsztatów, wernisaży i projekcji filmów. Podczas festiwalu będzie można m.in. nauczyć się tradycyjnych tańców żydowskich, poznać tajniki żydowskiej kuchni i posłuchać artystów znanych na całym świecie. Wśród gwiazd festiwalu znalazła się m.in. Shura Lipovsky, diwa pieśni jidysz, Erik Friedlander, kompozytor i wiolonczelista, zespół Tarras Band i ich tradycyjna muzyka klezmerska, saksofonista Daniel Zamir czy zespół Liron Amran & The Panthers, czyli fuzja tradycyjnej muzyki jemeńskiej i nowoczesnego, elektronicznego brzmienia.

Podsumowaniem muzycznej różnorodności festiwalowych wydarzeń będzie słynny finałowy koncert Szalom na Szerokiej, który odbędzie się w sobotę (5 lipca) o godz. 18:00.

Podobnie, jak w poprzednich latach, koncerty 24. FKŻ odbywające się w synagodze Tempel od niedzieli (29 czerwca) do piątku (4 lipca) oraz koncert Szalom na Szerokiej będą transmitowane na żywo w internecie. Koncert Szalom na Szerokiej dodatkowo bezie rejestrowany przez Telewizję Polską TVP2 i emitowany w częściach na różnych antenach Telewizji Publicznej. Pierwszą część będzie można zobaczyć jeszcze podczas trwania koncertu - o północy z soboty na niedzielę.

Przypomnijmy, że Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie. Przez lata budował swoją renomę – w 1988 roku był małą kameralną sesją naukową połączoną z pokazem filmów; dziś to ponad dwieście wydarzeń, w których udział bierze blisko 30 tysięcy widzów.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie www.jewishfestival.pl.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-06-25
Data aktualizacji: 2014-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź