Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto wspiera uchodźców w poszukiwaniu pracy

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie stara się ułatwić uchodźcom start na lokalnym rynku pracy – urzędnicy zbierają od przedsiębiorców oferty zatrudnienia oraz tworzą internetową zakładkę w języku ukraińskim. Będą tam publikowane informacje o ofertach pracy, ścieżce zatrudnienia i możliwościach uzyskania wsparcia. Poza tym w urzędzie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim, które udzielają informacji, pomagając uchodźcom pokonać barierę językową.

Fot. unsplash.com

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zachęca przedsiębiorców do składania ofert pracy dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w naszym mieście przed wojną. Pracodawcy mogą przesyłać propozycje zatrudnienia do GUP papierowo, mailowo i telefonicznie. Urząd stworzył bazę firm, które są gotowe przyjąć cudzoziemców do pracy – jest ona na bieżąco uzupełniana i poszerzana. Wpływające do GUP oferty pracy publikowane są w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Strona ta zawiera możliwość zmiany języka na ukraiński.

GUP jest również w stałym kontakcie z fundacjami i instytucjami, którym systematycznie dostarcza informacji na temat pracodawców oferujących zatrudnienie uchodźcom. Podejmuje też próby nawiązania współpracy z podmiotami, które mogą zaoferować przybyłym naukę języka polskiego.

– Przygotowujemy także nasze kadry na ewentualną intensyfikację wpływających oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, równocześnie pracujemy nad zwiększeniem szybkości ich wydawania. W tym momencie nie jesteśmy w stanie zrobić nic więcej. Czekamy na zmiany przepisów w zakresie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, które mają nastąpić w najbliższym czasie – informuje Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora GUP ds. rynku pracy.

Większość mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli do Krakowa po wybuchu wojny i tu znaleźli tymczasowy dom, to kobiety z różnym wykształceniem. Podjęcie zatrudnienia pozwoliłoby im zdobyć środki na utrzymanie oraz uzyskać ubezpieczenie. Dobrą dla nich wiadomością jest to, że wielu przedsiębiorców z regionu wyraża chęć przyjęcia do pracy uchodźców. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej GUP.

Przypomnijmy, że w kwestii pracy uchodźców wypowiedziała się ostatnio Komisja Europejska, która zapowiedziała, że pobyt Ukraińców będzie legalny przez co najmniej trzy lata od wjazdu do każdego z państw należących do Unii Europejskiej. Już teraz, zanim te przepisy wejdą w życie, osoby, które posiadają paszport biometryczny, mogą legalnie pracować na terenie Polski, np. po zarejestrowaniu przez pracodawcę oświadczenia o powierzeniu pracy. Również władze naszego kraju pracują nad wprowadzeniem w życie specustawy dotyczącej m.in. legalizacji pobytu uchodźców.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-04
Data aktualizacji: 2022-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź