Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Telewizja.krakow.pl

Jak poprawnie zapisywać nazwiska ukraińskie, rosyjskie i białoruskie

2024-04-24

Wiele osób ma z tym kłopot i błędnie stosuje angielską grafię. Tymczasem, jak tłumaczy profesor Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, polski alfabet posiada wystarczające do tego litery. Przy okazji zwraca też uwagę, że korzystanie z innego, niż polskie abecadło, stoi w sprzeczności z obowiązującą ustawą o języku polskim. Warto pamiętać, że nazwiska pisane w oryginale cyrylicą są od wieków znane w polskiej kulturze, na przykład: Czechow, Puszkin, Szostakowicz, Chmielnicki czy Szewczenko i inny sposób ich zapisu jest przez językoznawców uznawany za błąd ortograficzny.

XIII

Nowa remiza strażacka oficjalnie otwarta

2024-04-12

W niedzielę, 14 kwietnia, oficjalnie otwarta została remiza dla Ochotniczej Straży Pożarnej osiedla Przewóz. W inauguracji wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Trwa budowa torowiska na kolejnym fragmencie ul. Zwierzynieckiej

2024-04-11

Trwa przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej (Dzielnice: I – Stare Miasto, VII – Zwierzyniec). Na kolejnym fragmencie ul. Zwierzynieckiej, w rejonie Filharmonii, pojawiła się nowa konstrukcja torowiska.

Ostatnia sesja VIII kadencji RMK

2024-04-03

W środę, 3 kwietnia odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Krakowa VIII kadencji, podczas której swoje wystąpienie przedstawił Artur Buszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Ruszyła budowa Centrum Symulatorowo-Treningowego Ryanair

2024-03-28

Ryanair rozpoczął budowę Centrum Symulatorowo-Treningowego Grupy Ryanair w Krakowie. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę. Inwestycja, której koszt to około 130 mln euro, zostanie oddana do użytku w 2025 roku i wygeneruje 150 miejsc pracy.

Impresja Tadeusza Jakubowicza w 81 rocznicę likwidacji getta

2024-03-25

Tadeusz Jakubowicz, wieloletni przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, jest jednym z nielicznych żyjących świadków likwidacji krakowskiego getta i deportacji do Obozu KL Plaszow. Miał cztery lata, kiedy w marcu 1943 roku wraz z matką w dniu likwidacji getta przeszedł drogę z krakowskiego Umschlagplatzu, czyli placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) w kierunku obozu koncentracyjnego w Płaszowie, gdzie wkrótce znalazł się także jego ojciec. Dzięki determinacji rodziców został wywieziony z obozu i dzięki pomocy Polaków przeżył wojnę, ukrywając się w lasach w okolicach Dobczyc.

Pochód UJ na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

2024-02-13

Inauguracyjny przemarsz profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To pierwsza inicjatywa akademicka w gronie chronionych praktyk i zwyczajów.

Dzielnica I I

Działa już klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością słuchu i mowy

2024-02-06

Nowy klub to miejsce integrujące dzieci i młodzież z niepełnosprawnością słuchu i mowy, ich rodziców i opiekunów oraz dzieci i młodzież słyszącą rodzeństwa bądź rodziców niesłyszących. To także miejsce oferujące różnorodne zajęcia m.in. rehabilitacyjne, rewalidacyjne, edukacyjne, kulturalne czy sportowe.

Znajdź