Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Telewizja.krakow.pl

Nowa organizacja ruchu na moście Grunwaldzkim

2024-06-20

Do końca czerwca trwały prace w zakresie wdrażania nowej organizacji ruchu na moście Grunwaldzkim. Ekipy zajmowały się tam zarówno oznakowaniem poziomym, jak i pionowym. Oficjalnie od 1 lipca możliwy jest przejazd na nowych zasadach.

„Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator” – w Muzeum Krakowa

2024-06-26

Muzeum Krakowa zaprasza na nową wystawę czasową. Od 27 czerwca do 3 listopada w pałacu Krzysztofory można oglądać wystawę poświęconą Wincentemu Wodzinowskiemu, piewcy piękna podkrakowskich wsi, społecznikowi, legioniście, uczniowi Matejki.

Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej

2024-06-15

Od 22 czerwca obowiązują wakacyjne rozkłady miejskich autobusów, a od 24 czerwca – linii tramwajowych. Wprowadzono także zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z robotami drogowymi na ul. Darwina, ul. Powstańców, Salwatorze oraz przebudową pętli tramwajowej w Mistrzejowicach. Na nową, wydłużoną trasę, została skierowana linia nr 513. Wszystkie szczegóły poniżej.

Tramwaj typu K

„Księżniczka” i „Parówka” przewiozą krakowian i turystów

2024-06-07

Zapowiada się bardzo ciekawy 22. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej. Będą na niej kursować wyjątkowo atrakcyjne pojazdy. Miłośników zabytkowego taboru przewiezie m.in. „Księżniczka” oraz „Parówka”. To potoczne nazwy tramwajów, które na ten sezon trafiły do nas z Poznania i Warszawy.

Dzielnica I I

Posadzimy drzewa na Rynku Głównym. Naukowcy opracują dokumentację projektową

2024-06-07

Coraz bliżej realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej rozpoczynają prace nad studium wykonalności i opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej aranżacji zieleni na płycie Rynku.

Jacek Zieliński

Jacek Zieliński spoczął na cmentarzu Rakowickim

2024-05-06

W poniedziałek, 20 maja, odbył się pogrzeb Jacka Zielińskiego. Wybitny muzyk i kompozytor, współtwórca legendarnej grupy Skaldowie, spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Zaś wieczorem na scenie plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury odbyło się muzycznie pożegnanie artysty w koncercie „Skaldowie i przyjaciele – koncert pamięci Jacka Zielińskiego”.

Unijna flaga nie tylko w święto Unii Europejskiej

2024-05-09

Jesteśmy i czujemy się krakowiankami, krakowianami, Polakami, ale również członkami Unii Europejskiej, warto więc, by unijna flaga była obecna nie tylko w Dzień Europy, ale i na stałe – mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Równie ważna jest liczna polska reprezentacja w Parlamencie Europejskim, dlatego tak istotny jest nasz udział w czerwcowych wyborach.

Jak poprawnie zapisywać nazwiska ukraińskie, rosyjskie i białoruskie

2024-04-24

Wiele osób ma z tym kłopot i błędnie stosuje angielską grafię. Tymczasem, jak tłumaczy profesor Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, polski alfabet posiada wystarczające do tego litery. Przy okazji zwraca też uwagę, że korzystanie z innego, niż polskie abecadło, stoi w sprzeczności z obowiązującą ustawą o języku polskim. Warto pamiętać, że nazwiska pisane w oryginale cyrylicą są od wieków znane w polskiej kulturze, na przykład: Czechow, Puszkin, Szostakowicz, Chmielnicki czy Szewczenko i inny sposób ich zapisu jest przez językoznawców uznawany za błąd ortograficzny.

Ostatnia sesja VIII kadencji RMK

2024-04-03

W środę, 3 kwietnia odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Krakowa VIII kadencji, podczas której swoje wystąpienie przedstawił Artur Buszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Impresja Tadeusza Jakubowicza w 81 rocznicę likwidacji getta

2024-03-25

Tadeusz Jakubowicz, wieloletni przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, jest jednym z nielicznych żyjących świadków likwidacji krakowskiego getta i deportacji do Obozu KL Plaszow. Miał cztery lata, kiedy w marcu 1943 roku wraz z matką w dniu likwidacji getta przeszedł drogę z krakowskiego Umschlagplatzu, czyli placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) w kierunku obozu koncentracyjnego w Płaszowie, gdzie wkrótce znalazł się także jego ojciec. Dzięki determinacji rodziców został wywieziony z obozu i dzięki pomocy Polaków przeżył wojnę, ukrywając się w lasach w okolicach Dobczyc.

Znajdź