Wybrane teksty

Każda partia szachów to egzamin
2024-12-10
– Jeśli ktoś się załamuje po porażkach, to nigdy nie osiągnie prawdziwego sukcesu. Potrzebne są mocny charakter, odporność na stres i na porażki – mówi Andrzej Irlik, pierwszy trener najlepszego polskiego szachisty Jana Krzysztofa Dudy oraz, od 28 lat, sędzia główny Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Cracovia”. Rozmawiał z nim Tadeusz Mordarski.

Widziane z Krzysztoforów – felieton Ryszarda Kozika
2024-12-10
Choinka stanęła w tym roku na środku pl. Centralnego kilka tygodni wcześniej, więc w nastrój świąteczny zacząłem się wczuwać na długo przed mikołajkami. I sam sobie zadałem pytanie, na co tak naprawdę w okresie świątecznym czekam najbardziej.

Zapomniana świąteczna atrakcja
2024-12-10
We współczesnym Krakowie święta Bożego Narodzenia to: choinka (choć bardziej „krakoskim” określeniem jest słowo „drzewko”), prezenty, opłatek, wigilijna wieczerza, no i telewizor. A kiedyś, w epoce dominacji papierowych książek i gazet, była jeszcze jedna atrakcja, czyli świąteczne wydania tygodników oraz dzienników. Szczególnie pożądaną świąteczną lekturą był podwójny numer „Przekroju”.

O wyjątkowości, czyli jeżdżąc z Makłowiczem
2024-11-19
W czasach, gdy Google Maps zastępuje żywego lektora głosem generowanym przez sztuczną inteligencję, a AI dziennikarz przeprowadza wywiad z AI noblistką, Kraków postawił na tradycję – nazwy przystanków czyta teraz w komunikacji miejskiej jak najbardziej rzeczywisty Robert Makłowicz. (Nie pierwszy to zresztą raz, bo przed 15 laty podobne nagrania powstały z udziałem Anny Dymnej, Krzysztofa Globisza i Grzegorza Turnaua).

Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji?
2024-11-19
Ostatnio pojawiło się dużo kontrowersji związanych z działaniami Off Radia Kraków, które obsadziło sztuczną inteligencję w roli „dziennikarzy” prowadzących audycje. – Zbyt często zaczynamy pozostawiać decyzje algorytmom, których do końca nie rozumiemy i chyba tak naprawdę nie chcemy zrozumieć. Jednak konsekwencje będziemy musieli ponieść my – przekonuje Magdalena Król, która prowadzi zajęcia „Przetwarzanie języka naturalnego” i „Etyka w sztucznej inteligencji” na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozmawia z nią Paweł Waluś.

Skoro liść już opadł…
2024-11-19
Chyba nie wspominałem jeszcze o tym, że dosłownie tuż obok naszego centrum edukacji, na polanie Juliusza Lea mam upatrzoną pewną brzozę. Sama w sobie nie jest może szczególnie niezwykła, a mijający ją spacerowicze najpewniej nawet nie zwracają na nią uwagi. Chociaż wątłej postury ma magiczną moc przewidywania różnych zmian.

Recepta na dłuższe życie
2024-11-19
Ta rozmowa obala mity. Tadeusz Mordarski rozmawiał o szczepieniach i badaniach profilaktycznych z dr n. med. Lidią Stopyrą, ordynatorem Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Zdrowy Kraków
2024-11-19
Zdrowie krakowian jest najważniejsze, dlatego nasze miasto od lat jest pionierem pod względem programów polityki zdrowotnej (ppz). Kraków nie tylko przeciera szlaki, ale i dzieli się swoimi dobrymi praktykami z innymi gminami. Z tego tekstu dowiedzą się Państwo, jakie programy zdrowotne są obecnie realizowane oraz kto może z nich skorzystać.

Ci medaliści pomagaja, nosa nie zadzierają!
2024-11-05
Medale św. Krzysztofa to wyróżnienia szczególne. Muzeum Krakowa honoruje nimi od kilkunastu lat osoby i instytucje wspierające jego działalność oraz kultywujące krakowskie tradycje. Znaczący jest też fakt, że Kanclerzem przyznającej medale Kapituły jest Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Bo to nagrody nie tylko za zasługi dla Muzeum, ale dla całego miasta. Jak bardzo różnorodne jest to wsparcie, najlepiej pokazują tegoroczni laureaci.

Od 190 lat kształcą zawodowców
2024-11-05
W 1834 r. Adam Mickiewicz ukończył pisanie „Pana Tadeusza”. Kilka miesięcy później pojawił się pierwodruk tego dzieła, a autor ożenił się z Celiną Szymanowską. W tym samym roku do życia powołany został Instytut Techniczny, z którego wywodzi się obecny Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie.