Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Kraków będzie dla wszystkich

2024-05-21

– Chcę być prezydentem wszystkich krakowian – zapewnia Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa. O swoich pierwszych decyzjach opowiada w rozmowie z Beatą Klejbuk-Goździalską i Joanna Kortą.

Ryszard Kozik

Widziane z Krzysztoforów – felieton Ryszarda Kozika

2024-05-21

Wiem, że się nie rymuje, czyli „Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały… Kraków, Kraków”…

Agata Grabowiecka

Marka premium dostępna dla wszystkich

2024-05-21

Nie chcę, aby za orkiestrą ciągnęła się opinia, że to coś wyłącznie dla elit – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii. Tadeusz Mordarski pytał, czy trzeba znać się na muzyce, by rozumieć twórczość orkiestry, oraz co daje nam słuchanie muzyki klasycznej.

Kraków. Miasto inteligentne

2024-05-08

Budzisz się w słoneczną sobotę, planujesz poopalać się lub popływać w popularnym w Krakowie zalewie i nagle dostajesz powiadomienie na swój telefon: „Za godzinę skończą się miejsca na Zakrzówku, sugerujemy wybrać inne miejsce wypoczynku” – właśnie tak działa inteligentne miasto. Ale nie tylko. Pomaga uniknąć korków, znaleźć ten jeden, konkretny i najlepszy żłobek dla twojego dziecka czy załatwić sprawę w urzędzie. Kraków regularnie wdraża nowe projekty związane ze smart city.

Paweł Szmidt

Jak się tworzy miasto inteligentne?

2024-05-07

„Inteligentne” podlewanie parków, monitorowanie miejsc parkingowych czy niedopuszczanie do blokowania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowane auta – to tylko niektóre możliwości inteligentnego miasta. O tym, jak wygląda proces jego tworzenia w Krakowie, opowiada Paweł Schmidt, dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej. Rozmawiał z nim Tadeusz Mordarski.

konwalia

W lesie maj zaczyna tańczyć

2024-05-07

Tak pięknie dookoła, że aż trudno to znieść! Tak mocno powstrzymuję odruch mrugania, że niebawem zaczną mnie boleć wyschnięte oczy, ale cóż – każda chwila niespoglądania wydaje się być stracona.

HelpHunters

Pomocna aplikacja od uczniów „Elektryka”

2024-05-07

Czasem mamy z czymś problem. Na tyle mały, że nie warto zwracać się z tym do wielkich instytucji, ale na tyle kłopotliwy, że chciałoby się kogoś poprosić o pomoc, a tu akurat nie ma nikogo pod ręką. Z pomocą przychodzi aplikacja HelpHunters.

Ryszard Kozik

Drugie, a nawet trzecie życie kłódek zakochanych

2024-05-07

Mnóstwo pozytywnych emocji wywołała wśród mieszkańców ogłoszona przez Muzeum Krakowa akcja zbierania historii kłódek zakochanych z kładki Bernatka. Do zbiorów muzealnych trafi sześć kłódek, ale napływające opowieści dotyczą także pozostałych. Opisujecie dzieje swych związków i okoliczności umieszczenia kłódek, załączacie zdjęcia – listy pełne są radości, ciepła i miłości.

To był najmilszy czas

2024-04-16

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim należy do międzynarodowej sieci Scholar at Risk, której misją jest ochrona naukowców i naukowczyń prześladowanych w krajach ich pochodzenia. Przez kilka miesięcy Willa Decjusza gościła dr Marynę Szodę – białoruską tłumaczkę i kulturoznawczynię. Rozmawiała z nią Anna Słupek.

Marcin Kandefer

Stawiamy na maksymalną otwartość

2024-04-16

– Gdybyśmy nie dostali środków z Unii Europejskiej, to Ekospalarnia powstałaby albo później, albo kosztem innej inwestycji w mieście – mówi Marcin Kandefer, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie ta miejska spółka wybudowała Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie i obecnie nim zarządza. Tadeusz Mordarski pytał o obecne funkcjonowanie zakładu oraz o plany jego rozwoju.

Znajdź