Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Chcemy wyjść do ludzi

2020-05-13

O pracy Miejskiego Centrum Informacji Społecznej z Elżbietą Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, rozmawia Tadeusz Mordarski.

EKOrEWOLUCJA, czyli o zielonej energii

2020-04-23

Działalność edukacyjna mająca na celu kształtowanie u nowych pokoleń ekologicznego spojrzenia na energię ma większą wartość, jeśli jest wsparta własnym przykładem. Taki właśnie przykład postanowił dać krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, adaptując na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zabytkowy Pawilon Okocimski.

Aleksandra Mikolaszek, Dawid Masło

Rzeźby w przestrzeni Nowej Huty

2020-04-22

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich został opracowany i opisany w ramach projektu realizowanego od marca do grudnia 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Między innymi przeprowadzano analizy historyczne rzeźb i obiektów na szlaku, ustalano ich autorów i kontekst powstania. Wytyczenie szlaku oraz opracowanie folderu-przewodnika poprzedziły trzy otwarte spacery. W związku z akcją „zostań w domu” realizatorzy projektu i dwutygodnik miejski KRAKÓW.PL zapraszają na wirtualny spacer po wybranych obiektach.

Monika Kozioł

Nasza Twierdza Kraków – w 170. rocznicę założenia

2020-04-22

Dwunastego kwietnia 1850 r. cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał decyzję o zamianie Krakowa w twierdzę. Jednak zrodzona z obcych potrzeb, w niefortunnym dla Krakowa czasie, twierdza nie wpisała się wrogo w dzieje miasta. Paradoks ów ilustruje fakt sprzed 170 lat: w gaszeniu straszliwego pożaru, jaki nawiedził Kraków zaledwie trzy miesiące po cesarskiej decyzji, pięknie zapisał się oddział inżynieryjny rodzącej się twierdzy, który otrzymaną od miasta nagrodę przeznaczył dla pogorzelców.

Krzysztof Wielgus, Marcin Paradyż

Cytrynowo-wiosenny zawrót głowy!

2020-04-22

Ach, motylem być! Tylko ten motyli żywot jakiś taki krótki… A może wcale nie? Jak długo żyje motyl? Z tym pytaniem spotykam się praktycznie codziennie na swoich zajęciach. Większość osób, niezależnie od wieku, odpowiada: dzień, tydzień, może miesiąc… Tymczasem nasz bohater szybuje sobie nad naszymi głowami aż do 11 miesięcy. Tym imponującym wynikiem zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich 165 krajowych gatunków motyli! A to nie koniec ciekawostek z nim związanych…

Dawid Masło

Krakowski alfabet EKOrEWOLUCJI

2020-04-22

Utworzony w 2015 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie od początku swego istnienia popularyzuje trend powrotu do natury, od której w minionych dekadach zdecydowanie się oddaliliśmy. Zielony alfabet ekorewolucji to pomysły, działania i drogi, których wybór pozwoli nam na nowo odkrywać przyrodę wokół nas.

Aleksandra Mikolaszek

Kalendarz… wielorazowego użytku

2020-04-22

O tym, co to znaczy „zero waste” i jak wprowadzić tę zasadę w życie, z Katarzyną Przyjemską-Grzesik, kierownik zespołu Kraków w Zieleni Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, rozmawia Patryk Lewandowski.

Widziane z kwarantanny

2020-04-11

#zostańwdomu, nie kombinuj

Ryszard Kozik

Krakowskie zwyczaje wielkanocne

2020-04-08

Kraków to miasto pełne niezwykłych opowieści i przekazywanych z pokolenia na pokolenie niepowtarzalnych tradycji. Zbliżają się Święta Wielkanocne, które w tym roku obchodzić będziemy w sposób dotychczas niepraktykowany. Nie będzie więc święcenia pokarmów, rezurekcji, odwiedzin Grobu Pańskiego. Nie będzie też tych typowo krakowskich tradycji. Może ten tekst choć w niewielkim wymiarze pozwoli je nam przeżyć, niestety tylko wirtualnie.

Anna Kandzior-Zug, Krzysztof Żyra (Muzeum Krakowa)

Widziane z galerii

2020-04-08

Zostań w domu! Opowiedz Kraków!

Ryszard Kozik

Znajdź