Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Koty Wschodu i Zachodu

Od 26 lutego 2022 r. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na nową wystawę „Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu” przedstawiającą możliwie szeroko wyobrażenia kotów.

Ja, kot
Fot. Archwium Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ekspozycja stanowi kontynuację projektów poświęconych portretom natury w sztuce „Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu” (2016) oraz „Botaniczne poszukiwania” (2020–2021).

Ta pierwsza w Polsce i w Europie wystawa przybliża nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypomina o jego dzikich krewnych. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej, w XXI w.

Punktem wyjścia dla tej ekspozycji są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, wyobrażające „kocie sprawy”, oraz współczesne japońskie gadżety, znaki popkultury, m.in. maneki-neko, Hello Kitty, a także projekty Filipa Pągowskiego dla linii Black marki Comme des Garçons stworzonej przez Rei Kawakubo.

W przestrzeni wystawy zostaną one zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota w sztuce – obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach. Spotkamy zarówno wcielenia dobrze znanych kocich bohaterów, m.in. Kota w Butach czy Behemota z „Mistrza i Małgorzaty”, jak i niepokojące wizje kotów stworzone przez współczesnych polskich artystów.

Ekspozycję uzupełnia dwujęzyczny polsko-angielski katalog ilustrujący tę tematykę oraz książka będąca antologią tekstów o kotach w literaturze japońskiej z oryginalnymi rysunkami młodych, polskich artystek.

Wystawie towarzyszyć będzie seminarium poświęcone stosunkowi do zwierząt w różnych kulturach, który wyraża się m.in. w formach używanego w stosunku do nich języka.

Na wystawie prezentowane będą dzieła z wielu kolekcji muzealnych i prywatnych (m.in. z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Muzeum Sztuki w Łodzi).

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Magdalena Urbańska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-16
Data aktualizacji: 2022-02-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź