Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak ferie, to koniecznie z książką!

Ferie to okazja nie tylko do szaleństw na śniegu, ale także do czytania uwolnionego od lekturowego przymusu. Poniżej znajdziecie kilkanaście propozycji dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Fot. pixabay.com

Ferie z kryminałem

Macie w domów miłośników kryminałów? „Zagadka upiornego lasu” Marty Guzowskiej (Nasza Księgarnia) to czwarty tom cyklu „Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy”. Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód. Teraz dołącza do nich Lidka, która uczy się w klasie dziennikarskiej i pisze serię reportaży z miejsc, w których… straszy. Czwórka detektywów jedzie do nawiedzonego lasu pod Krakowem, gdzie w niezwykłych okolicznościach zaginęła grupa studentów.

Jeśli macie w domu wielbicieli/lki Minecrafta, to polecam zestaw książek od HarperKids: „Minecraft. Niezwykła kolekcja kreatywnych projektów” (to tak naprawdę trzy książki: „Minipodręcznik czerwonego kamienia”, „Niesamowite projekty” oraz „Niesamowite kompaktowe konstrukcje”), „Minecraft. Podręcznik odkrywcy” oraz „Minecraft. Świat mobów. Oficjalny przewodnik”. Zapewniam, że będą zachwyceni/one.

W ilustrowanej serii klasyki wydawnictwa Frajda, adresowanej do młodzieży, ukazały się wcześniej książki „Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów” Arthura Conan Doyle’a i „Moby Dick” Hermana Melville’a. Niedawno dołączyły do nich „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa oraz „Drakula” Brama Stokera w opracowaniu Margaret McGuire Novak, obie z ilustracjami Maïté Schmitt.

Niezwykłe światy od Dwóch Sióstr

Z kolei w najefektowniejszej serii wydawnictwa Dwie Siostry mieliśmy do tej pory książki: „Gabinet anatomii”, „Gabinet zoologii”, „Gabinet dinozaurów” i „Gabinet owadów”. Najnowszy tom cyklu Barbary Taylor (tekst) i Carnovsky’ego (ilustracje) to „Gabinet oceanów”. Niezwykłość serii polega na nałożeniu na siebie trzech warstw obrazu, które możemy oglądać dzięki trójkolorowym soczewkom. W tym tomie czerwone soczewki pomogą mam wypatrzyć ryby, niebieskie – innych mieszkańców oceanów, a dzięki zielonym poznamy siedliska, w których żyją te stworzenia.

Komiksowe ferie

„Pies Wiskerwillów i inne historie z roku 1960” Carla Barksa wydane w cyklu „Kaczogród” (Egmont) to album zawierający komiksy z roku 1960. Tytułowy „Pies Wiskerwillów” opowiada o wyprawie Sknerusa McKwacza do rodzinnej Szkocji. Trzy najdłuższe komiksy poświęcone są podróżom; odwiedzimy w nich także Saharę, a nawet Układ Słoneczny.

Mam też komiks dla nieco starszych. W tomie „Moon Knight” (Egmont) zebrano komiksy opublikowane pierwotnie w zeszytach 1–12 serii „Moon Knight”. Ich autorami są scenarzysta Brian Michael Bendis i rysownik Alex Maleev. Marc Spector „odpoczywa” w Los Angeles, gdzie produkuje film oparty na własnych przygodach. Tymczasem do miasta sprowadza się wielu przestępców z Nowego Jorku. Jeden z nich jest wyjątkowo niebezpieczny, na dodatek handluje potężną sztuczną inteligencją. Marc musi się zabrać do roboty, w końcu LA to jego terytorium. Przypominają mu o tym Kapitan Ameryka, Spider-Man i Wolverine…

Dlaczego?

Gorąco polecam książkę „Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy” Yuvala Noaha Harariego (Wydawnictwo Literackie). W drugim tomie serii dla młodych czytelników uznany filozof i historyk wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Tłumaczy, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny oraz w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego rodzice muszą płacić podatki.

Na koniec „Uciekinierzy” Ulfa Starka z ilustracjami Kitty Crowther (Zakamarki). Dziadek zamierza uciec ze szpitala, by po raz ostatni odwiedzić swój dom na wyspie, gdzie spędził wiele lat. W realizacji tego szalonego pomysłu pomaga mu wnuczek. Czego mały Gottfrid dowie się o swoim dziadku Gottfridzie podczas tej ryzykownej eskapady?


Pamiętajcie, że aby czytać książki, wcale nie musicie ich kupować! Mamy w Krakowie wiele filii fantastycznej Biblioteki Kraków, których półki z książkami dla dzieci i młodzieży aż się uginają! A dostępność książki możecie sprawdzić online.

Przyjemnego czytania!

Ryszard Kozik

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Ryszard Kozik
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-06
Data aktualizacji: 2024-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź